Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA HAYMANA DURUPINAR KÖYÜ ANKARA HAYMANA DURUPINAR KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA HAYMANA DURUPINAR KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA HAYMANA DURUPINAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA HAYMANA DURUPINAR KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Durupınar, Haymana

Durupınar, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski ve çevrede bilinen adı TOTAK tır. Durupınar köyüne ilk ayak basan kişi sülü dededir.sülü dedenin yanı sıra onun kardeşi ve yabancılarda gelmiştir.bu kişilerin buraya gelme amaçları savaşlardan korunmaktır. çünkü iç taraflar daha güvenlidir.ayrıca bu köyde kurtuluş savaşında da bahsedilmektedir.en son bu köye varaN yunanlılar burdaki hayvanları köylüden zorla alarak beslenmişlerdir köylüye herhangi bir zarar vermemişlerdir.ayrıca bu köye atatürk ve ismet paşa gelmişlerdir. kurtuluş savaşında yararlılıklar gösteren Müslüm kayabaşı bu köylüdür. kendisi gazidir. çanakkale ırak ve sakarya cephelerinde savaşmış izmirin kurtuluşunda ilk giren askerlerdendir. kardeşi osman oğlu bekir çanakkalede şehit düşmüştür.

Köyde :

> 1- İskovlar kabilesi

> 2- Pehlivanlar kabilesi
> 3- Aydınlar kabilesi
> 4-Haktanıyan kabilesi
> 5- Beyler kabilesi
> 6- Gıdıgiller
> 7- cızalarkabilesi
> 8- Kel Kötüler
> 9-Dağlılar
> 10-Behçetler
> 11-Hacı İsmailller
> 12-İŞYAPANLAR
> 13-Bayraktar'lar
> 14-Çimenler Kabilesi
> 15-Erkullar Ailesi
> 16mercan ailesi
> 17- Hacı Halim kabilesi

> 18 millilerailesİ
> 19 yahya paşa kabilesi
> 20 arnavutlar kabilesi
> 21 hatıplar kabilesi
> 22 tunçlar kabilesi
> 23kılınç ailesi
YERLEŞMİŞLERDİR

bazı kendini bilmezler küfürle birşey yapmaya çalışıyorlar kültürden bu kadar uzak olan çalış köyü mensubu sahıslar önce yazı yazmayı öğrensinler ve kendilerini anlatmak için örf ve ananelerini unutmasınlar bu saygısızlık bizi aşağılamaz ama çalış köyü için aşağılık bir durumdur ancak bir ya da iki densiz için tüm köyde zan altında bırakılamaz. saygı ve selamlarım la tüm köylülerimi, komşu köylülerimi Allaha emanet ediyorum...

Kültür

Durupınar köyü halkı misafir severdir ve çevrede en çok bu özelliği ile tanınır.Köyde halen odalar vardırköye gelen misafirler, satıcılar ve işçiler burda kalır ve yemekleri oda sahibi veya köylülerce karşılanır. ayrıca :*Cenaze olduğu zaman cenaze sahibine mezar kazdırılmaz. Onun yerine mezar kazılır. Dıarıdan geldikleri için bir hafta sabah-öğle-akşam yemekleri köy halkı tarafından getirilir. Onlara bu acı günlerinde böyle yardımcı olarak acılarını hafifletilir. cenazenin 7. ve 40. günlerinde hatim ve mevlüt okunarak yemek verilir.

* Düğünler örf ve adetlere uygun, davul-zurna çalınır.
* Hac uğurlamalarında hacı aşı verilir. Bu sayede halk birbirine haklarını helal ederler.DURUPINAR KÖYÜNÜN yetiştirdiği devletine milletine yüksek kademelerde hizmet etmiş çok sayıda insan vardır.

Köyde yokolmaya yüz tutan "oda" geleneği son yıllarda canlandırılmış ve günümüzde hemen her ailenin bir odası bulunmaktadır. bu odalarda köye dışarıdan gelen herkes ağırlanır ve istediği kadar konuk edilir. ayrıca düğün ve bayramlarda erkekler arasındaki tebrikleşme bu odalarda olur. odaların bir kapısı avluya bir kapısı ise sokağa bakar. bu örneğe en uygun oda şu anda celal dağlıya ait olandır.Ayrıca her kabile kendine oda yaptırmış ve eski günlerin tadını ve bereketini günümüze taşımıştır.Ayrıca Durupınar köyü eski yerleşim yerleri üzerine kurulmuş ve tarih kokmaktadır.pek çok açık göz kazı yaparak kıymetli eşyalar bulmuşlardır.

Coğrafya

Ankara iline90 km, Haymana ilçesine 39 km uzaklıktadır. Gölbaşı ilçesine 70km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.arazısı kucuk bir ova animsaktatadir

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Aslan Aydın
> 1999 - Muhittin Haktanıyan
> 1994 - Muhittin Haktanıytan
> 1989 - Mehmet Ali ERKUL
> 1984 - Resul Çimen

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 adet bakkal bulunmaktadır. Bir adet kahvehane, 2 adet demirci dükkânı, 1 adet un fabrikası bulunmaktadır.Haymanaya ulaşım cuma günü Ankaraya ise pazar ve cuma hariç hergün otobüs vardır.Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır ancak köyden göç oranı çok fazladır. köyun cografi özelligi daglarin eteklerinde kurulu şirin bir yerdedir

Dış bağlantılar

köyle ilgili siteler http://www.durupinarkoyu.tr.gg

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA HAYMANA DURUPINAR KÖYÜ NEDİR? ankara haymana durupınar köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 13:20:52  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]