Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA HAYMANA KERPİÇKÖY KÖYÜ ANKARA HAYMANA KERPİÇKÖY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA HAYMANA KERPİÇKÖY KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA HAYMANA KERPİÇKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA HAYMANA KERPİÇKÖY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Kerpiçköy, Haymana

Kerpiçköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi Gunde Köse köyün bilinen ilk adıdir. Cumhuriyet dönemine kadar hep bu isim ile bilinip tanınan köyün adı 1920’li yıllarda Kerpiç olarak değiştirilir. Köyün kurucusu Sevikan aşireti mensubu Hacı Osman Ağa’dır. Hacı Osman’a Kose denirdi. Kose, Moma Sor’un oğludur. Hacı Osman Ağa, 1800’lu yılların başında Adıyaman çevrelerindeki aşiretinden ayrılarak ilkin Bingöl’e, oradan da Haymana yöresine göçeder. Sevikan aşireti burada 4’ e ayrılır. 1960’lı yıllara kadar Kerpiç’in yaylası olan Güzelyayla'nın köy statüsü elde edip buradan ayrılmasıyla bölgedeki Sevikan aşireti köy sayısı Celeb, Bulduk ve Zincirlikuyu ile birlikte 5’e yükselir. Hacı Osman Ağa Haymana yöresinde ilkin şimdiki Celikan köyüne, oradan da Kadıköy olarak bilinen Güzelyayla yolu üzerindeki tarihi bölgeye yerleşir. Buradan 5 km uzaklıktaki şimdiki Kerpiç köyündeki bir tepedeki mağarayı görür ve mağarayı develerini, köyün sürülerini barındırmak için kullanır. Bir süre sonra da tamamen oraya yerleşir. Köyden yaşlılar anlatımlarına göre, Osman Ağa buraya deve ve koyun sürüsü ile gelmiş. 65 yaşına kadar yaşayan Osman Ağa’nın cesur, oldukça alçakgönüllü ve hayır sever biri olduğu anlatırlar. Köyde birkaç çeşme yaptırdığı bilinmektedir. Yaşlanınca mal varlığını oğullarına dağıtır, bir kısmını da yanına alıp Hac ibadetini yerine getirmek üzere Hicaz yolculuğuna çıkar. Köylüler, Osman Ağa’nın, 4 heybe dolusu altınla yola çıktığını, hac yolculuğu süresince Nevşehir’de bir camii, Van, Diyarbakır, Mardin ve Adıyaman çevrelerinde de çeşmeler inşaa ettirdiğini anlatırlar. Hac görevini yerine getirdikten sonra da Mekke’de hayatını yitmiş, mezarı oradadır. Osman Ağa’nın çocuklarıyla birlikte, sonraları değişik tarihlerde gelen ve hepsi de Rışvan olan yaklaşık 10 kabile bugünkü Kerpiç köyünü meydana getirmiştir. Kerpiç, Kurtuluş Savaşında Yunan işgaline girmiş. Buradaki Naqawê Şehidâ diye adlandırılan Şehitler Tepesi’nde Türk Askerleri ile Yunan ordusu arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiş. Tepedeki mevzi izleri halen bulunmaktadır. Köyde ayrıca Kurré Mongalé adıyla çevredeki yaklaşık 12 değişik köyü panoramik bir şekilde izleme imkânı ve zevki veren bir tepe de bulunmaktadır. Bu tepe, Yaprakbayırı köyündeki Mangal Dağına yaklaşık 20 km uzaklıktadır ve buradan o dağ çok net bir şekilde görülebilmektedir. Yolun aşağı sol tarafında da ufak bir tepe bulunur ve bu tepede yine Kurtuluş Savaşı’nda ölen Yunan askerlerinin mezarlıkları olduğu anlatılır. O yüzden buraya halk Tîrbe Govuro diye adlandırmıştır. Köyün girişinde tarihte Roma dönemine ait özellikle gömüler için yapılmış küçük ve hoş bir tepe bulunur ve bu tepede çeşitli söylentilere göre Roma Krallığına ait anıt bir mezar olduğu söylenir. Burada yapılan çeşitli kazılarda topraktan yapılmış pek çok çanak, çömlek bulunmuştur

Köyü Oluşturan Aileler

Köse Ailesi: Adıyaman bölgesinden gelen köyün kurucuları Soyadları: ÇELİK, DURMAZ,GÜL, KAYA, YÜREKLİ, YURDAKUL’dur. 70 ile 80 hanedirler.

