Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ASTİGMAT ASTİGMAT terimi haemophilus
tarafından 20.5.2004 tarihinde eklendi
ASTİGMAT sizce ne demek,
ASTİGMAT size neyi çağrıştırıyor?
"ASTİGMAT" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayycimbom Offline
ycimbom
x
7 person liked.
2 person did not like.
felaket bir baş ağrı (18.6.2008 14:48)
(bakınız: ağrı, baş ağrısı, felaket)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayreading_time Offline
reading_time
x
halk diliyle anlatmak gerekir ise; çarpık ve bulanık görme durumu.. genelde miyopla yakın arkadaşlık eder.. (29.6.2007 11:11)
(bakınız: arkadaş, halk, arkadaşlık, ulan, durum, erek, anlatmak, duru, yakın, genelde)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarc-arc Offline
arc-arc
x, 35
1 cm2'ye yaklaşık 80-90 nokta atan ve bunu her proje tesliminde 50x70 ya da 70x100 cm paftalara uygulayan her insan evladının başına gelmesi kuvvetle muhtemel rahatsızlık..
(kardeşleri için bknz:gastrit, miyopi,boyun fıtığı,eklemlerin kireçlenmesi,asabiyet... paranoya.... giderek cinnet...)
(16.2.2007 14:37)
(bakınız: insan, para, kardeş, aşık, oyun, nokta, alara, emel, lara, paranoya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarthas.. Offline
arthas..
Bay, 36
Çanakkale
.
Astigmat nedir?


Düzenli ve düzensiz olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Gözün en kuvvetli ata merceği olan korneanın yuvarlak olması gerekirken oval ya da yamuk olması şeklinde özetlenebilir. Bu şekilde nesnelerin görüntüsü görme noktası üzerine düşer ancak bu görüntü oval ya da yamuk bir görüntüdedir. Aynı cismin bir kısmı net bir kısmı bulanık olarak görünür. Beynin düzeltme mekanizmaları bozuk olan kısımları düzeltirken net olanlar bulanıklaşır ve baş ağrısı gelişir. Astigmatizma baş ağrısının yaygın sebepleri arasındadır. Miyop ve hipermetrop ile beraber görülebilir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.
(7.6.2004 19:51)
(bakınız: nedir, anı, düş, bilgi, göz, nokta, çin, ağrı, baş ağrısı, kan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarthas.. Offline
arthas..
Bay, 36
Çanakkale
Düzenli ve düzensiz olarak iki ana gruba yarılır. Gözün en kuvvetli ata merceği olan korneanın yuvarlak olması gerekirken oval ya da yamuk olması şeklinde özetlenebilir.
Bu şekilde nesnelerin görüntüsü görme noktası üzerine düşer, ancak bu görüntü oval ya da yamuk görüntüdedir. Aynı cismin bir kısmı net, bir kısmı bulanık olarak görünür. Beynin düzeltme mekanizmaları bozuk olan kısımları düzeltirken net olanlar bulanıklaşır ve baş ağrısı gelişir. Astigtamtizma baş ağrısının yaygın sebepleri arasındadır.

Miyop ve hipermetrop ile birlikte görülebilir. Bir gözdeki astigmatı belirlemek için iki değer kullanılır; 1-Astigmatın yani yamukluğun büyüklüğü 2-Astigmatın yönüBüyüklük silindirik camlarla düzeltilir. Yönü ise astigmatın aksi olarak ifade edilir. Buraya kadar anlatılan astigmat çeşidi kendi içinde bir düzen içeren bir yamukluk olan düzenli astigmatizmayı anlatmaktadır. Burada yamulan sadece bir aksta olmaktadır. Buna düzenli astigmatizma adı verilir. Ancak gözün yapısal özelliği ya da sonradan geçirilen travma ve enfeksiyon gibi nedenlerle korneada düzensiz yamuklar gelişebilir.


Düzenli astigmatın tedavisinde birinci kademe tedavisinde ters yönde yamukluk içeren silindirik mercekler kullanılır. Bu camlar gözden bir miktar uzak olduklarından görüntüyü bir miktar bozar.

İkinci kademeyse kontakt lensler gelir. Ancak bu lenslerinde gözdeki yamukluğa uygun özel yapım lensler olması ve uygulama sorunları nedeniyle çok kolay
(7.6.2004 19:49)
(bakınız: büyü, anı, ada, neden, düş, dil, göz, emek, nokta, adem)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanHaemophilus Offline
Haemophilus
Bayan, 31
Bermuda
ASTİGMAT
Prof. Dr. Tolun, astigmatı şöyle değerlendirdi: “Astigmat, noktasızlık demek. Bir noktayı nokta şeklinde görememek, dağınık, saçılmış bir şekilde görmek. Zannederim böyle bir tarif yaparsam nelere yolaçtığı, kişileri nasıl etkilediği anlaşılır. Hem uzakta hem yakında baktığı cisimleri kişi net göremez. Bu da yine başağrısı, gözağrısı, hipermetropiyi benzer şikayetler, göz kırpmalar sıklıkla olur. Astigmatizma hem uzağı hem yakını etkiler. Halk arasında bilinen bir şey vardır. Uzağı görmeyen miyop, yakını görmeyen hipermetrop... Kural olarak belki öğretme açısından öyle fakat hipermetropi yüksek olduğu zaman veya astigmatizma olduğu zaman kişi uzağı da yakını da güzel göremez. Onun için öyle bir genelleme yapmayı biz pek sevmiyoruz.”
Astigmatın sıfırlama ihtimalı ile ilgili olarak ise Prof. Dr. Tolun, şunları söyledi: “Bir örnekle açıklamaya çalışayım. Benim çocuğumun ayağı çok büyük. Ben bunu nasıl küçültebilirim gibi bir soru oluyor. Numaraya müdahale etmemiz mümkün değil. Organ kendi şeklini bulacak. Bizim yaptığımız net göstermek. Biz, çocuğumuza küçük ayakkabı giydirerek onun ayağının büyümesini engelleyemeyiz. O zaman nasır olur, yara olur, ağrı olur. Ama ayak yine büyür. Bu onun gibi. Bilincinde olmamız gereken bir şey, gözlük bir hastalık değildir. Bir kusurdur. Bunu böyle kabullenip, onun da tedavisi gözlük kullanmak veya lens, her neyse o numarayı kullanarak görmemizin rahat ve tam olmasını sağlamaktır. Kişide ya da çocukta çok yüksek numaralar olabilir. O numarayı gözünün önüne koyduğunuz zaman tam görür, kusursuz görür. Ama çok düşük numara vardır, göz tembelliği vardır. Gözde bir sorun vardır. O çocuğa hiçbir zaman iyi gördüremezsiniz. Bence numara yüksek ama tam gören göz daha makbul bir göz. Çünkü tam işlemini yapabiliyor.”


ASTİGMAT GÖZ
Gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınlargörme merkezinde değil iki farklı noktada odaklanıyorsa astigmat kusuru oluşur.Kişi hem yakın hem uzak mesafede net göremez.Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik yöntemiyle astigmat tamamen tedavi edilebilir.
(7.6.2004 19:44)
(bakınız: zaman, ben, anne, büyü, güzel, ağlamak, çocuk, ney, anı, ada)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ASTİGMAT NEDİR? astigmat ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 00:43:56  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]