Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AMASYA GÖYNÜCEK ŞARKLI KÖYÜ AMASYA GÖYNÜCEK ŞARKLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AMASYA GÖYNÜCEK ŞARKLI KÖYÜ sizce ne demek,
AMASYA GÖYNÜCEK ŞARKLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AMASYA GÖYNÜCEK ŞARKLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Şarklı, Göynücek

|websitesi =

Tarihi

Bilgier vardır ama kimse tespit etmemiştir.Ayrıca şarklı 3 kısıma ayrılmaktadır.ilk,orta vetepe'deki şarklıdır.köy bir çatı altında olup muhtarlığı birdir.şarklı köyü de bu bölgede bulunan yaklaşık 200 köy osmanlı döneminde sürgün edilmiş köylerdir bizim şarlık köyü de osmanlı döneminde tahminen 1520 ile 1550 yıllarında erzincan ,ezurum ve tebriz tarafından o yıllarda yavuz sultan selim ile şah ismail ile veya osmanlı devleti ile iran ve horasanda kurulu bulunan SAVEVİ devleti ile aralarında başlayan ve osmanlı devletinin galip gelmesi, SAVEVİ devletiin ortadan kaldırılması sonucu orada bulunan ve SAVEVİ devletine bağlı olan insanların bu savaştan ,kıyımdan ve zulümden kaçmaları sonucu anadoluya kaçmaları o zamanlar bu bölgenin yanin GENDİNGEN ovasının dağlık ve ormanlık olması dolayısı ile gelip buralara saklanmaları ile kurulmuş blunmaktadır.Şarklı köyüne ilk gelen insanlar veya aieler ise orta şarklıda üç aile vardır.Bunlar mıllacaoğlu,SOFUOĞUhüseyin BAYRAMOĞLU BU 3 aile bu zülümden kacarak gelmişler ve hayvanılıklar uğraşmaktadırlarbu köyü kurmuşlardır. diğer ailelerde ZABUNLAR davutevinden Terziköyün üst tarafından gelerek buraya yerleşmişler. VANÇİNLER çayan köyünden gelmişlerdir.ÖKSÜZLER ve TAŞLAR Birinci şarklıya yerleşişler o zamanlar eşkıyalar gelip bunların ataları olan un obasını yani çadırını yakıyolar hayvanlarını ellerinden alıyorlar un kulağını kesiyorlar bunlarda korkularından çadırlarını ve hayvanlarını alarak ŞEYHLER köyüne yerleşiyorlar daha sonra beraber geldikleri diğer arkadaşlarının da yardımı iletekrar köyüne geri dönüyorlar. ALTUNLAR da diğer iki aile beraber gelmiştir.KILIÇLAR her nekadar soyadlaı birde olsa üç ayrı ailedir. orta şarklı ya gelen kılıçlar orta köy tarafından gelerek daha sonra buraya yerleşmişlerdir. diğer kılıç lar yeniköyde ki kılıçlar daha önceleri mengende çadırlarını kuruyorlar belli bir süre orda yaşadıktan sonra bir kısmı eski ismi kürt köyü denen yere bir kısmı da daha sonra halil aga ve hasan ağa da Başpınar yerleşiyo zeynel ağa da tepe şarklıya yerleşiyorlar.SİRKELER önce ortaköye gelmişler ordan mengenlere yerleşiyolar daha sonrada 1.nci şarklıya yerleşiyolar.köylerin çoğu Alevi ve kürt dür. Cumhuriyetle birlikde il olarak ayrılan Amasya, çorum, Tokat ve yozgat illerine pay edilmislerdir.

Bu üc köyün 6,7 kusak öncesinde ERZINCAN dolaylarindan sürgün edilerek buraya yerlestigi söylenir.Bu köyler alevive kürt kültürünün yasandigi köylerdir.

