Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
28 ŞUBAT 28 ŞUBAT terimi -_-
tarafından 19.7.2003 tarihinde eklendi
28 ŞUBAT sizce ne demek,
28 ŞUBAT size neyi çağrıştırıyor?
"28 ŞUBAT" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 3 4 5 6 7
BayLeYL^ Offline
LeYL^
x, 37
Bursa
0 person liked.
0 person did not like.
..birçok hayalimi engelleyen süreç.. (19.7.2003 21:05)
(bakınız: hayal, ali, alim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
28 Şubat Tarihli günlerde bakalım neler olmuş:

28 Şubat 1856 Islahat Fermanı ilan edildi.
28 Şubat 1923 Mustafa Kemal'e 'İstanbul hemşehriliği' payesi verildi
28 Şubat 1937 Metoroloji Genel Müdürlüğü kuruldu.
28 Şubat 1946 Birleşmiş Milletler Beyannamesi, Türkiye tarafından imzalandı.
28 Şubat 1953 Ankara'da Türkiye, Yunanistan ve Yugoslavya arasında Balkan Paktı imzalandı.
28 Şubat 1955 İsrail Gazze'ye saldırdı.
28 Şubat 1956 Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) kuruluş kanunu kabul edildi.
28 Şubat 1958 İstiklal Marşı bestecisi Zeki Üngör vefat etti.
28 Şubat 1975 Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun Kıbrıs'a yönelik Türkçe yayınları sona erdi.
28 Şubat 1977 Başbakan Demirel, Malatya'da 'İnönü Üniversitesi'nin açılışını yaptı.
28 Şubat 1986 İsveç Başbakanı Olof Palme, Stockholm’de, sinema çıkışı, eşinin yanında öldürüldü.
28 Şubat 1990 SSCB'de, Sovyet vatandaşlarının -1922'den bu yana ilk kez- kendilerine ait arazi satın alabilecekleri açıklandı.
28 Şubat 1991 Krajina Sırpları Hırvatistan'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.
28 Şubat 1991 Körfez Savaşında ateşkes ilan edildi.
Devlet Adamları
28 Şubat 1994 NATO, tarihinin ilk saldırısını Sırplara gerçekleştirdi.
28 Şubat 1997 MGK'nde,28 Şubat Kararları olarak bilinen kararlar alındı.Bu kararlar, irticayı Türkiye'nin önündeki en büyük tehlike olarak saptadı.
28 Şubat 1998 Sırp kuvvetleri Kosovalı Arnavutlara saldırı düzenlemeye başladı.
28 Şubat 1998 Kosovalı militan Arnavutlar, iki Sırp polisini öldürdüler. Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, güvenlik güçlerine gereken yanıtın verilmesi için emir verdi.
28 Şubat 1999 AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve gümrük birliğinin derinleştirilmesi amacını taşıyan 'Türkiye için Avrupa Strateji'sinin' hayata geçirilmesi amacıyla yapılan teknik görüşmelerin üçüncüsü Bonn'da gerçekleştirilmiştir.
28 Şubat 2000 Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa'nın tanıtımı amacıyla, içinde cami, sinagog ve kilise bulunan bahçe kuracak. Turizm Bakanlığı, Hz. İsa'nın 2000'inci doğum yıldönümü nedeniyle inanç turizmine yönelik projelere ağırlık vermeye başladı.
28 Şubat 2000 ABD'de Arkansas Üniversitesi Hastahanesi Beyin Cerrahi Merkezi'nde Prof. Dr. Gazi Yaşargil adına bir kürsü açıldı. Beyin cerrahisine mikroskobu sokan Prof. Yaşargil'i ilk kutlayanlardan biri de Başkan Clinton oldu. Yaşargil, Kasım ayında Amerikan 'Neurosurgery' dergisinde tıp dalında yüzyılın adamı seçilmişti.
28 Şubat 2001 Ulusal Bank'a el konuldu.
28 Şubat 2001 Ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı için, Dünya Bankası Başkan Yardımcılarından Kemal Derviş'in adı geçmeye başladı.
28 Şubat 2001 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Başkan Vekili Cengiz Ocakçı hakkında yargı kararlarını uygulamadıkları gerekçesiyle dava açtı.
28 Şubat 2001 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası toplumu, ABD'nin 1972'de imzalanan Balistik Füze Anlaşması'nı (ABM) gözden geçirme girişimlerine karşı koymaya çağırdı.
28 Şubat 2001 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası toplumu, ABD'nin 1972'de imzalanan Balistik Füze Anlaşması'nı (ABM) gözden geçirme girişimlerine karşı koymaya çağırdı.
vb.

