BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ sizce ne demek,
AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Karaçavuş, Amasya

ÛÛÛÛÛ{düzenle|Şubat 2008}

Karaçavuş, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy Amasya'ya bağlı merkez köylerinden tahminen 250 300 yıla dayanmaktadır. Köyün ilk ismi Kayaönü olup Yeşilırmak'ın Amasya yakasına konuşlanmış ve daha sonra Kayı ismiyle karşı yakaya taşınmıştır. İnsanlar buraya, çoğunlukla Sivas ve diğer illerden göç etmiştir. Yeşilırmak'ın üst kısmında Kayı Köyü olarak oturduktan sonra yeni yerleşim yerine taşınmışlar; yani yeni Kayı olarak bir süre devam ettikten sonra ismi değiştirilerek Karaçavuş ismini almıştır.

Eğitim

Köyde ilk ilkokul 1960 yılında açılmıştır.

Ekonomi

Halkın çoğunluğu Devlet Demiryollarında çalışmaktadır. Aynı zamanda tarımla ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyde çoğu hala bulunan birçok tarım ürünü yetişmedir. Bunlar: Haşhaş, buğday, arpa, yulaf, mısır, kendir, domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun, üzüm, salatalık, fasulye, patates, elma, armut, kayısı, şeftali, kiraz, vişne, mercimek, nohut gibi tahıl ürünleridir. Ayrıca geçinme kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Genellikle keçi, koyun, inek, at, eşek ve manda gibi hayvanlar yetiştirilir. Köy küçük bir köydür. Bazı ekonomik sebeplerden dolayı halk kentlere göç etmiş.

Kültür

* Yemekler:
* Bulgur pilavı
* Ekmek aşı
* Sarımsaklı saç ekmeği
* Kaygana

MIHLAMA YAPRAK SARMASI HELLE KELLE PAÇA MADIMAK ÇORBASI TARHANA ÇORBASI KÖMEÇ KAVURMASI EFELIK SARMASI KAVURMASI ELDE KESME MAKARNA ERIŞTE EL KADAYIFI KATMER IŞGEFE ÇÖKELIKLI PİDE KADAYIFLI ÇÖREK yemeklerinden bazilaridir

Atalar Oğuz'ların Kayı Boyundan geldiği için İslam öncesi Türk gelenek ve görenekleri köyde halen yaşamaktadır. Arap kültürü etkileri görülmez. Köy insanı misafirperver ve yardımseverdir. Yaşlı bayanların giysileri yıllar önceki ve şu an orta Asya'daki Türklerde rastlanılan giysilerdir. Lehçede yine orta Asya Türkçesi vardır.Alevi köyüdür

Coğrafya

Karaçavuş Köyü Orta Karadeniz bölgesinin iç kesimlerindeki Amasya ilinin, güneyinde bulunan Tokat iline bağlı Turhal ilçesinin kuzeybatısında, Zile ilçesinin kuzeyindedir. Yerleşim yeri deniz seviyesinden yaklaşık 450 metre yüksekliktedir. Köy Yeşil ırmağın güneyinde meşeliklerin içinde bir yamaçta kurulmuştur. Önünden Yeşilırmak geçmesi sebebiyle sulak bir araziye sahiptir. İklim, Karadeniz ile İç Anadolu bölgesi geçiş bölgesinde olduğundan iki bölgenin iklimi hakimdir. Köyün 2 km kuzey kısmında Yeşilırmak boyunu takip eden Devlet Demir Yollarına ait, Samsun - Sivas arası çalışan demiryolu geçmektedir.Köye 5 km uzaklıkta Kızoğlu tren istasyonu mevcuttur. Ulaşım eskiden beri trenle sağlanmaktadır. Ayrıca köy halkı için bir gelir kaynağı durumundadır. Karaçavuş Köyü Amasya şehir merkezine karayolu ile 43 km, Tokat iline bağlı Turhal ilçesine 35 km mesafededir. Turhal ile köy arasındaki yol asfalt olup günlük minibüs veya otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Amasya' ya giden yolda sadece Kızoğlu köyü ile Damuderesi köyü arası toprak yoldur. Amasya' ya ulaşım Ardıçlar köyünden günlük işleyen minibüs aracılığıyla ile ya da demiryolu ile sağlanmaktadır. Köyde yaşayanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadırlar. Yeşilırmak boyunca güzel elmalıklar vardır. Büyük üzüm bağları, kavaklıklar ve dönüşümlü ekilen şeker pancarı tarlaları vardır. Araziler her türlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişlidir. Köyümüzün 3 tarafı Tokat iline bağlı köylerle çevrilidir. Merkeze bağlı köylerin en uzakta olanı ve sonuncusudur.

