Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ sizce ne demek,
AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayNizamettin A.. Offline
Nizamettin Aktaş 1
x
2 person liked.
0 person did not like.
Taşteker, Taşlıçay
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bekleyen değişiklikler bu sayfada görüntülenmektedirKontrol edilmemiş
Taşteker
— Köy —
Ağrı
Ağrı
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ağrı
İlçe Taşlıçay
Nüfus (2000) [1]
- Toplam 393
Zaman dilimi DAZD (+2)
- Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 472
İl plaka kodu 04
Posta kodu 04800
Ağrı ilindeki yerleşim yerleri listesi
Web sitesi: [2]
Taşteker, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
Konu başlıkları [gizle]
1 Tarihçe
2 Kültür
3 Coğrafya
4 İklim
5 Nüfus
6 Ekonomi
7 Altyapı bilgileri
8 Dış bağlantılar
Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı ÜçKilise olan Taşteker Köyünün şimdiki adı yakın geçmişte konulmuştur. Özel bir anlam ithaf edilmemiştir. Üçkilise adı köyde yer alan ve daha sonradan yıkılan Ermenilerden kalma kiliseden gelmektedir.
Tarihi Bagavan/Pakavan kasabası da burasıdır. Bu isim Eski pers dilinde Tapınakkent anlamına gelir. Hıristiyanlık öncesi dönemde Ermeni ülkesindeki en ünlü Zerdüştî ateş tapınağı buradaydı. Tarihçi Horenli Movses'e göre MÖ 3. yüzyılda İran hükümdarının küçük kardeşi olup Ermenistan valisi veya kralı atanan Vağarşak tarafından inşa edilmişti. MS 4. yüzyıl başında Hıristiyanlığı yayan Aziz Grigor tarafından tapınak yıktırıldı ve yerine ünlü bir kilise inşa edildi.
371 yılında Bizans destekli Ermeniler Bagavan'da, Ermeni ülkesine yeniden Zerdüşt dinini getirmeye çalışan İran şahı 2. Şahpur'a karşı bir zafer kazandı. Bu savaşta Ermeni tarafının komutanı Muşeğ Mamigonyan olduğu halde, kardeşi Vahan Mamigonyan'ın İran ordusunda komutan olarak bulunması ibret vericidir.
Miladi 750 den sonra Abbasilerin egemenliğine giren bölge 1064 te Selçuklu Türkleri tarafından yağmalandı. 1243 Kösedağ savaşından sonra buralardan Anadoluya çekilmesiyle Celaleddin Harzemşah'ın, İlhanlıların, Timur'un, Karakoyunlu ve Türkmen devletinin yönetimine girdi 1502-1514 yilları arasında Safevilerin eline geçti. 1514 Çaldıran savaşıyla Osmanlı topraklarına katıldı.
Taşteker köyündeki Kilise şu an itibari ile yıkık durumdadır. Kilisenin sadece temeli durmaktadır. Kilise yaklaşık 20,000.metre kare bir alan üzerinde kuruluymuş 1951 yılında yıkılan kilisenin taşları civar köyler tarafından ev yapımında kullanılmiş ve Ağrı Merkez Camii tamamı bu taşlardan yapılmiştır. Kilisenin Güney batısında içme suyu ihtiyacı için o' dönemden kalma yaklaşık 40 metre derinlikte üç adet kuyu bulunmaktadır. Köyün Güneyinde 2000.metreye yakın yükseklikte bulunan Dağın tepesinde 4x3ve 3.metre derinlikte bir oda bulunmaktadır. Köylüler arasında anlatılan efsaneye göre burada kiliseye ait binlerce koyun sütü sağılarak bu süt deposuna boşaltılmak süretiyle yerin altından döşenmiş 25; cm çapında borularla köyün içine kiliseye akıtılıyormuş. Kilisenin 50 metre Güneyinde Ermenilere ait mezar taşları (gord) bulunmaktadır. Köyde arazilerin bazı bölgelerinde halen eski isimler kullanılmaktadır bunlardan bazıları şunlardır: Vazgal, Mêrga mırexes, Mêrga maşînê,mırga lezgi.Köyün tamamı Müslüman Kürt olup celali aşiretindendir köy nüfusunun yaklaşık yüzde yetmiş beşi Batı İllerine veya Ağrı merkeze göç etmişlerdir.Yorumlayan Nizamettin AKTAŞ Taşteker Köyü TAŞLIÇAY/ AĞRI
(13.1.2014 23:36)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayRecep Gürsoy.. Offline
Recep Gürsoy 1
x
muhtarlar bölümü tamamen yanlış yazılmış.. (1.2.2013 20:22)
(bakınız: ölüm, tamam, yazı, yanlış, bölüm)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Taşteker, Taşlıçay

Taşteker, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski adı üçkiliseolan Taşteker köyünün şimdiki adı yakın geçmişte konulmuştur.özel bir anlam ithaf edilmemiştir fakat üçkilise adı köyde yer alan ve daha sonradan yıkılan Ermenilerden kalma kiliseden gelmektedir.Ermeniler için kutsal sayılan tarihi eski köylerden olan taşteker köyündeki kilise şuan itibari ile yıkık durumdadır kilisenin sadece temeli durmaktadır,kilise yaklaşık 20,000.metre kare bir alan üzerinde kuruluymuş yikılan kilisenin taşları cıvar köyler tarafından ev yapımında kullanılmiş ve Ağrı Merkez camii tamamı bu taşlardan yapılmiştır,kilisenin Güney batısında içme suyu ihtiyacı için o' dönemden kalma yaklaşık 40 metre derinlikte bir kuyu bulunmaktadır,köyün Güneyinde 2000.metreye yakın yükseklikte bulunan Dağın tepesinde 4x3ve 3.metre darinlikte bir odabulunmaktadır,burada kiliseye ait binlerce koyun sütü sağılarak bu süt deposuna boşaltılmak süretiyle yerin altından döşenmiş 25cm çapında borularla köyün içine kiliseye akıtıliyormuş.kilisenin 50 metre Güneyinde Ermenilere ait mezar taşlarıbulunmaktadır. Yorumlayan: NİZAMETTİN AKTAŞ Taşteker Köyü TAŞLIÇAY-AĞRI

Kültür

Kültürel anlamda bölgenin geneline kıyasla herhangi bir farklılığı sözkonusu değildir. Sadece son yıllarda pek uygulanmayan ama geçmişte uygulmış bir koyun bayramından söz edilebilir.

Coğrafya

Ağrı iline 42 km, Taşlıçay ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - İbrahim GÜRSOY
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 - İbrahim GÜRSOY
> 1984 - İbrahim GÜRSOY
> 1980 - İbrahim GÜRSOY
> 1976 - yusuf AKTAŞ
> 1972 - Yusuf AKTAŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ NEDİR? ağrı taşlıçay taşteker köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 13:18:44  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]