Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AFYONKARAHİSAR SANDIKLI ALACAMİ KÖYÜ AFYONKARAHİSAR SANDIKLI ALACAMİ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AFYONKARAHİSAR SANDIKLI ALACAMİ KÖYÜ sizce ne demek,
AFYONKARAHİSAR SANDIKLI ALACAMİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AFYONKARAHİSAR SANDIKLI ALACAMİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Alacami, Sandıklı

Alacami, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi ile ilgili araştırmalar Pamukkale Üniversitesi,Türkoloji Bölümü'nde yapılmaktadır.Şu an elde olan bilgilere göre köyün adı Mostar'ın kuzeydoğusunda yer alan Nevesinje adlı beldedeki bir camiden gelmektedir.Köy halkı aileler,akrabalar,boylar halinde birbirine yakın zamanlarda 1830'lu yıllardan 1900'lü yılların başına kadar geçen uzun süreçte kendilerine tahsis edilen bu bölgeye göç etmişler ve o zamandan beri de burayı kendilerine yurt edinmişlerdir.Genel olarak Saraybosna ve Mostar şehirlerinden gelen göçmenler kendilerine Osmanlı Hükumeti tarafından bağışlanan geniş arazide köylerini daha önceden de burada var olan eski bir Türk Köyü ile birlikte kurmuşlar ve daha çok araziye dayalı tarım ile hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamışlardır.

Kültür

Alacami Köyü'nde köyün kurulduğu ilk yıllardan beri süregelen bazı adetler kendini daha çok düğünlerde göstermektedir.Düğün boyunca gözlemlenebilen karakteristik adetlerde Boşnakça türküler,yöresel kültürel seyirlik oyunlar,kız alma esnasında okunan dualar ve köyün gençlerinin hep birden damada kirvelik yapmaları gibi özellikler göze çarpmaktadır.Yüz yılı aşkın süredir Türk kültürü ile yoğrulan ve geldikleri yörelerin de adetlerini yaşatmaya çalışan köy halkının sıcak kanlı ve neşeli tavırları ile çevre köylerle kurdukları iyi ilişkiler genel kültürel özellikler olarak bilinmektedir.Göçmen köyü olmasına binaen göçmen yemekleri ve özellikle 'katmer' ve 'Boşnak böreği' meşhurdur.Giyim konusunda yöresel kıyafetler daha çok Sandıklı yöresine ait karakteristik özellikler gösterse de ayrıntılarda eskiden gelen bazı motifleri yakalamak mümkün olabilmektedir.

TRT kaynaklarında yer alan taslak halinde bir belgesel çalışmaları devam ediyor. Türkiye ile dünyanın her yerinde çeşitli görevlerde bulunan ve çeşitli işler yapan bir çok kişi olduğu tespit edilmiştir. Askerler,polisler,öğretmenler,hakimler,avukatlar,öğretim görevlileri,mühendisler,yazar ve esnaflar Türkiye ve dünyanın bir çok yerinde görevlerine devam etmektedir.Bu durum köy halkının eğitime verdiği önemi göstermektedir. Hemen bütün ailelerde dikkat çeken bu özelliğe bağlı olarak her aile için eğitim birinci sıradaki öncelik olarak öne çıkmaktadır. Köy tarihi ve köy kültürel yapısı ile ilgili Denizli,[5]Pamukkale Üniversitesi,Türkoloji Bölümü'nde çalışmalar yapılmaktadır.Yetkililer araştırmanın sonucunun bir kitap olarak yayımlanacağını bildirmektedir.

Coğrafya

Afyonkarahisar iline 85 km, Sandıklı ilçesine 24 km uzaklıktadır.Komşu köyleri Alagöz,Arızlar,Saltık,Emirhisar ve Yeniköy'dür.Köye ulaşım Sandıklı-Uşak Devlet Karayolu 19. km sinden 'Alacami Köyü' sapağından veya Sandıklı-Afyon Devlet Karayolu 3. km sinden sonra sapılan üst yoldan sağlanmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.İklime bağlı olarak ortaya çıkan genel özellikler sonucu yazları sıcak geçmekte ve kışları soğuk,kar yağışlı geçmektedir. Yağmur daha çok ilkbahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi inşaat,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Akif Yıldırım
> 1999 - Akif Yıldırım
> 1994 - Akif Yıldırım
> 1989 - Mustafa Özkan
> 1984 - Mustafa Ceylan

Altyapı bilgileri

Köyde bir ilköğretim okulu ve bir cami vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon altyapı sistemi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.Bir de sağlık ocağı bulunan köyde görevli bir sağlık personeli şu an yoktur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ağı ve sabit telefon sistemi vardır. Köy içi alanı 2006 yılında parke taşı ile döşenmiş ve daha modern bir görünüme kavuşmuştur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AFYONKARAHİSAR SANDIKLI ALACAMİ KÖYÜ NEDİR? afyonkarahisar sandıklı alacami köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 20:21:44  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]