Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ADIYAMAN GERGER SARAYCIK KÖYÜ ADIYAMAN GERGER SARAYCIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ADIYAMAN GERGER SARAYCIK KÖYÜ sizce ne demek,
ADIYAMAN GERGER SARAYCIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ADIYAMAN GERGER SARAYCIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
2 person liked.
0 person did not like.
Saraycık, Gerger

Saraycık, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

Nemrut Dağına oldukça yakın bir köydür. Malatya-Adıyaman sınırında yer almaktadır. Gergere bağlı bir köydür. Bir çok köye göre ulaşım ve yaşam imkanı çok daha iyidir.

Tarihi

Köyün ne zaman kurulduğu bilinmiyor. Ancak 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Drejan aşiretine bağlı 5 köyden biridir. Köy halkı 1970'lerden itibaren göç etmeye başlamıştır. Göç edilen şehirlerin başlıcaları; Malatya, Adana ve İstanbul'dur. Köyden göç eden halk büyükşehirlerde genelde tekstil işiyle uğraşmaktadır.

Kültür

Köy halkı Kürt kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Genelde köyde Kürt adetleri görülmektedir. Ve büyük oranda Kürtçe konuşulmaktadır. Aşiret kültürüne sahiptir köy halkı. Diğer köylerle ilişkilerde takas usulü kullanmışlardır.

Coğrafya

Adıyaman iline 126 km, Gerger ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köy 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Masrounî ve Marounî mahalleleri ve yüksek kesimdeki mezralar. Köy dağlık bir alanda kurulmuştur. Ancak köye bakıldığında uzun bir vadinin içine kurulmuş gibi görülmektedir. Dağdan gelen dere vadi içinde diğer köylerden de geçmektedir. Köyün bahar mevsiminde görülmeye değer harika bi görüntüsü vardır. Ayrıca Ağaçlı Köyü ile ortak olan DERAN suyu bulunmaktadır. Köyün kuzeyinde köylülerin Gripiran adını verdikleri bir dağ yeralmaktadır. Bu dağ Malatya-Adıyaman sınırındaki Beydağlarının bir parçasıdır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Güneydoğu'nun tipik iklimi olan yazları sıcak ve kurak kışları yağışlı etkisi bu köyde de görülmektedir. Ancak yüksek bir rakıma sahip bir köy olduğundan sıcaklık aşırı şekilde hissedilmemektedir. Yüksek kesimleri çorak arazidir. Aşşağılara inildikçe hava daha soğur ve devamında birçok ağaç çıkar karşınıza. Köyün tam ortasından bölen bir dere geçmektedir. Adı Kürtçe Guzzîk'tir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkta yeryüzü şekillerini nedeniyle çok yapılamamaktadır. Tarım alanları kısıtlıdır. Dağdan toplanan bitkileri satarakta geçinen aileler vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 -
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ADIYAMAN GERGER SARAYCIK KÖYÜ NEDİR? adıyaman gerger saraycık köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 05:10:00  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.