Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ARDAHAN POSOF YENİKÖY KÖYÜ ARDAHAN POSOF YENİKÖY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ARDAHAN POSOF YENİKÖY KÖYÜ sizce ne demek,
ARDAHAN POSOF YENİKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ARDAHAN POSOF YENİKÖY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Yeniköy, Posof

Yeniköy, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı Tahrir Defterleri'nde adı geçmeyen, son zamanlarda kurulmuş bir köydür. Eski Ahıska - Ardahan yolu üzerindeki bu köyün bulunduğu arazi, vaktiyle Ahıska'nın Cağısman köyünün yaylağıymış. 1828'de Osmanlı - Rus Harbi müteakip Ahıska Rus'ların elinde kalınca Cağısman'lılar, Osmanlı tarafında kalan yaylalarına göç ederek burayı şenlendirmişlerdir. Bu yayla köy haline gelmesinde Osmanlı Memur'larından Yusuf Beg adında birinin öncülük ettiği söylenmektedir. Bunları takiben diğer sülaleler ise Dağıstan, Artvin, Ahıska, Kağızman, Erivan, Posof'a bağlı Binbaşıeminbey, İlçe Merkezi, Gönülaçan ve Uluçam köylerinden gelerek köyün oluşumunu tamamlamışlar.

Kültür

Bayram namazından sonra camide topluca bayramlaşılır. Daha sonra mezarlıklara gidilir. Mezarlık dönüşünden sonra evlere büyüklere ziyaretlere gidilir.

* Düğünler:Nişandan sonra düğün günü kararlaştırılır. Düğün gününden bir gün önce kız evinde kına gecesi yapılır.Düğün bir gün bir gece devam eder.Sabahtan gelinin yüz görümlüğü yapılıp hediyeler verildikten sonra düğün biter.
* Mutfak Kültürü:Köyde genelikle hamur işi ağırlıklı hayvansal ürünler geniş yer tutar.Hamur işlerinde fırın ekmeği,mısır ekmeği,punturuş, kazma pağaça, kakala , gevrek, saç ketesi, saç ekmeği,pişi, mafiş,lokum, kete, katmer, içli kete, fırın gevreği, khinkal, molla khinkal'i, el makarnasıdır.
* Hayvansal ürünler: yağlı peynir, çökelek, çeçil, tuluğ peyniri, bal sofralardan eksik olmaz. Sulu yemekler: pirinç çorbası, kesme çorbası, puşruk çorbası, patates yemeği helle çorbası, cincar çorbası, ayran çorbası, yarma çorbası, keş çorbası, ekmekli yemekler: kelecoş, sinor, döğmeç, ekmek aşı, su böreği, dönderme,feselli, khacapur bunlara örnektir.

Coğrafya

Ardahan iline 97 km,Posof ilçesine 13 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Savaşır Köyü,güneyinde Damal-Seyitören köyü, batısında Alköy bulunmaktadır.Köy Atyolu ve Kavaz dağlarını eteklerinde kurulmuştur. Köyümüzde Söğütlü dereden başka Gürcistan ile sınır teşkil eden Amanak çayı bulunmaktadır.Atyolu dağı etekleri yılanlı mevkiinde köyün ormanlığı olan rahmetli istiklal savaşı gazisi ali aga tarafından dikilmiştir kayınlık bulunmaktadır. Bunun dışında Kavaz dağı eteklerinde de geniş ormanlık alanlar yer almaktadır.

Köyden Yetişenler

Yeniköy ilkokulundan mezun olduktan sonra çok sayıda öğrenci, öğretmen okullarında, ortaokul, lise, meslek lisesi, yüksek okul ve üniversiteyi bitirerek meslek sahibi olmuştur.