Amedi ailesi: Diyarbakır’ dan gelme. Soyadları: ÖZGEN, KURNAZ’dır. 50 ile 60 hanedirler.

Hocalar Ailesi: Urfa Siverek’ten gelme. Soyadları: ATÇI, ÖZKUL’dur. 30 ile 40 hanedirler.

Balta Ailesi: Soyadları: ESEN, ÖZBEK, KOǒtur.

Balıkçı Ailesi: Rışvan olup, köyün yerlileridir. Köyde şeyhbızın olarak bilinirler Böyle tanınmalarının nedeni Şeyhbızınlarla yapmış oldukları eski bir hısımlıktan dolayıdır. Soyadları: BALIKÇI’dır. 30 ile 40 hane arasındadır.

Atak ailesi: Soyadları ATAK ve POLAT’tır.

Çağlar Ailesi: Ağrı Eleşkirt’ten göçetmişler. Soyadları ÇAĞLAR’dır.

İbrahim Ailesi: Soyadları UTANÇ, AYDIN ve İŞLEK’tir.

Omer Ailesi: Adıyaman Gölbaşı’ndan göçetmişler. Soyadları ÖZTÜRK’tür.

Topal Ailesi: Kırşehir Çiçekdağ’dan göçetmişler. Soyadları TOPAL’dır.

Bako Ailesi: Köse ailesine yakın bir kabiledir. Soyadları EMEKTAR, UZUNER, ÖLÇER ve BİLİCİ’dir. Yaklaşık 30 hanedirler.

Battal Ailesi: Kırşehir Çiçekdağ’dan göçetmişler. Köse ailesinin öz yeğenleridir. Soyadları BATUR’dur.

Yıkılmaz Ailesi:Soyadları YIKILMAZ ve YÜKSEL’dir. Yaklaşık 20 hanedir. Yarısı Haymana merkezde yaşıyor.

Yetik Ailesi: Kesin olmamakla birlikte Nevşehir civarlarından geldikleri söylenir. Soyadları YETİK’tir.

İzzet Ailesi: Soyadları ÇEVİK’tir. Yaklaşık 20 hanedirler.

Mole Kerşe: Soyadları ÜNAL, YILMAZ ve KAYMAZ’dır. 15 ile 20 hane arasındadırlar.

Mole Sufi: Soyadları ÇOBAN’dır. 10 il 20 hanedirler.

Mole Haso: Soyadları DEMİR’dir. 15 ile 20 hanedirler.

mole Hami Tose: Soyadları COŞKUN, DEĞERCAN, DÖNMEZ ve TÜMTÜRK’tür. 15 ile 20 hanedirler.

Mole Gence: Soyadları GÜVEN’dir.

Mole Hasoti: Soyadları DEĞERCAN ve ÖNDEŞ’tir. Ailenin bir kısmı Güzelyayla’dadır. Güzelyayla’dakilerin soyadları DOĞAN, DOĞANBEY, DUYDU, SEZER, ERCAN ve KOYUNCU’dur.