Orta sarkli nüfüs kalabaligi olarak ikinci sirada gelir yogunluk ilk sarklidadir. Tepe sarkli ise en az nufusa sahip olan kücük bir köydür.

köyün muhtarıCemal GÖBEL Köyün kanalizasyaonu yaptırmıştır.ayrıca köye cami yapımında büyük katkıda bulunmuştur köyün altından geçen sulama kanalına büyük katkılarda bulunup kırsal kesimi suya kavuşturmuştur böylece tarım ürünlerinde verim artışı olmuştur köyün yolunu asvaltlamıştır.köyün dışında bulunan kızan türbesine aş evi yaptırmıştır kendi hayratıdır. koyun kıs aylarında zamanın guzel gecmesı ıcın 'sare sole' dıye adlandırılan yöresel bır oyunla eglenılır. bu oyun genellıkle gencler arasında oynanır ve koy ewlerı dolasılarak toplanan yag, bulgur, tavuk vb. gıdalar aynı gece pısırılerek tum koy halkı tarafından yenır ve herkez oruc olur ve Hıdırellez orucu denır buna. Ertesi sabah ise bu oyuna küçük çocuklar devam eder.

Kültür

Köyün Meshur yemekleri kuymak Yaprak sarmasi Bamya Yemegi çökeleği ve inek yağı çökelekli çörek _gözleme_ Gelenekleri

Köy gercek anlamda cok güzel geleneklere sahip. Ancak teknolojinin gelismesiyle birlikte geleneklerde cesitli degisiklikler olsada o otantik yapiyi insanlar korumaya calisiyor. Dügünler,bayramlar ve bunlarin disindaki geleneksel kurban törenleri hala eski yapiya göre gercceklestirilmeye calisiliyor. Ayrıca orta şarklı ve koyuncu köyünün üst kısmında bulunan HORASAN ERENLERİNDEN İKİZ BABA,Muhtarlığı bulunan köydede kızan adı verilen Türbesi vardır ve burada herkes kendi kurbanını, adağını keser. Amasya ilinde turizme buyuk katksı bulunan MİS AMASYA TUR'un %80 lik kısmını şarklı köyünün otobusleri yer almaktadır.

Coğrafya

Amasya iline 45 km, Göynücek ilçesine 7 km Tokat zileye 25 km, Çorum Mecidözün'e ise 23km uzaklıktadır.köyümüz GENDİNGEN ovasının tam ortasında ve güney yamaçlarına kurulmuş olup, altında geçmekte olan AMASYA ve SAMSUN ovalarına hayat veren çekerek ırmağı geçmektedir. TOKAT tan gelen yeşilırmak'ın diğer kolu ile birleşerek yeşilırmak adını alarak memleketimize ve ülkemize hayat vrmektedir.

İklim

köyümüz her ne kadar karadeniz bölğesinde olsa da ilimizin bir kısmında karadeniz iklimi hakimdir. Bir kısmında ise karasal iklim hakimdir.Bizim köyümüzde de karasal iklim hakimdir.Kışları soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve kuraktır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi;tarıma dayalı olup,genellikle köyde:şekerpancarı,kuru soğan,buğday ekilmektedir.Önceleri köyün ekonomisine bağcılık ve üzüm yetiştiriciliği çoktu ve il ekonomisine katkı sağlıyordu. ancak daha sonraları küresel kuraklık ve yeteri kadar sulama yapılamadığı için kuraklıktan dolayı bağlar kurumaya başlamış eski özelliğini yitirmiştir. aynı zamanda da hayvancılık yapılmaktadır.ayrıca nakliyecilik de yapılmaktadır. amasya merkezde faaliyet gösteren ve türkiye nin her tarafına hizmet veren MİSS amasya tur firması olup, buranın kurucuları ve ortaklarının yüzde doksanı şarklı lıdır. burda yaklaşık 20 tane otobüsleri olup amasya halkına hizmet vermekteler.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - KILIÇARSLAN ÖKSÜZ
> 1999 - Hüseyin ARPA
> 1994 - Hüseyin SORHAN
> 1989 - Doğan ARSLAN
> 1984 -Mehmet ÖKSÜZ

2009 yılı Cemal GÖBEL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AMASYA GÖYNÜCEK ŞARKLI KÖYÜ NEDİR? amasya göynücek şarklı köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 15:48:57  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]