Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA POLATLI KARAKUYU KÖYÜ ANKARA POLATLI KARAKUYU KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA POLATLI KARAKUYU KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA POLATLI KARAKUYU KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA POLATLI KARAKUYU KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Karakuyu, Polatlı

Karakuyu, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür. Bölgede köylülerce yeşil alan çalışması yapılmış ve çam ağacı yetiştirilmiştir. Ayrıca, köy kabristanında çevre düzenlemesi ve yeşil alan çalışması yapılmıştır. Bahçelerde ve koruluklarda kavak, söğüt, selvi, ceviz, kayısı ve çam ağacı görülür. Kayaboyu ve Yatır tepesi bulunur. Yatır tepesinde kimliği bilinmeyen 5-6 mezar vardır. Köylüler dua ve adak için buraya gider. Düzenli sokak ve yerleşmesi ile örnek olan köyde evlerin tamamı avluludur.

Tarihi

Eski adı Mamure olan köy, ilçenin güneydogusunda, kapaklı dağ düzlüğünde ve ilçe merkezine 22 km uzaklığındadır. Sarıhalil, Gündoğan, Türkkarsak, Yenimehmetli, Toydemir ve Karabenli köyleri ile komşudur. 1893-1895 yıllarında Romanya'dan gelen göçmen Kırım Tatarlarıının iskanı ile kurulan köylerdendir. Bu ailelerden bir kısmı da eski adı "Bünyad-ı Hamidi" olan Ahırlıkuyu köyüne yerleşir. Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde, Karakuyu diğer adı "Mamure" olan köyde bulunan cami için Selahattin oğlu İsmail Efendi para vakfeder. Sakarya Meydan Muhaberesinde köy Yunan işgaline uğrar. Gençleri camiye hapsedilir ve hayvanlarına el konur. İstihkam mevkiine Yunan askeri yerleşir.

Kültür

Tatar geleneği hakim olan köyde Tatar yemekleri yapılır.Bunlardan şırborek,cantık,, kobete,katmerli kobete,şıgaraklı kobete,ogüzborek,kaşıkborek,kalakay,keşmeşe,ulkum,şırlama en aruv bolganlarıdır..

Coğrafya

Ankara iline 100 km, Polatlı ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Haymana'ya bağlı olan köy 1926 yılında Polatlı'ya bağlanır. Bu yıllarda 65 hane 230 nüfuslu olan köy, 1975 yılında PTT Acentası olan ve 224 nüfuslu iken 2000 yılında 45 haneli ve 65 nüfuslu köy durumuna gelir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.223 no.lu Tarım Kredi Kooperatifi olup, 14 köy üyedir. Buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği ve kavun karpuz ekimi yapılır. Küçük ve büyük baş hayvan besiciliği yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Ertuğrul Özgürce
> 1999 - İsmet Sönmez
> 1994 - Emin Sönmez
> 1989 - Erdal Sunel
> 1984 - A.Reşit Sönmez

- 2009 şükrü özbay

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Mazot istasyonu da mevuttur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA POLATLI KARAKUYU KÖYÜ NEDİR? ankara polatlı karakuyu köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 20:07:33  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]