Kültür

Kıyafetleri sade ve basit uçkurlu şalvar, cemadan nam-ı diğeri cepken, kadınlar ise üç etekli entarili kaylık yani meşlah giyerler., Besin maddeleri ekseriya bulgur Pilavı, sade yağ, Süt, Yoğurt ve Etten iberetti. Düğünleri 3 gün sürer. Köy Sosyal Demokrat Bir Anlayış İçindedir .Köy Halkı Müslüman Olup Sunni Mezhebindendir Mevlana Geleneğini Benimsemişlerdir. Halk Kendi Arasında Kürtçe Konuşur.Çevresinde Ağalık Rejimini İlk Bırakan Köydür. Okumaya Önem Göstermişlerdir Yetişdirkleri İnsanlar : Mecit KOÇ - CHP 1992-2001 Keçiören İlçe Başkanlığı ve SHP kurucu üyesi 2001- Halen SHP Keçiören İlçe Başkan •Çiğdem KOÇ - Gazi Üniversitesi Tarih Bilimi • Yasemin KOÇ – İnşaat Mühendisi • Mecit Koç Danimarka• Zeliha Kapıcı Pedagog • Prof. Dr. Selahattin YILMAZ • DOKTORLAR: Sidar ÖZTÜRK, Neyzar ÖZTÜRK, Nivan ÖZTÜRK, Çiğdem TÜMTÜRK • ÖĞRETMENLER: Hasan UTANÇ – M.E.B.'de Uzman Öğretmen, Hayrettin YILMAZ, Esra ESEN, Ercan BALIKÇI, Azime YILMAZ, İsmail BALIKÇI, Cevcet UZUNER, Cevcet BALIKÇI, Hacı Osman BALIKÇI, Ergünal BALIKÇI, Ümit DÖNMEZ, Yavuz BALIKÇI, Remzi BALIKÇI,Bülent Dönmez. Tuğba UTANÇ, Selahattin COŞKUN, Mehmet ATAK, Hasan ATAK, Tuncay ATAK Bülent Dönmez • MÜHENDİSLER: Ali Fuat ÜNAL – ODTÜ Makine Mühendisi, Ömer ÖZTÜRK – JEOLOJİ Mühendisi, Mehmet YIKILMAZ – Elektronik Mühendisi, Hasan GÜLEÇ – Maden Mühendisi, İbrahim Güven – Ziraat Mühendisi • DİĞER: Halil İbrahim BALIKÇI – Haymana Ziraat Odası Başkanı, Muzaffer ÖZTÜRK – Avukat,, Ahmet YÜKSEL – Emekli Küşat Müdürü, Niyazi COŞKUN – Astsubay, Abdulkadir GÜVEN – Polis, Mesut GÜVEN – Polis, Bilal KAYA – Polis, Hasan ATÇI – Müftü, Eşref ATÇI – müftülük memuru , Mehmet ÇOBAN – Belediye Memur, Ahmet ÇOBAN – Konya Belediye Memur, Musa ATÇI – imam, Aslı YÜKSEL - Başkent Ünv. Muhasebe, ,Zehra Dönmez, Ayşe ŞEN – Büyükşehir Belediye Memur, Resul GÜVEN –Recep ATCI İmam, Fulya UTANÇ – Turizm, Hayrettin ATAK – Gazi Üniv. İletişim Fak., Mezunu, Hüseyin ESEN - Danimarka TAİ BOX Ulusal Şampiyonası 2.si, Tai Box antrenörü, Servet DÖNMEZ - Danimarka Kopenhag Üniversitesi Matematik Bölümü Mezunu, Hasan UTANÇ, Mehmet UTANÇ, Arife BALIKÇI, Abdurrahman UTANÇ, Cevdet BALIKÇI, Nihal Özgen, Berivan Ünal Kılınç, Ercan güven, Yasemin Ünal Akgün,

Coğrafya

Bağlı Olduğu Ülke : TÜRKİYE Bağlı Olduğu İL : Ankara Bağlı Olduğu İlçe : Haymana Bağlı Olduğu Nahiye : Yenice Guneyinde : Çimen KÖYÜ, Mevlüt Yaylasi ,Büyük Beşkavak Köyü Batısında : Saatli Köyü, Cihanşah Köyü Kuzeyinde : Sinanlı Köyü,Yurtbeyli Köyü, Şerefli Köyü,Bumsuz kasabası Doğusunda : GÜZELYAYLAçölköyü Hane : 350 Hane Nüfus : 2200 Yüz ölçüm : 150,000 Dönüm Arazi : Haymana'nın En Çok Araziye Sahip Olan Köylerden İkinci Sırada Rakım : 600 Metre Deniz Seviyesi Tarla Alanı : 110,000 Dönüm Geçim Kaynağı : Çiftçilik, Hayvancılık , Çeşitli Serbest Meslek NOT : Ayrıca Kerpiç Köyü Son 30 yıl İçinde Yurtiçi Ve Yurtdışına Oldukça Göç Vermiştir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer. ortalama yağış 300-400 mm’dir. kış sıcaklık ortalaması, 1-2°C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23°C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-12°C’dir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve ,hayvancılığa yurt dışında çalışan işçilere dayalıdır. Köy Dışında Bir Çok Esnaf İş Adamı Yetiştirmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Cemal Ölçer
> 1999 - Cemal Ölçer
> 1994 - Cemal Ölçer

Resim:

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır Köyde ADSL Kullanımıda Bulunmaktadır.

Resim:

Dış bağlantılar

* Yerelnet *eurokerpic

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA HAYMANA KERPİÇKÖY KÖYÜ NEDİR? ankara haymana kerpiçköy köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 06:55:44  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]