Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA HAYMANA YAMAK KÖYÜ ANKARA HAYMANA YAMAK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA HAYMANA YAMAK KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA HAYMANA YAMAK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA HAYMANA YAMAK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Yamak, Haymana

Yamak, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köye ilk gelen rametlik telli amettir.Urfa ve çeşitli yerlerden gelindiği söylenmektedir.Köyde yunan ordusuna karşı savaşılmıştır.AYDINLAR

savaş döneminde üstün başarılarından dolayı soyadlarını buradan almışlardır.Öztürklerde göze çarpan ilk kişi ERDAL ÖZTÜRK'tür. Köyde çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır.Mızırab emmimgilin aaalı tarihe tanıklık etmektedir.Diğer tarihi yerler olarak;Leyleen yuvası,

kurtlerin harım,garşı,gözeler,gombürdek,acının dere,arlın gaya,öteyüz,göödere,piçide,rametli agganın yedi daalar,baaaçe,çorağ ve gumlanideyi sayabiliriz.Mızırabemmimin küçük oğlu olan ve şuanda gebzede çaycılık yaparak geçimini sağlayan hacıbayramı sallayarak dala atması köy tarihinine karabir sayfa olarak geçmiştir. Tarihi eserler ayakta durma mücadelesi vermektedirler.Birtek ayakta kalabilen halıdağa olmuştur.Allah uzun ömür versin.

Kültür

Köyün meşhur yemeği omaçtır.Yemek kültürü bakımından geniş bir köydür.Başlıca yemekleri cılbır,tirit,melemen,patatis gızartmasıve okuz helvasıdır. Yamak Köyünde okuma ve yazma oranı yüksektir.Devletin çeşitli kademelerinde çalışan çok sayıda köylümüz bulunmaktadır.Bunlara engüzel örnek sayın Erdal ÖZTÜRK'tür.Sn: ÖZTÜRK Gölbaşı belediye başkanlığında muhasebe işlerini yürütmektedir.

Coğrafya

Ankara iline 91 km, Haymana ilçesine 17 km, Tilkiliğe 4 Coplaan dereye 7 domuzolan boğazına 3 hacumarın aaalına 7 tekkeye 5 çoraaaa4 galeye 2 km dir.Köyün ovası konumunda olan öz özellikle SADIK ÖZTÜRK'ün çabalarıyla sular altında kalmaktan kurtarılmıştır.Rametlik yussemmimin tarla yok olma tehlikesi altında iken yapılan çalışmalar sonucu yok olmaktan kurtarılmıştır.Ayrıca hayvanların yaylım yaptığı alan olan ziyan çayır yağışlar sonucu eko dengeye önemli faydalar sağlamaktadır.Köy yerleşimi Tekke ve bağlar'ın arasında kurulmuştur.Düz bir köydür.Olağanüstü güzellikteki otluk bakımsızlık nedeniyle neredeyse yok olma tehlikesi altındadır.Dağlar ve çooplaandere yüksek bir bölgededir.kale ve öz aksine düz bir bölgedir.Bu düzlük sileklörün ordan başlar üçlerin aala gadar gider.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Özellikle son yıllarda köyde iklim miklim kalmamıştır. Artık köyde 1 gün yaz 1 gün kış yaşanmaktadır.Gidişat hoş değildir.

Nüfus

köyde nüfus oranı hergeçen yıl azalmaktadır gençler iş umutları ile taaaa gebzelere kadar gitmektedir.Buralarda çaycılık yaparak hayatlarını sürdürmektedirler.

Ekonomi

Köyün ekonomisi 10 Sene öncesine kadar tarım ve hayvancılığa dayalıydı ancak son 10 yıldır köyün ekononmisi hiçbir yere dayalı değildir yıkılmak üzeredir Herkes birbirine dayalı bir vaziyette idare etmektedir biri gitse öteki düşücek gibi birşeydir yani Kısacası doğruları söylemek her ne kadar ürkütücü olsada gidişat yaştır.Yaşlılardan her ne kadar bazıları bağkurdan emekli olsada gençlerin hali dumandır. Ama yinede bu yıl yağan yağmurlar şimdilik köylüyü mutlu etmiş olmakla birlikte yine eski günlere dönebilirmiyiz umuduyla geceler gündüzleri gündüzler geceleri kovalamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 1984 -seyit mehmet dogan
> 1989 davut güler
> 1999 sadık öztürk

2008 Sadık ÖZTÜRK

>-Yaklaşık 20 sene muhtarlık yaparak Köyümüzü yeniden yapılandıran alt yapısı ile yolu ile elektrik şebekesi ile v.s Çok Büyük Hizmetleri geçen Yamak Köyünü Çevre köylere örnek teşkil edebilecek bir şekilde öncelikli hizmet anlayışı ile gecesini gündüzüne katan resmi kurumlarda dahi çok büyük saygınlığı olan,köyünde çoluğuyla çocuğuyla yaşlısıyla genciyle herkesi kucaklayan sorunlarını dinleyen örnek bir insan sayın '''Sadık ÖZTÜRK'halen muhtarlık görevini sürdürmektedir.29 mart 2009 seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Sadık ÖZTÜRk' köylüyü şoke ettimiştir.

2009- Yılında ise köyümüzün yeni muhtarı Hasan GÜLER'dir. Kendisininde aynı özveriyle çalışacağından şüphe yoktur.Yalnız ekibiNİ seçerken biraz yanılmıştır.İhtiyar heyetinde birinci aza ise Sayın Veli YILMAZ'dır. Bu çok uğraş isteyen yolda kendilerine başarılar dileriz.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretimögrenci azlıgından okul kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit,baz istasyonu turkcell mevcuttur.Altyapı yapılması için çok uğraşlar verilmiştir dönemin muhtarı sadık öztürk tarafından ama köy ihtiyarlarının torpamız elden gidecek mantıklarıyla hiçbir gelişme sağlanamamıştır.hatta kel mevlüdün evin ordan kelek mevlüdün evinin oraya kadr kazı bile yapılmıştı.

TARİHTE SAVAŞ MAZİDE YAVAŞ KİM NE -DERSE DESİN YAMAKLIYIZ ARKADAŞ....

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA HAYMANA YAMAK KÖYÜ NEDİR? ankara haymana yamak köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 01:43:57  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]