Şiir Antoloji.comKitap ŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResim Antoloji.comForum NedirÜyeler Antoloji.comGruplar Antoloji.com Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
                              aldous huxley kimdir?
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ALDOUS HUXLEY ALDOUS HUXLEY terimi ultimate
tarafından 29.02.2004 tarihinde eklendi
ALDOUS HUXLEY sizce ne demek,
ALDOUS HUXLEY size neyi çağrıştırıyor?
"ALDOUS HUXLEY " ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayDemet Taşocak Offline
Demet Taşocak
x, 41
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley in yarattığı Cesur Yeni Dünya, istikrar yılı diye anlatılan F.S. 632 de geçmektedir. Yani Ford dan sonra 632. Burada miladın Ford olarak alınmasının nedeni romandaki dünyanın temelini oluşturan üretim bandının yaratıcısı Henry Ford olmasıdır. Kitapta Ford tanrısallaştırılmıştır. Fordumuz! kelimesi ingilizcedeki Our Lord a gönderme niteliğindedir bu da tanrısallığı pekiştirmiştir. Yazarın kitabında daha çok yaratılan dünyayı ve 2 temel karakter üzerinden bireylerin çatışmaları anlatılmaya çalışıyor bu yüzden yeni dünyanın özelliklerini anlatmaya öncelik vermeliyiz.

9 Yıl Savaşlarından sonraki büyük Ekonomik Sıkıntı dan sonra kurulan Cesur Yeni Dünya nın sloganı Cemaat, Özdeşlik, İstikrar dır. Yönetenler bu üç ilkenin sürekliliğini sağlamak için bilimsel yöntemlerle, kişisel nihai, gerçekten devrimci devrimi yürütüyorlar. Ve geleceğin en önemli projeleri mutluluk sorunu adını verdikleri konuda, kısacası insnalara köleliklerini sevdirme sorunu konusundadır.

Kitap Kuluçkalama ve Şartlandırma merkezi müdürünün çocuklara eğitim vermesini anlatarak başlıyor ve kitabın tamamında bu dünya ile ilgili önemli bilgiler ediniyoruz. Toplumsal istikrar için gerekli şartlar-dan nüfusun sabit tutulması, amaca hizmet etmekten zevk alacak bireyler üretilmesi önemlidir. Üretim bandında bir bireyin üretilmesi için iki yüz altmış yedi gün gerekiyor bu süreç sonunda entellektüel zekaya sahip Alfalar, salt fiziksel güç sağlamak için üretilen en altı sınıf Epsilonlar ve bunların arasında bulunan Beta, Gama, Delta-lar üretiliyor. Bu bireylerin istendiği gibi oluşturulması için üretim bandı üzerinde çe-şitli etkilere (ilaç,ısı,basınc vb) maruz bırakılıyorlar. Kişilerin psikolojik şartlandırmaları ise Hipnopedya (uykuda eğitim) ile yapılır. Örneğin 12 yıl boyunca her gece 150 kez kulaklarına Artık herkes mutlu şeklinde seslenilir, ya da sistemin canlı kalması için gerekli olan tüketimi sürekli kılmak için Atıp kur-tulmak, onarmaktan iyidir. Yama artarsa refah düşer tarzı şartlandırmalar yapılmaktadır.

Cesur Yeni Dünya da bireyler yoktur, toplum vardır. Kişilerin yalnız kalmaması gerekmektedir çünkü yalnız kalan ve işi olmayan birey düşünmeye başlar. Bu ise en son istenen şeydir. Kişilerin yalnız kalmalarını engellemek için duygusal film, engelli golf gibi aktivitelere yönlendirilir. Yalnız kaldıklarında ise sıkıntı yaşamamaları için soma adı verilen zararsızlaştırılmış uyuşturuculardan alırlar böylece aldıkları doza göre 8-10-15 saatlik zihinsel tatillere çıkarlar. Uyuştrucu, filmler ve radyonun etkisiyle gündüz düşleri kurma özgürlüğüne ek olarak cinsellik, tebaasını, yazgıları olan köleliğe razı etmede yardımcı olur. Bununla beraber anne, baba, aile gibi kavramlar müstehcen kabul edilirken Herkes, herkese aittir anlayışı normal kabul ediliyor. Böylece kişilerin birbirlerine karşı duydukları istekler anında giderilip, bastırıldığı vakit ortaya çıkabilecek yoğun hisler ve duygular ortadan kaldırılmış oluyor. Bunu dünya denetçiler-inden Mustafa Mond şu sözleriyle de destekliyor; Kişilerin duyguları gereksiz ve toplum için tehlikelidir. Bu yüzden onları duygu yükünden arındırdık.

