BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AĞRI TUTAK ESMER KÖYÜ AĞRI TUTAK ESMER KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AĞRI TUTAK ESMER KÖYÜ sizce ne demek,
AĞRI TUTAK ESMER KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AĞRI TUTAK ESMER KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Esmer, Tutak

Esmer, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Karapapak/Türk köyüdür. 93 harbi sonrası kafkasyadan göçlerle gelenlerin kurduğu köyün ilk yerleşimcilerinin, hamidiye tabyası komutanlarından bahadırların dedesi, kahraman bey olduğu bilinir. köyün hemen girişindeki iki köprü arasındaki 'kumocağı' diye bilinen mevkiide çanak-çömlek ve iskelet kalıntılarına sıkça rastlamak mümkündür. köyde kafaderesi, şiholar, çıngıl ve kırkgözeler diye bilinen mevkiilerde çok sık kaçak kazılar yapılmakta ve tarihi değeri olabilecek eserlere rastlanılmaktadır. köyün tarihinin urartulara dayandığını gösterecek emareler hemen her tarafta göze çarpar. esmer köyü nüfusu son elli yıldır hemen hemen sabittir. ailelere yeni eklenen nüfus, göçlere paralel bir seyir göstermektedir.

Coğrafya

Ağrı iline 49 km, Tutak ilçesine 9 km uzaklıktadır. köy arazisinin çoğu mera olmakla birlikte köyün yakın arazileri sulaktır. piknik ve mesire alanı olarak ağrıda ilk tercih edilebilecek yerlerdendir. murat nehri köyün yaklaşık 500 mt yakınından geçer. nehirde bir geçit, şelale ve hemen altındaki derin gölü takiben inanilmaz güzellikteki kanyon göze çarpar. yüksekliği yer yer 70 mt'yi bulur. köyden erzurum ve muş'a kestirme yollar vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ama kışın ağrı il merkezine oranla daha sıcak olabilmektedir. yazları ılık ve kurak olsada, sadece yaz denebilecek dönem birbuçuk aydır. 15 hazirandan itibaren güneşin sıcaklığı hissedilir. ağustos ayı başlangıcıyla artık yeşil alan yok denecek kadar azalıp yerini sararmış otlara bırakır. ki sonbaharın geldiği söylenebilir. bölge, iklimi itibariyle yoğun kış hazırlığı gerektirir. 20 ekim itibariyle geldiği kabul edilen kışın bitişi mayıs ortalarıdır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Cevdet Gültekin
> 1999 - cevdet gültekin
> 1994 - kaya bahadır
> 1989 - beşir bayındır
> 1984 - ihsan yılmaz
> >2009>>> - sağı özturan

Altyapı bilgileri

Köyde, [[ilköğretim okulu vardır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AĞRI TUTAK ESMER KÖYÜ NEDİR? ağrı tutak esmer köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 11:14:59  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]