Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA BALA BÜYÜKBIYIK KÖYÜ ANKARA BALA BÜYÜKBIYIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA BALA BÜYÜKBIYIK KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA BALA BÜYÜKBIYIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA BALA BÜYÜKBIYIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
3 person liked.
1 person did not like.
Büyükbıyık, Bala

Büyükbıyık, Ankara ilinin Bala ilçesine bağlı bir köydür. Ankara iline 137 km, Bala ilçesine 70 Km. uzaklıktadır. Yeşilliği zayıf olsa da dağ ve göl manzarasıyla güzel bir görünüme sahiptir. Yer şekileri, genel anlamda düze yakın sadeliktedir. Geniş tarım arazisine sahip olan köy aynı zamanda kapladığı alan itibarıyla Bala ilçesinin en büyük yüzölçümüne sahip köylerinden biridir. Kızılırmak nehri üzerinde kurulu Hirfanlı barajına 6 Km.'lik mesafededir.

Tarihi

Bir rivayete göre köy'ün eski adı Büyük Kebir olup daha sonra Kuyular adını almıştır. Son olarak bugünkü adı olan Büyük Bıyık Köyü olarak değiştirilmiştir. Tarihi oldukça eskilere dayanan bir köydür. Köy halkı yaklaşık 1700'lü yıllardan bu yana bu coğrafyada yaşamını sürdürmektedir.YILDIRIM TAŞKAN

Yemek Kültürü

Anadolu'nun her yerinde ismine aşina olunan birçok yemek köy yemek kültürünü oluşturr. Bunlardan birkaçı; yoğurt çorbası, tereyağlı etli bulgur pilavı, tarhana çorbasıdır.

Misafire ikram edilecek yemeklerin bir sunuluş sırası söz konusudur. Önce yoğurt çorbası ve yanında çoban salatası ve ayran, akabinde tereyağlı bulgur pilavı; daha sonra tatlı mönüsü ve çay faslı ile devam eder.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. En kurak yöre olan Tuz Gölü'ne 35 Km'lik bir yakınlıkta olması ve köyün bulunduğu konum itibarıyla çevresine göre bir çukur alan içerisinde olması nedeniyle yağış odukça azdır. Bu olumsuz koşullar, köyün geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Nüfus

700 kişiye yakın nüfusa sahip köyde 2007 yılı itibariyle kullanılan hane sayısı 20-30 dolayındadır. içme suyu tegmin edilmiştir artık ekonomik kriz dolayısıyla şehirden köye geri dönüş başlamıştır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanında balıkçılık da yapılmaktadır.

Yaşanan temel problem ise su sorunudur. Temel ihtiyaç olan içme suyu, kuyulardan ve hayvan sırtında su kaplarından karşılamaktadır. En büyük baraj göllerinden biri olan Hirfanlı baraj gölüne uzunca bir kıyısı bulunan köy, sosyal tesisler yapılması durumunda kısa zamanda turistik bir belde hizmeti verebilecek potansiyele sahiptir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Veli Kaya
> 1999 - Velİ Kaya
> 1994 - Veli Kaya
> 1989 - Veli Kaya
> 1984 - Veli Kaya
> 2008 - Veli Kaya

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu olmakla birlikte yeterli değildir. Öğrencilerin bir kısmı başka köylerde okumaya çalışımaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır yalnız şebeke olduğu halde evlere su verilmemektetir. Su ihtiyacı, içilmesi yasak olan kuyulardan karşılanmaktadır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA BALA BÜYÜKBIYIK KÖYÜ NEDİR? ankara bala büyükbıyık köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 22:13:43  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]