kaynak: www.kronoloji.gen.tr
(19.7.2003 16:17)
(bakınız: aşk, istanbul, hayat, türk, dünya, büyü, acı, cumhuriyet, gerçek, savaş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
Kitap: 28 Şubat Bir Hükümet Nasıl Devrildi

“28 Şubat”, Türkiye siyasi tarihinin önemli dönüm noktalarından biri.
Genelkurmay’ın “1000 yıl devam edecektir” dediği 28 Şubat sürecinin başlamasından bu yana geçen süre içinde bu konuyla ilgili çok sayıda kitap yazıldı, değerlendirmeler yapıldı. Ama, elinizdeki kitapta yer alan röportajlardaki açıklamalar,28 Şubat’ı anlamak isteyen okuyucular, araştırmacılar ve tarihçiler için “ilk ağızdan belge” niteliğini taşıyor. Yorumlardan uzak bu açıklamalar, yıllar sonra da geçerliğini koruyacak ve “ona göre”, “buna göre”, “şuna göre” değil; olayın içindekiler ile konunun uzmanlarının o günkü taze ve gerçek bilgilerine dayalı olarak tarihe ışık tutacak.
Bu kitabın tamamlayıcısı ise, konuyla ilgili bir başka kitabımız: “Generalinden 28 Şubat İtirafı: Post modern Darbe”
O kitaptaki röportajlarda da,28 Şubat’ın “güçlü generallerinin” samimi açıklamaları var. Her iki kitabın,28 Şubat sürecini anlamak ve üzerinde çalışma yapmak isteyen siyasi tarih araştırmacıları için vazgeçilmez ve temel iki bilimsel kaynak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Bugünü ve geleceği iyi anlayabilmek için 28 Şubat sürecini iyi okumak gerekiyor.
Tarih (ve TV röportajları) alınacak derslerle dolu.
28 Şubat Bir Hükümet Nasıl Devrildi, Ceviz Kabuğu Yayınları,3. Baskı.,188 sayfa.
(19.7.2003 13:31)
(bakınız: aşk, çile, türk, acı, gerçek, kitap, ayna, türkiye, anlamak, bilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
Kitap: 28 Şubat Postmodern Darbenin Öyküsü (Hakan Akpinar)

Arka Kapaktan: '28 Şubat sonrası perde arkasında kalan olaylar ve diyaloglar ilk kez bu kitapta açıklanıyor'

Önsözden: Sedat Ergin 'Demokratik teamüller açısından sıkıntı yaratan bir durumun anayasal açıdan meşruiyet sorunu olmaması,28 Şubat'ın içinde barındırdığı en önemli paradokstur'. - Sedat Ergin

Tanıtım:
Ümit Yayıncılık'tan Şubat 2001'de çıkan kitabı kolayca bulmanız pek olası değil. Çok araştırmanız gerekiyor. Önerim internet'teki kitap satan sitelerde arayın. Bulma şansınız kitapçılara giderek bulmaktan daha yüksek.

Kitap,1995 seçimlerinden sonra oluşan Refahyol hükümetini, uygulamalarını ve 28 Şubat 1997'ye nasıl gelindiğini akıcı bir dille anlatıyor. Hangi siyasiler neler söylemiş, neler yapmış, ne gibi uygulamalarda bulunmuş, ne tür pazarlıklar yapılmış, nasıl kulis faaliyetleri yürütülmüş açıklıyor.

Yakın siyasi tarihi ve Ankara'yı anlatan bu kitabı okuduktan sonra günümüz gelişmelerini daha akılcı değerlendirme fırsatı buluyorsunuz. Bu da sizi rahatsız edecek. - M.Sinan Oymacı
(19.7.2003 13:31)
(bakınız: ben, para, acı, akıl, akp, ankara, kitap, anı, yara, yol)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
28 Şubat süreci neydi? (Sosyalist İşçi • Sayı 128 • 3 Şubat 2000)