Gençlik de önemli bir unsurdur. Modern insanların yaşlanması gibi bir durum söz konusu değildi. Bunu yapay salgılar ve zaman zaman oldukları aşılar ile sağlıyorlardı. 60 larına kadar çok zinde yaşayan bireyler birden ölüyorlardı. Bunun sebebi, yaşlanıp fiziksel güçten düşen bireyin toplumdaki üretim ve tüketim için bir faydası olmamasıydı. Bir diğer sebebini denetçinin Kendimize ait olduğumuzu düşünmek mutluluk sebebi olabilir mi Genç insanlar bunu düşünür çünkü kimseye bağımlı olmamayı, dua etmekten muaf olmayı kendi tarzları olduğunu kabul ederler(...) . Oysa yaşlanan insan içinde o zayıflığı hisseder ve kişilerde korku başgösterir. Yaşları ilerledikçe insanların dine yönelmesinin bir nedeni de ölüm ve ölüm-den sonraki şeylerin korkusudur. sözüyle de görebiliyoruz. Bu yüzden kişiler çocukluklarından itibaren haftada 3 gün ölecek hastalar hastanesi ne görütülür ve bireylerin gözünde ölümü diğer gelişim süreçleri gibi sıradan bir süreç olarak görmeleri sağlanır. Ölümden sonra ise toplumsal fayda sağlamak için kurulan tesislerde yakılan insanların potasyumları kullanılmak üzere tutulur.

Yazarın bunları anlatırken kullandığı en önde karakterler yeni dünyada bir şeylerin yanlış olduğunu hisseden ancak kendi içersinde çelişkiler yaşayan etrafı tarafından tuhaf karşılanan ve kendini yalnız kabul eden Bernard Marx, sisteme sıkı sıkıya bağlı ve hayran Kuluçkalama ve Şartlandırma Merkezi müdürü, Bernard ile benzer kaygılar taşıyan ancak o denli çalkantılı duygulardan uzak olan karakterli Helmholtz Watson, Bernard ın hayranlığını kazanan popüler kızlardan Lenina, batı Avrupa denetçisi Mustafa Mond, Bernard ile Lenina nın modern dünyanın dışında olan, kızılderililerin yaşadığı ayrık bölgene gitmesi sonrasında romana dahil olan Vahşi(John) ve annesi Linda dır. Gençliğini modern dünyada yaşamış Linda ve Vahşinin yeni dünyaya gitmesi, modern dünyayı tanıma sürecinde bu dünyaya artan öf-kesi, Lenina ve Bernard ile yaşadığı çalkantılı ilişki anlatılıyor.
alıntı
(06.07.2014 03:44)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySami Bayoğlu Offline
Sami Bayoğlu
x
Meşhur 'Maymun ve Öz'ün yazarı. Severim edebiyatçılığını. (18.05.2013 01:54)
(bakınız: edebiyat, yazar, maymun, meşhur, verim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayG-hun_07 Offline
G-hun_07
Bay, 33
Antalya
Asıl adı Aldous Leonard Huxley'dir ve İngilizdir. En popüler eserlerinden 'Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret' ve 'Ada'dır. (25.09.2008 11:21)
(bakınız: dünya, cesur, yeni, rind, leon, yeni dünya, ziya, cesur yeni dünya, ziyaret, eser)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanladin_sen_.. Offline
anladin_sen_onu
x
Lsd'nin de etkisiyle kurgusal,mistik eğilimleri kuvvetli olan 'The Island' (Ada) adlı eksantrik kitabı yazmış şahıs... (21.02.2007 04:01)
(bakınız: ilim, kuvvet, etki, şahıs, kurgu, gusa)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysenemss Offline
senemss
x, 36
Ankara
ALGI KAPILARI.Okudugumda 12 13 yaslarmdaydim meskalin diye bir uyusturucudan bahsediyodu.bunaltici bir kitapti hiç zevk almamistim okurken. (03.08.2005 15:21)
(bakınız: kitap, kapı, algı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKrasnoya Offline
Krasnoya
Bay, 31
İstanbul
Kör olan ve etkisi eserlerine de yansıyan, altmışlarda yetmişlerde yaşamış yazar (20.04.2005 22:50)
(bakınız: yaşam, arda, yazar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayace Offline
ace
x, 35
İstanbul
aldous düzeltilmiş ve notuma sansür uygulanmış gibi.. (05.02.2005 17:16)
(bakınız: gibi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanorcinusorca Offline
orcinusorca
Bayan, 37
İstanbul
Hayatı kavrayışındaki zenginliğe, hayal gücündeki sınırsızlığa, gizemi bile gerçek bir ifadeyle algılatabilmesine hayran olduğum sevdiğim yazarlardan biri.. Hatta en başta gelenlerinden...... (10.12.2004 12:46)
(bakınız: hayat, gerçek, hayal, esin, sevdiğim, zengin, hayal gücü, yaz, algı, engin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansenaaa Offline
senaaa
Bayan, 36
İstanbul
' The Doors of Perception' adlı kitabın yazarı...sağlamdır..Hatta bir dipnot daha: The Doors grubu ismını bu kıtaptan almıştır... (15.08.2004 01:17)
(bakınız: yaz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan-ARARAT- Offline
-ARARAT-
Bayan
İstanbul
cesur yeni dünya.... (14.06.2004 10:12)
(bakınız: dünya, dün, yeni dünya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"ALDOUS HUXLEY " ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ALDOUS HUXLEY KİMDİR? aldous huxley kimdir?

Antoloji.com
04.03.2015 06:22:03  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]