KARAÇAVUŞ KÖYÜNE KOMŞU KÖYLER

Doğusunda

Hasanlı Köyü

Turhal/Tokat

Batısında

Erikli Tekke Köyü

Turhal/Tokat

Güneyinde

Ormanözü Köyü

Turhal/Tokat

Kuzeyinde

Ardıçlar Köyü

Merkez/Amasya

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Kemal DEMİR
> 2004 - Sadık Kartal
> 1999 - Dursun Bilen
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesivardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ

Köyümüz Amasya'ya bağlı merkez köylerinden tahminen 250?300 yıla dayanmaktadır. Köyün ilk ismi Kayaönü olup Yeşilırmak'ın Amasya yakasına konuşlanmış ve daha sonra Kayı ismiyle karşı yakaya taşınmıştır. İnsanlar buraya, çoğunlukla Sivas ve diğer illerden göç etmiştir. Yeşilırmak'ın üst kısmında Kayı Köyü olarak oturduktan sonra yeni yerleşim yerine taşınmışlar; yani yeni Kayı olarak bir süre devam ettikten sonra ismi değiştirilerek Karaçavuş ismini almıştır.

Köyün altında Yeşilırmak'la beraber Samsun-Sivas Hattı Devlet Demir Yolu geçmektedir. Köyümüzde ilk ilkokul 1960 yılında açılmıştır. Halkın çoğunluğu Devlet Demiryollarında çalışmaktadır. Aynı zamanda tarımla ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyümüzde çoğu hala bulunan birçok tarım ürünü yetişmekteydi. Bunlar: Haşhaş, buğday, arpa, yulaf, mısır, kendir, domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun, üzüm, salatalık, fasulye, patates, elma, armut, kayısı, şeftali, kiraz, vişne, mercimek, nohut gibi tahıl ürünleri, meyveler ve sebzeler yetiştirilirdi. Ayrıca geçinme kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Genellikle: keçin, koyun, inek, at, eşek ve manda gibi hayvanlar yetiştirilir. Köyümüz küçük bir köydür. Bazı ekonomik sebeplerden dolayı halkımız köylerden kentlere göç etmişlerdir.

COĞRAFİ YAPISI

Karaçavuş Köyü Orta Karadeniz bölgesinin iç kesimlerindeki Amasya ilinin, güneyinde bulunan Tokat iline bağlı Turhal ilçesinin kuzeybatısında, Zile ilçesinin kuzeyindedir. Yerleşim yeri deniz seviyesinden yaklaşık 450 metre yüksekliktedir. Köy Yeşil ırmağın güneyinde meşeliklerin içinde bir yamaçta kurulmuştur. Önünden Yeşilırmak geçmesi sebebiyle sulak bir araziye sahiptir. İklim, Karadeniz ile İç Anadolu bölgesi geçiş bölgesinde olduğundan iki bölgenin iklimi hakimdir. Köyün 2 km kuzey kısmında Yeşilırmak boyunu takip eden Devlet Demir Yollarına ait, Samsun - Sivas arası çalışan demiryolu geçmektedir.Köye 5 km uzaklıkta Kızoğlu tren istasyonu mevcuttur. Ulaşım eskiden beri trenle sağlanmaktadır. Ayrıca köy halkı için bir gelir kaynağı durumundadır. Karaçavuş Köyü Amasya şehir merkezine karayolu ile 43 km, Tokat iline bağlı Turhal ilçesine 35 km mesafededir. Turhal ile köy arasındaki yol asfalt olup günlük minibüs veya otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Amasya' ya giden yolda sadece Kızoğlu köyü ile Damuderesi köyü arası toprak yoldur. Amasya' ya ulaşım Ardıçlar köyünden günlük işleyen minibüs aracılığıyla ile ya da demiryolu ile sağlanmaktadır. Köyde yaşayanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadırlar. Yeşilırmak boyunca güzel elmalıklar vardır. Büyük üzüm bağları, kavaklıklar ve dönüşümlü ekilen şeker pancarı tarlaları vardır. Araziler her türlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişlidir. Köyümüzün 3 tarafı Tokat iline bağlı köylerle çevrilidir. Merkeze bağlı köylerin en uzakta olanı ve sonuncusudur.Alevi köyüdür

KARAÇAVUŞ KÖYÜNE KOMŞU KÖYLER

Doğusunda

Hasanlı Köyü

Turhal/Tokat

Batısında

Erikli Tekke Köyü

Turhal/Tokat

Güneyinde

Ormanözü Köyü

Turhal/Tokat

Kuzeyinde

Ardıçlar Köyü

Merkez/Amasya

GENEL YAŞAM

Karaçavuş Köyünde genel Anadolu köy yaşamı vardır. Gelir kaynakları TARIM, HAYVANCILIK ve DEVLET DEMİR YOLLARI' dır.

Tarım alanında; Yeşilırmak kıyısında dönüşümlü şeker pancarı, buğday, mısır ve benzeri tahıllar yetiştirilir. Köy çevresindeki arazilerde genelde buğday, arpa, çavdar, bazen de fiğ yetiştirilir.

Nüfusun çoğunluğu şehirlerde yaşar...

Ayrıca köyün alt tarafında ve yine Yeşilırmak kıyısında çok çeşitli ve verimli sebze bahçeleri vardır. Maalesef üzüm bağları terk edilmiş. Elmalıklar bozulmuştur. Tarlalarda birkaç elma ağacı kalmıştır.

Hayvanlarda; Kara sığır, koyun, keçi sürüleri vardır.

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AMASYA KARAÇAVUŞ KÖYÜ NEDİR? amasya karaçavuş köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 09:08:58  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]