Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANKARA POLATLI ÖZYURT KÖYÜ ANKARA POLATLI ÖZYURT KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANKARA POLATLI ÖZYURT KÖYÜ sizce ne demek,
ANKARA POLATLI ÖZYURT KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANKARA POLATLI ÖZYURT KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Özyurt, Polatlı

Özyurt, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski adı “Kürttaciri” olan köy, ilçenin güney batısında, Polatlı-Yunak karayoluna 5 km, ilçe merkezine 44 km uzaklıktadır. Yaralı, Türktaciri,Adatoprakpınarı, TİGEM ve İnler Köyü ile komşudur. Canbeg aşiteri olarak bilinirler. Tacir anlamı ise bu köyün ahalisi bölgede bulunan koyun sürülerini İstanbul’a götürüp satan kişilerdir.. 1967 yılında muhtarlık yapan Mevlüt ÖZYURT tarafından kendı soyadı koyularak değiştirilmiştir.köyün ileri gelenleri avanta lakaplı menderes topçu,tırrek lakaplı babe ve hanzo lakaplı ömer akbıyıktır.

köyün gelenek yemekeri; kazan da pılav ve et..ve babenin yakaladığı balıklardır

Coğrafya

Ankara iline 118 km, Polatlı ilçesine 44 km uzaklıktadır. Köyü ikiye bölen bır sakarya nehrinin bir kolu vardır. Kışla mevkiinden ve köy içindeki kaynaklardan beslenen ve debisi yüksek olan akarsu Sakarya Irmağı’na karışır. Köyün ilk yerleşme yeri Kışla mevkiidir. Günümüzde bu mevkide halen koruma altında olan köy kabristanı bulunmaktadır. Maşatlık Boğazı’nda, Kale mevkiinde, Kırro çeşmesi mevkiinde, Özderesi mevkiinde yerleşmeler, mağaralar, gayri Müslimlere ait 3 su değirmeni kalıntısı ve doğal kırlangıç kalesi bulunmaktadır. Sakaraya Savaşı’nda Yunan ordusu köyü işgal eder ve üç ay kadar kalır. Hatta Kışla mevkiinde bulunan eski köy camiini hastane olarak kullanır. Günümüzde halen araziden patlamamış top mermileri çıktığı söylenmektedir. Çıkan mermilerle yapılan mermi salatası köyün en önemli yöresel yemeğidir.

İklim

Köyün iklimi, kışları bol yagmur ve kar yagışlı ..yazları ise kurak geçmektedir..mahsul alanın da bugday alanın da polatlının anbarı dıyebılırız..ama tüccar para verirse tabi.))

Nüfus

Haymana ilçesine bağlı olan köy, 1928 yılında Polatlı’ya bağlanır. 1975 yılında 723 nüfuslu olan köy, 2000 yılında ise 182 hane ve 504 nüfusludur.

Ekonomiekonomi yok habire bankalardan kredi çekip af beklemektedirler

Kuru ve sulu tarım yapılan yörede buğday, arpa, mercimek, kimyon,

mısır, ay çiçeği, pancar, soğan, kavun-karpuz, Özdere yatağında bulunan

bahçelerde ise elma, armut, vişne, kayısı, kiraz, ceviz, dut, iğde,

ihtiyaca göre de sebze yetiştirilir. Mevsimlik göçmen işçi çalışır. Koyun, sığır, kaz ve ördek beslenir. Germik Çayı ve İncirli çayı, Kale tepe, Hazine tepe ve Ada tepe gibi akarsu ve yükseltiler bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Ramazan Kahramanca
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

--Kenanakb 12:43, 7 Mayıs 2008Altyapı bilgileri Vakıf kaydı bulunan ve 19 yy. yapılan camii, çok amaçlı köy konağı, 2 bakkal, 2 kahvehane, 1 demir atölyesi ve İlköğretim Okulu bulunan köyde ilköğretim 3. sınıfa kadar eğitim yapılmakta, ileri sınıflar ise TİGEM Çifliği’nde taşımalı olarak yapmaktadır Köyde, ilköğretim okulu vardır ve cok guzel bı egıtım verılmektedır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur ama anküsörlü telefon vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur çünkü hemen 2 km yanında devlet üretim ciftiliği oldugu için. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* özyurt köyü resmi sitesi

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANKARA POLATLI ÖZYURT KÖYÜ NEDİR? ankara polatlı özyurt köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 23:44:00  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]