BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA POLATLI İNLER KÖYÜ ANKARA POLATLI İNLER KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA POLATLI İNLER KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA POLATLI İNLER KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA POLATLI İNLER KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayFikret Yildiz Offline
Fikret Yildiz
x
3 person liked.
1 person did not like.
1780 li yillarda Bayazid Sancagindan Urfa Viransehir e oradan da Cerkes (Cankiri) Sancagina yerlesen Mikaili Kürt Asirtinin kurdugu bir köydür.Hicri 1227(Miladi1812 resmi kurulusudur.1804 de Haymanteyn Fermani ile bugünkü yerde yerlesik hale gelmistir.
Köyü sadece Hacibrahimler kabilesi degil,Mala Husi Xane, Mala Topaloglu, Mala Sili Kundo, Mala Hese Husên, gibi bazi kabilelerle beraber kurulmustur.
(12.8.2010 17:19)
(bakınız: kürt, bugün, arda, gibi, iran, sade, sadece, mani, ferman, ayaz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
İnler, Polatlı

İnler, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Resmi kuruluş yılı 1812 olarak tahmin edilen İnler Köyü, Ankara iline 115 km Polatlı ilçesine 42 Km uzaklıktadır. 1997 nüfus sayımında da 470, 2000 de yapılan nüfus sayımında da 413 nüfusa sahip olduğu tespit edilmiştir. Eylül 1921'de yapılan Sakarya Savaşı'nda İnler Köyü fiilen savaşın içinde olmuş önemli bir rol üstlenmiş, Yunan orduları Mangal Dağı'nda durdurulmuştur. Sakarya savaşında her türlü destek köy halkı tarafından orduya sağlanmıştır.Gazi Mustafa Kemal Atatürk köyümüzdeki Gazi tepesinde silah arkadaşlarıyla dürbünle Sakarya yı izledikten sonra karargahına dönmek üzere atına doğru yönelir, ayağını atın üzengisine koyduğu an at şahlanır ve Gazi Taşın üstüne düşerek kaburgasını kırar, köyümüz ulu önderin yaralanmasıyla tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alır. İnler köyü Emperyalizme karşı verilen amansız savaşta fiilen içinde olmuş bu gün ki Ülkemizin kurulmasına katkı vermiş bir köydür. Aynı zamanda yüzölçüm olarak Türkiye’nin ikinci büyük köyüdür. 180,000 dönümü ekilebilir arazi ve 100,000 dönüm mera olmak üzere 280,000 dönüm araziye sahiptir. İnler Köyü, tarımda makineleşmeyi ilk olarak gerçekleştiren, cumhuriyet döneminde ilk okul kuran ve kızlı erkekli eğitim yapan ilk köydür. 1980 sonrası, tarım ve hayvancılık politikalarında yapılan değişiklikler sonucu tarım ve hayvancılık terk edilmiş ve köyden dışarıya göç başlamıştır. Büyük çoğunluk Polatlı ilçe merkezi ve Bursa İli ile beraber Marmara ve Ege Bölgelerine göçmüştür.

Kültür

Köy hacı ibrahimoğulları tarafından kurulmuştur. Bu aile soyadı kanunu çıktıkdan sonra 4 değişik soyadını almıştır. Ergin,Yıldız,Yıldırım ve Aslan Soyadları bu aileyi temsil etmektedir.

Coğrafya

Ankara iline 115 km, Polatlı ilçesine 42 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Türkiyenin yüz ölçüm olarak 2 . büyük köyüdür. 280 bin dönüm arazisi mevcuttur 180 bin dönüm ekilebilir arazi 100 bin dönüm merası mevcuttur. hersene 90 bin dönüm arazi ekilir 90 bin dönüm arazi nadasa bırakılır.geniş tarım alanları vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Faik Aslan
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

* İnlerspor

* Mikaila

* Radyo Mikaila

(13.10.2009 09:25)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA POLATLI İNLER KÖYÜ NEDİR? ankara polatlı inler köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 11:16:22  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]