Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA GÖLBAŞI YAYLABAĞ KÖYÜ ANKARA GÖLBAŞI YAYLABAĞ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA GÖLBAŞI YAYLABAĞ KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA GÖLBAŞI YAYLABAĞ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA GÖLBAŞI YAYLABAĞ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
4 person liked.
0 person did not like.
Yaylabağ, Gölbaşı

Yaylabağ, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir köydür. Eski adi BURSAL şimdiki adı Yaylabag köyünün tarihinin Türkmenlere dayandığı söylenmektedir, Türkmenistan dolaylarından Urfa Karacag eteklerinde konuşlanmış daha sonra Nevşehir iline yerleşip toplanmışlar ve köylerinin adı Topaklı olmuştur. Oradan da göç yapıp eskiden Haymana'ya şimdi ise Gölbaşı'na bağlı topaklı köyüne geldikleri söylenmektedir. Bu kabilenin bir kısmı daha sonra 1875'li yıllarda Yaylabağı'na göç etmiştir. Yaylabağı'na gelen ve Şimdi Halbabalar ve Yıldızlar olarak bilinen aileler aynı soydan gelmekte ve soyadı kanundan önceki soyadları SEVİNDİRİKOGULLARI'DIR. Bu köye daha sonra Arnavut göçmeni olan ve şimdiki lakapları hacakkılar, daha sonrada, Seyit Aliler, gelmiş ve bu köy üç kabileden oluşmuştur. Daha sonra Bala'nın kömürcü, Gölbaşı'nın örencik köylerindende gelenler olmuştur. Efeler'i unutma...!

Kültür

KÖY ORTA ASYA OGUZBOYU TÜRKMENLERİ OLARAK KÖY KURUCULARI TARAFINDAN KURULMUŞTUR. KÖKENİ TÜRKMENDİR. Hoşmerim tatlısı meşhurdur. Ayrıca Ankara tavayı köy hanımları beceriyle ve çok lezzetli yaparlar.1980 yılına kadar Ankara'nın meşhur üzüm bağları bu köydeydi. Bağlarda Karagevrek ve sarı üzüm çok yetişirdi. Ayrıca dağlarında kekik olduğu için doğal arıcılıkta gelişmişti. Ancak bu kültür 1980'li yıllardan sonra tarım ilaçları ve kuraklık yüzünden kaybolmak üzere.

Arazi yapısı olarak hayvancılağa uygun olması nedeni ile geçmiş yıllarda önemli ölçüde tiftik keçisi yetiştirilmiştir, elmadağ eteklerindeki arazisi ise aşılama yöntemi ile çalılıklardan Ankara armut'una dönüştürülmüş olup, Ankara armut'u yetiştiriciliği uzun yıllar önemini korumuştur.

Coğrafya

Ankara iline11 km, Gölbaşı ilçesine 7 km uzaklıktadır. KÖYÜN ALT TARAFINDA EYMİR GÖLÜ BULUNMAKTATIR. Polis koleji ve akademisi bu köy sınırlarındadır. Köyün doğusunda Elmadağı vardır. Elmadağ eteklerinden eymir gölüne kadar ulaşan Bursal çayı akmaktadır. Köyle ilgili Toplu Konut İdaresince ve Gölbaşı belediyesince kooperatifler kanalıyla yapılmak üzere proje çalışmaları devam etmektedir. Hemen altından ANKARA ÇEVRE YOLU GEÇMEKTEDİR.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

1997-YILI-296 2007YILI 360

GÖLBAŞI YAYLABAĞ TOPLU KONUT PROJESİ GÖLBAŞI YAYLABAĞ Toplu Konut Projesi, Ankara Metropolitan alanının güney gelişme aksında, Gölbaşı İlçesi sınırları içinde bulunan Yaylabağ Köyünde yeralan yaklaşık 854 ha’lık alanın çağdaş kentleşme boyutunda ele alınarak, kent ile doğanın iç içe olduğu bir toplu konut projesidir. Her yaş grubuna, bütün kültürel ve sosyal kesimlere sağlıklı ve güvenli bir yaşam olanağı sunacak GÖLBAŞI YAYLABAĞ Toplu Konut Projesi, yaklaşık 10.000 konut ile 40.000’e yakın nüfus için bir yaşam alanı olacaktır.42 projeden oluşan Başkent Özlem Birliği'nin içinde değişik alternatiflerde projeler vardır. Bu yeni şehir, komşu bölgeler boyunca, bu yeni çevrede sinerjik hareket yaratacak, Gölbaşı İlçesini çekim merkezi haline getirecektir. GÖLBAŞI YAYLABAĞ Toplu Konut Projesi, insanlara toplum ilişkilerini yeniden gözden geçirme ve geliştirme olanağı vererek, yeni iş olanakları, yeni eğlence ve aktivite alanları ile birçok sosyal ortak alanlarla komşuluk ilişkilerini geliştirecek ve özlenen kent yaşamını tüm Ankara’ya sunacaktır. Ayrıca talep edenlerin bireysel isteklerine ve beklentilerine tatminkâr çözümler üreterek yapılaşma ölçülerinde ve çeşitlerinde farklılık ve esneklik sağlayacaktır.

Ekonomi

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde ayrıca 2000 yılında yapılan 3 katlı köy konağı 1 adet cami, 1 adet imam evi, 1 adet öğretmen lojmanı vardır. Köyden şehre belediye otobüsü yoktur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA GÖLBAŞI YAYLABAĞ KÖYÜ NEDİR? ankara gölbaşı yaylabağ köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 07:33:25  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]