Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ KÖYÜ ANKARA GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Velihimmetli, Gölbaşı

Velihimmetli, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yeşillikler içerisinde ve modern yapılanmayla çevreye örnek olan bu köyün nüfusu 2100, seçmen sayısı ise 700 civarındadır. Köyü oluşturan etnik yapıyı, Velihimmetli köyünün yerleşik birkaç hane halkının dışında, Sivrihisar'ın Günyüzü köyünden ve Kızılcahamam'ın Üç-baş köyünden gelenler tarafından oluşturularak bu üç sülale köyün esas yapısını teşkil eder. Antik geçmişini ele almazsak Köyün esas kuruluş tarihi zamanımızdan 250-300 sene öncesine kadar dayanmaktadır. Bu köyümüzde eski antik medeniyetlerinin izine rastlıyoruz. Önce Frigyalılar, Daha sonra Romalılar ve Bizans'lılar köy ve çevresinde yaşamışlar.Köyün etrafında Develitaş ve Köyünün içerisindeki tahrip olmuş her iki höyük Frigya'lılar dan kalma. Daha sonra buralar Doğu Roma ve Bizanslılara ev sahipliği yapmışlar. Bizans mezarları ve eski kilise kalıntıları toprak altında gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Köylüler tarafından anlatılan bir olay ise dikkatimizi çekiyor. Mübarek bir zat olan köyün esas kurucusu Velihimmet buraya bir cami yaptırıyor. Caminin yapımı sırasında temel'in bir tarafına miktarı belli olmayan altın saklıyor. Gelecekte cami yıkılır ya da yenilenirse gelecek nesiller, bu altını bulsun ve yapımında sıkıntı çekilmeden kullanılsın.

Köy Osmanlı zamanında, Saltanata ve Osmanlı ordusuna büyük destekler vermiş. Kurtuluş savaşında ise Atatürk köyü ziyaret etmiş. Velihimmetliler, Halaşlı köyü ile birlikte Ordumuza ve Ankara'ya çok büyük maddi manevi katkılarda bulunmuşlar. Şehit vermişler, gazi olmuşlar. Gerek Osmanlı zamanında ve Gerekse Cumhuriyet döneminde çevreye ekonomik açıdan büyük faydalan olmuş. Hiçbir köyün o ana kadar başaramadığı ve kuramadığı 5 adet su değirmenini kurarak Ankara ve çevresine büyük katkıda bulunmuşlar. Ekonomi, Yaşam ve Eğitim: Köyün ve çevresinin en önemli geçim kaynaklan kuru tarım ve hayvancılıktır. Arpa, Buğday ve Büyük baş hayvancılığı, sebzecilik en önemli geçirn kaynaklarıdır. Şu sıralarda toprakları önemli rant sağlasa da , tarımsal ve yerleşim alanının yetersiz olması, nüfusun ve istihdamın artması, hayvancılığın azalması köyü Ankara'ya ve en çok ta Gölbaşı'na göçe zorlamıştır. Köy Yeni Yerel Yönetimler yasasıyla Gölbaşının mahallesi olmuş ve Merkeze yakınlığıyla da tekrar buraya yeniden yapılanmayla tek tek dönüşler başlamıştır. Köyde okul açık olup, eğitim 5. sınıfa kadar burada yapılmaktadır. Bir üst sınıflar ise Gökçehöyük İlköğretim okulundan yararlanmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında sarayın bal ihtiyacı buradan sağlanmıştır. Köyün en önemli ailesi GAVAZ ismiylede bilinen KÖSE AŞİRETİ'dir. KÖSE ailesinin en büyüğü MAHMUT KÖSE'dir. Köyün bütün gelenek ve göreneklerini eksiksiz yerine getirmeye çalışırlar.Köyün en saygın ailelerindendir.

Köyün en kalabalık aileleri ise KÖSELER, ÜSTÜNBAŞLAR ÖZDEMİRler, TÜMERler ve OKMANLARdir. Üstünbaşlar, Üçbaş köyünden gelmelerdir. Üçbaş köyünde kadıyı vurarak velihimmetli köyüne yerleşmişlerdir. Yine sülalenin bir bölümü, Üçbaş'da kalmış, bir bölümü İstanbul'a göç etmiş, diğer bir bölümü ise Oyaca kasabasına yerleşmiştir. Savaş zamanında en çok katkıda bulunan sülaledir. SİHHİYE MEHMET köyün eski muhtarlarındandır. Köye büyük gelişmeler sağlamıştır. Bunlar; selektör, okul, büyük köprüdür. sevgili muhterem gavaz kardeşim yüreğine sağlık . en böyük gazavlar ondan sonra okmanlar köyümüzün seçkin ailelerindendir.

Bu Köseler bizim bildiğimiz Gavazlar değil mi?En kalabalık ve en saygılı ailesi imiş tanımasam inanacam valla...

Kültür

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ankara iline 40 km, Gölbaşı ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Mustafa Yiğit
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi VARDIR. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

* Oyaca Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği
* Oyaca
* Dernek
* Gölbaşı

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA GÖLBAŞI VELİHİMMETLİ KÖYÜ NEDİR? ankara gölbaşı velihimmetli köyü ne zaman?

Antoloji.com
19.2.2017 21:43:06  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]