Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ARAGORN ARAGORN terimi undomiel
tarafından 13.4.2004 tarihinde eklendi
ARAGORN sizce ne demek,
ARAGORN size neyi çağrıştırıyor?
"ARAGORN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayGamze-25 Offline
Gamze-25
x
Afyonkarahisar
0 person liked.
0 person did not like.
Orta dünyayi kurtaran adam. (7.4.2005 23:34)
(bakınız: dünya, adam, kurt, orta dünya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
ARAGORN 2:

3. çağın 2931 yılında doğmuştur.16. ve Arnor'un Dunedain'lı olan son kabile reisidir (chieftain) , 2933`te çocuk yaşta reis olmuştur. Rivendell'de Yarı-Elf olan(Half-Elven) Elrond (3) tarafından büyütülmüştür. 20 yaşında Elrond'un kızı Arwen ile tanışıp, birbirlerine aşık olmuşlardır. Fakat Elrond, Aragorn Arnor'un ve Gondor'un kendisine miras kalan krallığını alıncaya kadar evlenmelerine izin vermemiştir. Bu zamana kadar (2) Aragorn dere tepe dolaşmış ve Özgür Halk'ın hakları için savaşmıştır.

Birden çok isim ile bilinir: Thengel, Elessar ve Strider. Dunedain'nin lordu, Yüzük Savaşı zaferinin ödülü olarak, Valar'lar tarafından, hayatı normal bir ekeğin yaşam süresinin üç katına çıkartılmıştır.

2956 yılında Büyücü (Gri) Gandalf ile tanışarak çok iyi dost ve müttefik olmuşlardır. 3018 yılında Bree'ye gelip Yüzük-taşıyıcısı (Ringbearer) Hobbit olan Frodo Baggins ile tanışmış (1) ve Yüzük Kardeşliği'ne katılıp Gri Gandalf'ın Moria'da Balrog ile çatışmasında kaybolması ile, bu birliğin lideri olmuştur. Hornburg'ta Saruman'nın ordularının takibinde; Dunharrow'lu Ölü Adamların (Dead Men) ordularını komutasını alıp Pelagir donanmasını ele geçirilmesinde; bu yeni müttefik ordunun komutanlığı ile Pelennor savaş alanında Gondorun'un kurtarılmasında ve Mordor'un Kara Kapı'sının (Black Gate) olduğu yerde Mordor'un ordularına karşı Batı Ordularının Komutanı olarak Yüzük Savaşında (25 Şubat - 3 Kasım 3019) büyük roller oynamıştır...

Savaştan sonra (4) Aragorn, Kral Elessar (Elfstone) adını alarak Birleşik Krallık'ın başına geçti ve Arwen ile evlendi. Yüzük Savaşının sona ermesiye geçilen 4. çağ içersinde krallığını batı yakasına kadar genişletmiş ve uzun yıllar krallığına barış ve huzur getirmiştir. Arwen ile evliliğinde bir kaç kızı ve Eldarion adında erkek çocuğu olmuştur. 4. çağın 120 yılında ölerek yerine krallığı uzun süre iyi şekilde yönetecek oğlu geçmiştir.

Notlar:
(1) Aragorn II, Frodo ile tanışmadan önceYüzüklerin Efendisi kitabında (3001-3021) Hobbitton'u, orman muhafızı (Ranger) olarak, arkadaşları ile, gizli şekilde korumuştur.

(2) Hayatı uzatılmadan önce bile diğer insalara göre uzun ömürlü olmasının sebebi uzun hikaye olmasına rağmen özetle anlatmaya çalışayım:

