Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ANTALYA KORKUTELİ GÜMÜŞLÜ KÖYÜ ANTALYA KORKUTELİ GÜMÜŞLÜ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ANTALYA KORKUTELİ GÜMÜŞLÜ KÖYÜ sizce ne demek,
ANTALYA KORKUTELİ GÜMÜŞLÜ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ANTALYA KORKUTELİ GÜMÜŞLÜ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayMuharrem Ünv.. Offline
Muharrem Ünver
x
2 person liked.
0 person did not like.
Köyümün ardıç ağaçları, dağlardaki akan suları, Narpızlı`nın suyu, Alardaki Hacı Hasan'ın cevizleri,Kozak Şükrü'nün çeşmesi(amcamım lakapı) ...
Köyümüzde kabir ziyaretine arife günü ikindi namazından sonra topluca gidilir.Kabristanlıkta Kuran-ı Kerim okunur.Bayram namazı topluca kılınır.Namazdan sonra bayramlaşma yapılır.Eskiden düğünlerde keşkek ikram edilirdi.Keşkeksiz düğün yapılmazd.Keşkeği köyün erkekleri davul zurna eşliğinde giderdi. Ama şimdi keşkek yerini pilava bıraktı. Tatlı olarak zerde ikram edilirdi.Çocukluk yaşamım orda geçti.
(26.8.2010 09:56)
(bakınız: kuran-ı kerim, namaz, çocuk, şimdi, yaşam, erkek, keşke, arda, bayram, ağaç)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Gümüşlü, Korkuteli

Gümüşlü, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir [Köy|köydür]]. Tarihi Daha önce Kevzer olan adı daha sonra Gümüşlü olarak değiştirilmiştir.

GÜMÜŞLÜ KÖYÜ

Köyümüz GÜMÜŞLÜ, Antalya ili Korkuteli İlçesine bağlıdır.Korkutelinin en değerli köyü olduğundan dolayı Gümüş-lü köyü olarak adlandırılır.Korkuteli’nin kuzeyinde olup ilçeye uzaklığı 12 km, Antalya’ya uzaklığı 80 km dir. Eski ismi Kevzer olup halk arasında hâlâ Kevzer olarak kullanılmaktadır.Köyün doğusunda Küçükköy Kasabası, batısında Başpınar, kuzeyinde Yelten Kasabası, güneyinde Akyar, güneybatısında Sülekler ve Dereköy bulunmaktadır. Köyde toplu yerleşim vardır. Köyümüz; Aşağı Mah., Yukarı Mah. ve Tingiş,dikenli Mahalleleri olmak üzere dört mahalleden oluşur.Köyün merkezi Tingiş Mahallesi olup muhtarlık binası, düğün salonu, iki adet kahve, üç adet bakkal burada bulunmaktadır.Eski evler kerpiç yapı olup yeni binalar betonarme ve tuğladan yapılmaktadır. Antalyadan az sayıda yazlıkçı aile gelmektedir. 13000 dönüm kadar ekilebilir arazisi bulunmaktadır.Köyde 5-10 sondaj dışında sulama amaçlı akarsu yoktur. Son zamanlarda iyi bir gelir kaynağı olan mantarcılık yaygınlaşmıştır. Hayvancılık azalmakla beraber üretilen sütler köyde bulunan “Gümüşlü Köyü Tarımsal Kalkınma Koop.” Aracılığı ile değerlendirilmektedir. Sarmısak üretimi de yapılarak pazarlanmakta ve iyi gelir sağlanmaktadır. Bahar mevsiminde insanlar köyün çevresinde bulunan dağda göbek mantarı toplayarak iyi fiyatla satıp gelir elde etmektedir.Son zamanlarda köyün temel geçim kaynağı mantarcılık, inşaat işçiliği ile sanayi işçiliğidir.Köyde ilköğretim sonrası ortaöğretime devam eden öğrenci sayısı çok azdır. Eğitime fazla önem verilmemektedir. İnsanlar kısa yoldan meslek edinme yollarını aradıklarından ilköğretimi bitiren öğrenciler ya sanayi işçiliği ya da inşaat işçiliğine yönelmektedir.Köyümüz 250 hane civarında olup tahminen 800 nüfus yaşamaktadır.Nüfus artış hızında köyden kente göç nedeni ile büyük bir azalma vardır. Okula her yıl yapılan yeni kayıt 10 öğrenci civarındadır.Bu da nüfus artış hızının azaldığını göstermektedir. Köyde sosyal hayat kahvelerde ve toplanma merkezi olan Tingiş denilen yerde genellikle erkeklerin sohbet etmesi ile sınırlıdır.Cenaze, düğün,mevlüt törenlerinin halkın yaşantısında önemli bir yeri vardır. Düğünler eski gelenek ve göreneklere uygundur. Gelenek ve görenekler yaşatılmaya çalışılmaktadır. Cenaze, mevlüt, sünnet vb. törenlere halkın ilgi ve katılımı fazladır. Köyde lakap yakma çok meşhur olduğundan hemen hemen her insanın bir lakabı vardır. iletişim aracı olarak köyümüzde telefon televizyon ve internet bulunmaktadır.köyde hacı ve asker uğurlamaları toplu olarak ve dualarla yapılır.

Kültür

Köyün geleneklerınden bazıları dugunlerde maşalama denılen arap oyunları dugun oncesı keşkek dovme

Coğrafya

Antalya iline 80 km, Korkuteli ilçesine 12km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, %20 si akdeniz iklimi %80 göller bölgesi iklimi hakim dir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.son yıllarda mantar yetişiriciliğide köyün ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 yılı muhtarı yerel seçimlerde kazanan muhtar SAYIN MURAT TOPUZ DUR

> 2008 - Murat Topuz
> 2004 - Murat Topuz
> 1999 - İmdat Cof
> 1994 - İsmet Bozkurt
> 1989 - Tahir Yavuz
> 1984 - Tahir Yavuz

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Akyar'a girmeden kasis görmekteyiz köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ANTALYA KORKUTELİ GÜMÜŞLÜ KÖYÜ NEDİR? antalya korkuteli gümüşlü köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 21:24:57  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]