Yüksek Öğretim Görevlisi:Kemal Yazıcı

ARAŞTIRMACI YAZAR:Huzeyfe Şanlı

SİYASETÇİLER:İrfan Topçu, Yaşar Balcı, Serdal Çiftçi

BÜROKRATLAR:Hayati Başaran, Hüsamettin Boy, Necmi Boy, Burhanettin Çakıcı,

SAĞLIKÇILAR:Yakup Bilgili, Dr.Salih Kurban, Dr.Yavuz Pehlivan, Dr.Davut Pehlivan, Dr.Özkan Kalem, Dr.Yavuz Kalem, Gülseren Canbay, Kemal Yazıcı

HUKUKÇULAR:Arzu Aydemir, Fikri Yazıcı

GAZETECİLER:Zeki Pehlivan, Alper Tekel, Ayhan Şeker

EMNİYET MENSUBU:Köksal Avcı, Ayhan Koç ve çok sayıda Polis Memuru.

ORDU MENSUBU:Özer Şanlı, Mustafa Kavak,

EĞİTİMCİ:50’ye yakın Öğretmen olduğundan listemizde yer veremedik.

DİN GÖREVLİSİ:Yalçın Topçu ve çok sayıda vaiz ve imam bulunmaktadır.

EKONOMİST:Öztürk Aydemir,Yaşar Okumuş,Erkan Canbay,Ayhan Okumuş, Öztürk Kalem

MÜHENDİSLER:Şahset PEHLİVAN, Zeki Pehlivan, Murat Aydemir, Tufan Kurban, Yüksel Koç, Ahmet Elma, Burkay Boy, Metin Elma, Fikret Koç, Özer Çakıcı, İsmiazam Yazıcı, Adnan AYDEMİR, Ali Balcı, Metin Balcı, Yusuf Topçu, Şerafettin Uzun, Nurettin Uzun, Hakan Uzun, Ferdi Uzun, Ahmet Uzun, Mesut Yazıcı, Akif Kurban

BANKACILAR:Fezayir Şanlı, Baran Boy, Fatih Balcı, Rahim Başaran

ŞAİRLER:Huzeyfe Şanlı, Yafez Çakıcı, Pakize Şanlı

İklim

Köyün iklimi,Karadeniz İklimi'nin etki alanı içersindedir.evet

Nüfus

2007 sayımına göre Posof'un en büyük köylerindendir. Ama bu köyden göçte çok fazla olmuştur. Başta yurt içinde Bursa ili olmak üzere Zonguldak, Kars, Ankara, İstanbul, Konya, İzmir ve Kocaeli gibi illerde yoğun bir nüfus yaşamaktadır. Yurt dışında ise Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere ABD, Etiyopya ve KKTC'de de pek çok Yeniköy'lü yaşamaktadır.

Genel Nüfus

2006 yılı nüfus sayımına göre Almanya'nın Lünen şehrinde 381 nüfus, 81 hane Yeniköy'lü vardır. Bu şehri Almanya'da Dormagen şehri 6 hane, Münih şehrinde ise 5 hane Yeniköy'lü olmak üzere Almanya'da diğer şehirlerinde yaşıyan Yeniköy'lüler genel olarak 500 nüfus ve 100 haneden oluşmaktadır. Türkiye'de ise en çok Yeniköy'lü Bursa ilinin Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerinde ikamet etmektedir. Toplam hane sayısı ise 200 hane kadardır ve 1000 kadarda Yeniköy'lü nüfus vardır.

Ekonomi

Köyün en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bilhassa örnek bir arıcılık yapılarak, kaliteli organik bal üretilmektedir. Bununla bağlantılı olarak Saf Kafkas Arıırkı ana arı üretilmektedir. Tarımda daha çok patates, buğday, arpa, çavdar, fasülye, mısır gibi yiyecekler hayvancılıkta ise büyük baş hayvan ve arıcılık yaygındır. El sanatları az çok geçim kaynağı olarak yapılmaktadır. Arıcılık fazla gelişmiştir.En önemli arıcılarından biri de Atanur BALTACI'dır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 -
> 2004 - Metin AYDEMİR
> 1999 - Vehtetdin OKUMUŞ
> 1994 - Vehtetdin OKUMUŞ
> 1989 - Etem ELMA
> 1984 - Menduh IŞIK

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

AlpeRecep

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ARDAHAN POSOF YENİKÖY KÖYÜ NEDİR? ardahan posof yeniköy köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 02:01:21  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]