Wrath (Gazap) Savaşı'nın zaferi ile (1. Güneş Çağı 442) Earendil (insan) ve Elwing (elf) 'in ikiz çocukları Elrond ve Elros'a ödül olarak Valar'lar tarfından elf ve insan seçimi verilmiştir. İnsan olmayı seçen Elros için Atlantis gibi ünlü Numenor toprak parçası Valar'lar tarafından denizden yülseltilmiş ve kutsanmıştır lakin Numenor'luların nankörlüğü (1. Güneş Çağı 3319) ile Valar'lar tarafından orasının batırılmasıyla Elros'un kurtulan soyu Dunedian'da devam etmiştir. İşte Aragorn Numenor'lu Elros'un soyundandır. Numenor ise Ölümsüz Topraklar ve Orta Dünya arasında kalan bir toprak parçası olarak orada yaşayanlara uzun hayat gibi ayrılacılıklar verilmiştir, lakin zamanla yaptıkları hatalardan dolayı nesillerin tükenmeye yüz tutmuş ve uzun yaşamları kısalmıştır... yine de son varisleri olan Aragorn gibi normal insanlardan daha uzun yaşamları olmuştur... (hatırladığım kadarıyla Ringwraiths'lerin bir kısmı bu soyun Sauron tarafından kandırılmış krallarıdır)

(3) Yukarda bahsettiğim gibi Aragorn I ve Aragorn II gibi Dunedian'lılar, Elros'un soyundandır. Bu açıdan Aragorn Elros'un ikiz kardeşi olan Elf olmayı seçmiş Elrond'un uzaktan akrabası olur...

(4) Yüzük savaşından sonra Aragorn ve Arwen ile bilgilerin çoğu Yüzüklerin Efendisi (LOTR) kitabının apandislerinden bulunabilinir...

Genel Not: Bahsettiğim çağların genel adı Güneş Çağı'dır, yani Yıldızlar Çağın'ın bitişi ve insanların, ilk güneş ışığı ile, uyanmasıyla başlayan çağlar...
(21.4.2004 18:11)
(bakınız: ölüm, insan, dost, hayat, çile, zaman, dünya, büyü, acı, deniz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
ARAGORN 1: Arnor'un Dunedain'lı kabile reisi (chieftain) . Üçünçü çağın 1974 yılında Dunedain'nin kuzey krallığı Angmar'lı Wıtch-king (Nazgul - Dokuz Ringwraith'in oluşturduğu Blackriders'ın lideri) tarafından yok edilince, bu kaybolmuş krallığın varislerine Dunedain'in kabile reisleri dendi ve sadece 16 tane reis geldi geçti... Beşincisi Aragorn 1 idi. O zamandaki karanlık günler hakkında çok az bilgi kaydedilmiştir. Ancak 8 yıl reislik yaptığı ve 3. Çağın 2357 yılında Eriador'lu kurtlar tarafından katledildiği bilinir... (21.4.2004 18:07)
(bakınız: zaman, araf, bilgi, karanlık, dil, kurt, sade, yok, lider, kin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanundomiel Offline
undomiel
Bayan, 32
İstanbul
Altın olan her şey parlamaz,
Her gezgin yitirmemiştir yolunu,
Gücü olan yaşlı kolay kolay solmaz,
Derindeki kök atlatır donu...

Küllerden bir ateş dirilecek,
Bir ışık fırlayacak gölgelerden,
Kırılan kılıç yenilenecek,
Şimdi taçsız olan kral olacak yeniden...
(20.4.2004 15:41)
(bakınız: yol, şey, ateş, altın, sol, kral, kral, göl)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan_gölge_ Offline
_gölge_
Bayan, 37
İstanbul
Yarı elf, kolcu, kral, diğer adıyla yolgezer...
Gondor ve diğer tüm insan halkının efendisi..Bence; elflerin orta dünyayı terk etmesi ve insan ırkının önem kazandığı dönemlerde kral olduğu için orta dünyanın tek hakimi...
isidur kralının soyundan gelir...
filmde görülmek üzre, elflerle insanların birliğini sağlamamıştır, bu tamamen sallamadır.
elfler hiçbir savaşa katılmamıştır...
arwen gibi dünya güzeli bir elf prensesiyle de evlenmiştir.
yarı elf olduğundan dolayı, insanlara göre daha uzun yaşamış ve 120 yaşında ölmüştür.

(bkz:Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi)
(17.4.2004 15:50)
(bakınız: insan, ben, dünya, güzel, savaş, yaşam, anı, yol, insanlar, oyun)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ARAGORN KİMDİR? aragorn kimdir?

Antoloji.com
24.2.2017 20:10:53  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]