Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ADIYAMAN GERGER GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ ADIYAMAN GERGER GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ADIYAMAN GERGER GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ sizce ne demek,
ADIYAMAN GERGER GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ADIYAMAN GERGER GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Güngörmüş, Gerger

Güngörmüş, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy merkezi köyün yaklaşık 3 kilometre dogusunda iken bazı rivayetlere göre aşırı sivri sinek ve bu sivri sineklerin bulaştırdığı hastalılar yüzünden köyün şimdiki yerine taşınmıştır.Köy Osmanlı Devleti zamanında Malatyaya bağlıydı.Malatya da DİYARBAKIR sancağına bağlı olduğundan bir bakıma Diyarbakır daha sonrada ELAZIĞ sancak beyliklerine bağlanmıştır.Cumhuriyetle beraber MALATYA iline bağlanmıştır.1954 yılına kadar MALATYA'nın MÜRÜN ilçesine bağlıydı.Ancak 1-ARALIK-1954 yılında rahmetli başbakanımız ADNAN MENDERES'in ve DEMOKRAT PARTİ'nin desteğiyle ADIYAMAN'nın il olmasıyla ADIYAMAN'a bağlı ilçe oldu.Asıl adı NEFSİ PÜTÜRGE idi.İlçe bir müddet GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ'nde kaldıktan sonra dönemin ağalarının siyasi rant elde etme çekişmelerinden dolayı ilçe bugün kü GERGER'e 1957 yılında kaldırıldı.

Kültür

Müslüman-türk gelenek göreneklerine bağlı bir köydür. Tipik bir Anadolu kültürüne sahiptir.

Coğrafya

Adıyaman iline 81 km, Gerger ilçesine 21 km uzaklıktadır.ayrıca ünlü nemrut dağına da 35 km uzaklığındadır.bunun yanında tedavi amaçlı kullanılan sülüklü göl de güngörmüş köyü merkezine 5 km uzaklığındadır.Ayrıca kültür ve turizm bakanlığı tarafından BİRİNCİ DERECEDEN MESİRE YERİ İLAN EDİLEN KIRKGÖZDE GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜNE 5 km uzaklığındadır.yerleşim yerleri yer yer dağınıklık göstermektedir.Ancak büyük ölçüde düzenli yerleşim görülür.yeni binalarda güngörmüş köyü nde inşa ediliyor.köy tüm olumsuzluklara rağmen civar köyleregöre çok çok iyi bir durumdadır gerek ekonomik gerek insanı gerekse de sosyalleşmesiyle.ayrıca köyün yeşil ve serin havası özellikle yazın insana büyük bir huzur vermektedir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları çok sert geçmesine rağmen;yazları sadece ağustos ayında bunaltıcı noktaya gelir.Normalde yazları serin ve ılık geçer.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yetiştirilen başlıca ürünler;MARŞ,buğday,elma,nar,üzüm,nohut vs...dir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Ayrıca GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ'nün mezrası olan BİRCAN MAHALLESİ,ÖMERLER ÇEŞMESİ de GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ muhtarlığına bağlıdır.Bunun yanında sağlık ocağı bulunmayan Gürgenli,Hırcık,Tirkidin,Kütüklü,Sutepe,Nakışlı, köyleri de GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ AİLE SAĞLIĞI KORUMA MERKEZİ'ne bağlıdır.Ancak yapılan 2009 mahalli seçimlerde muhtarlık köyün mezrası olan BİRCAN'a gitmiştir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Mehmet Nergiz
> 2004 - Mustafa Nikbay
> 1999 - Mustafa Nikbay
> 1997 - Mustafa Nikbay
> 1984 - Şevket Kızılkaya

Altyapı ve Ek bilgileri

Köy; köy merkezi,bircan mahallesi,ömerler çeşmesi mezraalarıyla oluşmuştur.Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.Devletimizin aile hekimliği projesi sayesinde köy aile sağlığı merkezinde mesai saatleri içinde doktor,sağlık memuru ve sağlık personeli bulunmaktadır.Sağlık merkezleri bulunmayan civar köylerGÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ AİLE SAĞLIK MERKEZİ'ne bağlıdır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ancak köyde bulunan okul sadece ilkokul olduğundan gürgenli köyüne ortaokul taşımalı eğitim yapılmaktadır.Yine yollarda güngörmüş köyü ve civar köylerin ortak özelliğini maalesef olumsuz bir şekilde oluşturuyor.Çünkü yollar en son 2002 seçimlerinde dörtdörtlük bir haldeydi şu an asfalta asfalt demek bin şahit ister bu da siyasilerin zaafıdır.Bu konuda siyasilerin seçimden seçime yolları düzeltmesi fikrini değiştirmelerini büyük bir sabırla köylüler bekliyor.

'''HAZIRLAYAN:DENİZ DEMİR[kanarya44_1907@hotmail.com]

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ADIYAMAN GERGER GÜNGÖRMÜŞ KÖYÜ NEDİR? adıyaman gerger güngörmüş köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 12:04:01  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]