Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AĞRI DOĞUBAYAZIT GÜRBULAK KÖYÜ AĞRI DOĞUBAYAZIT GÜRBULAK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AĞRI DOĞUBAYAZIT GÜRBULAK KÖYÜ sizce ne demek,
AĞRI DOĞUBAYAZIT GÜRBULAK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AĞRI DOĞUBAYAZIT GÜRBULAK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Gürbulak, Doğubayazıt

Gürbulak, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür. Gürbulak sınır kapısı, Türkiye'yi İran'a bağlayan bir sınır kapısıdır.

Tarihi

Köyün adının eski savaşlardan gürcilerden o zamanda gürçistanın rusyaya bağlı olduğundan rusya ile yapılan savaşta kazanıldığı için ismininde gürcilerden geldiği kimisine göre ise eski bi ermeni köyü olduğu söylenilmektedir. Köyün irana doğru olan yukarı kısmında bulunan mağaraların alt kısmında bulunan bazı Hac işaretlerı ve hıristiyanlara ait birçok mezarın ile köyde çok eskıden yaşayan hıristiyanların olduğunu kanıtlamaktadırlar

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgler aslen apti gör yemeğinin yöresel yemek olarak olduğu söylenilmektedir Ve ayrıca aşiretcilik köyün başında gelen kültürleri arasındadır.bunu tetikleyen başlıca sebep ise birbirine olan güvensizlik ve kaypaklıktan kaynaklanmaktadır. Köy yalancılık , tehdit gibi konularda kendini geliştirmiştir. Özellikle gümrük te görevli memurlara karşı bu özelliklerini çokça kullanırlar. Halk arasında 'Sen Doğubeyazıta gelmeyecek misin?' tehdidi yaygın bir özdeyiştir. Öyle ki 10 yaşında çocuktan 70 yaşında ihtiyara kadar geniş bir yaş grubunun dilindedir. Bunun yanında kabri doğubeyazıtta bulunan 'Hani Baba' isimli evliyayı ziyaret etmek gerektiği , şayet ziyaret edilmezse bu bölgeye tekrar gelineceği gibi bir lanet, halk tarafından buraya gelen yabancılara telkin edilmektedir.

Coğrafya

Ağrı iline 129 km, Doğubayazıt ilçesine 34 km uzaklıktadır. Köyün doğu ve güneyınde iran kuzeyinde Nahçivan ve ermenistan batısında Doğubeyazıt vardır. . Köyün 20 kilometre çevresinde 20 ağaçtan fazla bir ağaç topluluğu yoktur.

İklim

Köyün iklimi, Kışın oldukça sert yazın ise oldukça serin geçmektedir

Nüfus

Ekonomi

Köy ekonomisi Gürbulak sınır kapısından sağlanmaktadır.İthalat İhracat bunlara bağlı olarak iş takibi gümrük komisyonculuğu tarım ve haycancılık ile sağlanmaktadır. Halk gümrük kapısını bir geçim kaynağı olarak gördüğü için çiftçilik , bahçecilik gibi faaliyetler yürütülmemektedir. Bu tür faaliyetler yukarıda anlatılan nedenlerden ötürü oldukça sınırlıdır.

Kültür

Köyde burjuvalığın baş gösterdiği şu dönemde nerdeyse kültür adı altında eser kalmamış olup, paranın verdiği batılaşma ön safhada yer almaya devam etmekdetir hergeçen gün.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, 2 ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı 1 adettir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol patika olup köyde elektrik vardır ama durmadan kesildiği için varla yok arasıdır.sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AĞRI DOĞUBAYAZIT GÜRBULAK KÖYÜ NEDİR? ağrı doğubayazıt gürbulak köyü ne zaman?

Antoloji.com
21.2.2017 03:53:02  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]