BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AMASYA TAŞOVA ŞAHİNLER KÖYÜ AMASYA TAŞOVA ŞAHİNLER KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
AMASYA TAŞOVA ŞAHİNLER KÖYÜ sizce ne demek,
AMASYA TAŞOVA ŞAHİNLER KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"AMASYA TAŞOVA ŞAHİNLER KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Şahinler, Taşova

Şahinler, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Koyun ılk adı kusufdur bu ısım koyde bulunan kus sey dan almıstır saha sonra alınan kaarla sahınler koyu olarak degıstırıldı...

Kültür

YÖREMİZE AİT YEMEKLER ve HAMUR İŞLERİ

Köyümüz yemek kültürü bakımında zengin köylerimizdendir. Özellikle hamuru yani hamur işlerinde iddalıdır. Bunlardan bazıları şunlardır

* Güdül
* Katıklu çorba
* Gömbe
* Cimcik çorbası
* Kara dolma
* Mıklama
* Keşgek
* Sini böreği
* Sacamaylu
* Kabak tatlısı

GELENEKLER ve GÖRENEKLER

=Misafirperverlik=

Anadolu’muzun genel özelliklerinden birisi olan misafirperverlik köyümüzün de bu günlere taşıdıkları adetlerdendir. Köyümüze gelen tanıdık ve yabancı misafirlere en üst düzeyde ikram ve yakınlık gösterilir. Evlere davet edilir yemekler yedirilir, gece kalacaksa misafir edilir.

=Isıcak=

Köyümüzde ekmekler köy fırınlarında odun ateşiyle komşu kadınlarının birbirleri ile yardımlaşarak pişirilir. Fırında ekmek pişirmeden önce fırına ilk ateşi yakandan yani fırını yakandan keşik alınır. Daha sonra sırası ile mahalleli gelip fırında ekmeğini pişirir. Ekmeklerin en gözdesi delikli ekmektir ondan başka mısır ekmeğ, gömbe, pağaç vb.

Gelelim ısıcağa fırında ekmek pişiren kişinin fırına kendinden bir sonraki ekmek pişirenin alması için bıraktığı ekmeğe denir. Ekmek pişirmeye gelen kişinin evinde ekmek olmadığı ve kendisi pişirene kadar idare etmesi için bırakılır. Bu davranış diğer ekmek pişirenlerce de tekrarlanır.

=Mevlitler=

Köyümüz de birçok şey için mevlitler okutulur. Ölenlerin ardından, düğünlerden sonra, askerler giderken, hacca giderken, ya da güzel bir şeyden sonra mevlitler okutulur. Yemekler verilir. Mevlitler okunur.

=Şerbet içmek=

Eskiden oğlan evine kıza aldıkları çeyizler takılı. Komşular çeyiz getirip takarlar. O gün akşama kadar oğlan evinde yemekler yenilir. Oğlan evinden kız evine öğleden sonra bakırla şerbet gelir.akşamda yüzük oğlan evi yüzük takmaya gelir. Bu olaya şerbet içme denir.

=Dolma sarma=

Düğünler de, nişanda, mevlitlerde yani özel günlerde mahallede komşular bir araya toplanarak sohbetler eşliğinde dolma sarılır. Dolma sarma işinde aile yalnız bırakılmaz mutlaka yardım edilir.Aile de tüm komşuların ve mahalle kadınlarını bu işe çağırmayı ihmal etmez.

=Çeyiz asma=

Kız tarafında düğün haftasında gelinin yaptığı çeyizler gelinin arkadaşları tarafından bir odada asılarak sergilenir. Komşu ve köydekiler bir çeyize bakmak için gelirler.çeyizler kına gecesinden sonra kaldırılır.

=Seysana=

Düğünün başladığı ilk gün kız evine oğlan evinden sandık gider. Sandığın içinde gelinin anne baba ve yakınlarına hediyeler olur. Ayrıca sandığın içinde kız başılara ve evdekilere yiyecekler bulunur. Bazen sandığın yanın da canlı koç da gönderilir. Sandığı götüren bayanlardan biri sağdıç annesi olur. Sağdıç annesi sandığın anahtarını geline verir. Oda çeyizden bir hediye alır sağdıç annesine verir.

=Yiğitbaşı=

Damadın erkek arkadaşlarından seçtiği iki kişi yiğitbaşı, kızın yakın arkadaşlarından iki kız arkadaşı kızbaşı olur. Düğün boyunca gelin ve damadın yanından hiç ayrılmazlar. Damadın elbiselerinden herhangi birini de korur ve diğer gençlerin alma ve çalmasını engellemeye çalışırlar. Eğer diğer gençler ayakkabı, ceket mendil gibi eşyaları alabilirlerse yiğit başılara ceza verme hakkını elde ederler. Bu ceza eskiden tavuk gibi yiyecekler ya da yiğit başıları ıslatmak olurdu.

=Yağmur Duası ve Araziyi Çevirme=

Kurak geçen yaz günlerinde yağmur yağması için insanlar yağmur duasına çıkarlar. Yağmur duasına tüm köy halkı katılır.

Ayrıca ekilen ürünlere dolu ve afet vurmaması için de duaya çıkılır. Dualar edilir Kur’an okunur. Arazi çevrilir.

Bu duaların sonunda kurbanlar kesilir etli bulgur pilavları yapılır.Bu pilavlar dağıtılarak yenir.

UNUTULMAYACAKLAR

=Ramazanda okunan o güzelim temcitleri=

Köyün tepe ve boş alanlarında geceleri bulgur ve dene beklemelerini ve sohbetleri.

Eski kovalardan bakırlarla su çekmeleri, bakırların devrilmeleri ve çocukların bakırlara toprak atmalarını

Elde yapılmış kızaklarla tütün tarlalarından taşınan kevrekleri Bıldırcın yakalamak için döver biçer peşinde koşuşturmaları

Geceleri mısır közlemeleri

Kış gecelerinde kızaklarla kayınmaları

Mahallelilerin tavuklar çalınmasın diye kapıları kilitlemeden yatmamalarını

Askere giden gençlerin ev ev dolaşmalarını UNUTMAYACAĞIZ.

UNUTULMUŞ OYUNLAR

Eskiden Şahinler Köyünün nüfusça kalabalık olduğu günlerde mahalle aralarında çocuk sesinden durulmaz her yerde oyunlar oynanırdı. Gençler ve çocuklar köyümüzde oynanan eski oyunları oynarlardı. Kışın kızaklar yapılır kayınılır gençler ise merdivenlerle kayarlardı Bu eğlencelerden başka şu oyunlarda oynanırdı.

* İsgor
* Tabur
* Çelik çomak
* Tekdümbe
* İstop
* Enek
* Tekmi Çiftmi
* Para atma

Coğrafya

Amasya iline 63 km, Taşova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Muammer Bol
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AMASYA TAŞOVA ŞAHİNLER KÖYÜ NEDİR? amasya taşova şahinler köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 09:12:17  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]