Türkiye siyasal tarihine geçen ve kimilerince bir dönüm noktası olan 28 Şubat sürecinin doğduğu koşulları kısaca anımsamak gerekir.1997 yılı Susurluk kazası ile kapanmıştı. Susurluk'ta açığa çıkan kontrgerilla işçi hareketinin ve toplumsal muhalefetin öfkesine neden oldu. Merkez sağın tümünün, MHP ve BBP'nin, ordu, polis örgütü ve MİT'in karanlık ilişkilerin tümüne bulaştığı ortamda yükselen toplumsal muhalefet başka bir noktaya kanalize edildi. '1 Dakika Karanlık' eylemlerine katılan askeri lojmanların ardından, dönemin hükümeti Refahyol hedef gösterildi. RP, hakkında yıllardır devletin arşivlerinde bekletilen dosyalar birer birer basına sızdırıldı.

Bir taşla iki kuş vuruldu. Hem toplumsal hareketin öfkesi düzen içine çekildi, hem de Türkiye'nin en büyük partisi haline gelen RP iktidardan indirildi.28 Şubat'ta ordu tarafından yayınlanan muhtıra Türkiye'deki siyasal rejimin önündeki öncelikli tehdit olarak 'irticai hareketi' gösteriyordu. Darbecilerin Sincan'dan geçen tankları egemen sınıfın istikrar arayışını simgeliyordu. Refahyol'un darbe ile devrilmesini RP'nin kapatılması,8 yıllık kesintisiz eğitimle İmam Hatiplerin orta kısımlarının kapatılması, Erbakan ve önde gelen RP'lilere siyasetin yasaklanması ve Türban yasağı izledi.

28 Şubat süreci denilen ordunun şeriatçı harekete saldırısıydı. Ancak bu saldırının sonuçları sadece şeriatçı hareketle sınırlı kalmadı. İşçi hareketi geriletildi. Bir dizi ekonomik-toplumsal kazanım geri alındı. Devlet güçlendi. Savaş şiddetlendi. Laik-şeriatçı saflaşması topluma dayatıldı.

Ancak saldırının amacı gerçekleşmedi. Şeriatçı hareket tasfiye edilemedi. RP kapandı, FP kuruldu. Türban yasağına karşı direniş tüm ülkeye yayıldı.18 Nisan seçimlerinde FP sadece bir kaç puan geri- ledi, ama gücünü aldığı büyük şehirlerde oyunu korumayı başardı.

ayrıca bkz:
www.mazlumder.org/makale/makale8.html
www.ntvmsnbc.com/news/192669.asp? cp1
www.let.leidenuniv.nl/tcimo/tulp/Research/og2.htm
_________________________________________________
(19.7.2003 13:31)
(bakınız: aşk, türban, türk, büyü, acı, gerçek, savaş, ney, araf, türkiye)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
Unutmamalıyız! Bitti, bitmedi derken... (Zaman Gazetesi)

97 yılının 28 Şubat'ında yapılan MGK'nın isimlendirdiği 28 Şubat süreci aslında Çiller'in 'en az zararlı hükümet' gerekçesiyle Erbakan ve RP aleyhindeki ağır beyanlarına rağmen onadığı Refahyol'un 8 Temmuz 96'da güvenoyu alması ile birlikte başladı. Anayol'u bozan Meclis soruşturmaları (TEDAŞ, TOFAŞ, örtülü ödenek) Refahyol'un temelini atmıştı. (İlginçtir Anasol–D hükümeti de benzer anlamdaki iddialar sebebiyle düştü.) Ancak süreç asla Refahyol'un gitmesiyle bitmedi. Gerek Cumhurbaşkanı Demirel gerekse Org. Kıvrıkoğlu sürecin binlerce yıl süreceğini defalarca vurguladılar; bazı yazarların Türkiye'nin birtakım dönüm noktalarında 'artık bitti' saptamalarına rağmen... Ancak bu iddialaşmadan her seferinde ilk kesim haklı çıktı.

yazı dizisinin devamı:
www.212.154.21.40/2001/03/05/dizi1/dizi1.htm
Ayrıca: Bir sürecin anatomisi:
www.212.154.21.40/2001/02/08/odosya/28subat.htm
_________________________________________________
(19.7.2003 13:30)
(bakınız: aşk, zaman, ben, türk, türkiye, anı, ada, düş, güven, zaman gazetesi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 3 4 5 6 7

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: 28 ŞUBAT NEDİR? 28 şubat ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 16:08:53  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]