Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA BALA BAHÇEKARADALAK KÖYÜ ANKARA BALA BAHÇEKARADALAK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA BALA BAHÇEKARADALAK KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA BALA BAHÇEKARADALAK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA BALA BAHÇEKARADALAK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Bahçekaradalak, Bala

Bahçekaradalak, Ankara ilinin Bala ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün geçmişi; Aydın Söke ve Koçarlı bölgelerinden, göç edip şimdiki yerine gelerek yerleşmişlerdir. Akkoyunlu Devleti hükümdarı Uzun Hasan'ın soyundan geldikleri iddia edilir. Köy halkı Aydın ilinin yerleşik halkı iken oradan gelmiş değillerdir. Bala İlçe ve köylerinin tarihi çok eski olup kuruluşu 1463-1467 yıllarına kadar gitmektedir. 1500-1515 yılları arasında "BOZULUS" Türkmen - Yörük aşiretinin mensupları olarak Orta Anadoluya gelmişlerdir. Konar-Göçer Yörük olduklarından köylere yerleşmemiş ve göçebe hayata devam etmişlerdir. 1699 yılında Osmanlı devleti, yörükleri yerleşik hayata geçirmek ve Orta Anadolu da nüfusu oldukça artmış bulunan BOZULUS aşiretini dağıtmak için diğer bölgelere göndermişlerdir. "BOZULUS" aşireti mensupları, gönderildikleri Aydın'da, 1820 yılına kadar Aydın ovaları ile Toros dağları arasında göçebe hayata devam etmişledir. 1820 yılında "yörükler bir eyalet dışında başka bir eyalete geçip yaylak ya da kışlak tutamayacaktır" şeklinde bir ferman yayınlamasıyla, kışları Aydın ovalarında, yazları Toros yaylalarında yaşayan "BOZULUS" aşireti, göçe mecbur kalmışlardır. "BOZULUS" Aşireti, Aydın'dan göçerek bugünkü Balâ İlçesi topraklarına gelmişlerdir. Köylere yerleştirilene kadarda Balâ ile Karacadağ arasında konar göçer olarak yaşamışlardır. Daha sonrada 1840 - 1862 yılları arasında köylere yerleştirilmiştir. Köyün kurulu olduğu alan Üçem köyünün beyinin bahçesi imiş, bizim beyin adı ise karadakak bey olduğundan köyün adı Bahçe karadalak olmuştur. Bu yerleşmeden kısa bir süre sonra, Karadalak köyünde bir takım anlaşmazlıklar meydana gelmiş ve köy halkı arasında kavga çıkmış, Üçem köyünün beyi araya girmiş ve kavga eden bu grubu ayırt ederek, şimdi ismi Aşıkoğlu olan köye yerleştirmiştir.Bu köye o zamanlar "Akviran Karadalak" veya "Dağ Karadalağı" adını vermişler, daha sonra Aşıkoğlu ismini almıştır. Bahçe Karadalak ile Aşıkoğlu köyleri aynı Yörük-Türkmen "BOZULUS" aşireti mensubudur. Ayrıca aralarında bir çok ailenin akrabalık ve kan bağları da vardır.1690 tarihinde Kasaba-i Bala'ya yerleştirilen Tabanlı Mukataası olarak bilinen aşiretten bu köye yerleştirilenler var.Tufan GÜNDÜZ 1576 yazımında Ankara Yörükleri dört kısma ayrılmıştı.

1-Uluyörük 2-Karakeçili
3-Haymana
4-AydınBeğlü

Üçem,Karadalak,Aşıkoğlu köyleri AydınBeğlüdür.Asıl yurdları Seferihisar toprağı olan AydınBeğlü taifesi,1523/30 tahririnde 13,1571 tahririnde 232 cemaatden oluşmaktaydı. 1523/30 da sadece Sivrihisar toprağında yurdları bulunan AydınBeğlüler 1571 de Sultanönü, Afyon Sancağı Suhud,Bolvadin,Barçınlu,Sandıklu kazalarında,Çankırı Livasına bağlı Keskin, Kalecik kazalarında,Aksaray'da,Çubuk,Kasabave Çukurcak'da bulunan muhtelif yerleşim birimlerinde yurdları bulunmaktaydı.

Kültür

Köyde Yörük Türkmen kültürünün izlerini görebilirsiniz.

Yörede kullanılan Türkmen kelimelerden örnekler: "Ağa=baba", "malamat=mahçup", "ece=ana", "oturgaç=sandalye", "balak=pantalon", "fakır=fakir", "partal=elbise", "seklem=yarım", "havel=evet", "şıpbak=terlik", "çaynık=çaydanlık", "kişelemek=kovalamak", "çemçeçömçe)=kaşık", "entari=elbise", "yereğeç=yerin dibine geç", "yağlık=eşarp", "ağ=ak", "annı=alın", "aralık=boşluk","avurt=yanak", "bibi=hala", "böle=teyze çocukları", "buymak=üşümek", "cıncık=cam", "cırcır=fermuar", "çapıt=bez", "dam=oda", "dayza=teyze", "dölek=düz", "dulda=gölge", "döş=göğüs", "ellaham=herhalde", "gubarmak=şımarmak", "guşene=tencere", "öğkenmek=taklit etmek", "peşkir=havlu", "acer=yeni", "okuntu=davetiye", "yel=rüzgar", "yumak=yıkamak", "zaar-herhalde", "ığranmak=sallanmak" vs.

yemekleri: tovalak, hoşaf, yogurt corbası, guvec, bulgur aşı, kavurma, gözleme ve yufka ekmeği meşhurdur.

Coğrafya

Ankara iline 75 km, Bala ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

/)align="center" align=riğt 556 atı sefer atı alazar

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. sebsecilik

artı

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> [[2009-CEMAL ERDEM,

2004]] - CEMAL ERDEM

> 1999 - CEMAL ERDEM
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyonşebekesi vardır . Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA BALA BAHÇEKARADALAK KÖYÜ NEDİR? ankara bala bahçekaradalak köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 07:33:12  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]