Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ATLANTİS ATLANTİS terimi -_-
tarafından 18.01.2003 tarihinde eklendi
ATLANTİS sizce ne demek,
ATLANTİS size neyi çağrıştırıyor?
"ATLANTİS" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Baysayfaların g.. Offline
sayfaların gölgesinde
x
5 person liked.
9 person did not like.
kimi çizgi romanları yayımlarken adlarını da türkçeye uyarlamaya kalkışan, kafalarına göre değiştiren işgüzar çevirmenlerin martin mystere maceralarına verdikleri / uygun buldukları isim. 80'lerin çocukları çizgi romanı bu adla bilirler, anarlar. (18.05.2009 19:22)
(bakınız: türk, çocuk, türkçe, 80'ler, isim, çizgi, çocuklar, kafa, lama, maya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymallybu Offline
mallybu
x
atlantis roma döneminde lanetlenmiş ve sular altında kalmış kayıp şehir diye günümüzde bililen efsanevi bir adadır yanlız atlantis yapılan çalışmalar ve kazı sonuçları atlantisin yunan taraflarında bilinir ama günümüzde 25 kişilik bir ekibin çalışmaları sonucu atlantisin bilindik yerde degil akdeniz bölgesinde kıbrıs suriye iskenderun ve antakya arasındadır çalışmalar devam ediyor (16.10.2008 04:21)
(bakınız: deniz, araf, esin, şehir, efsane, kıbrıs, ayıp, kişilik, roma, altın)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysuperadam Offline
superadam
x
ATLANTİS: Kayıp ülke, Atlas dağları Atlantik okyanusu gibi coğrafi adlara isim veren bu medeniyet! Mısır tanrıları arasında ve Atik Mısırın en bilge kişisi Thoth (TAT) Atlantisli bir bilge olarak anlatılır. David Gibbins inde yazdığı gibi bu hikayeye platonun eserlerinde rastlamaktayız.MÖ. 16. bin yılda dünya üzerinde olan coğrafi değişikliklere dayanarak (kitaba ve pek çok bilim adamının söylemlerine dayanarak) bugün ya Santorini adasında ya da Karadenizin Türkiye - Gürcistan sınırı yakınında bir ada ve yaklaşık 200 km. lik antik sahil seridinde yaşamış olabilecekleri söyleniyor. Atlantislilerin tuhafandan kurtulduktan sonra yeni yerleşkeler-Girit, Mısır- kurdukları bilgelikleri ile herkesin tanrı kabul ettiği insanlar oldukları söyleniyor. Platonun eserinde rastlanan bu kıta,ülke ya da kale; Platonun kendi idealar kavramına İdeal Devlet anlayışına ve çeşitli gnostik, simya ve ezoterik inanç hakkındaki bilgilerine dayanak olsun diye uydurulmuşta olabilir bu konu herhalde cennet gibi gördüm buldum desende kimseyi inandıramazsın! (29.08.2006 05:05)
(bakınız: insan, türk, dünya, bugün, deniz, tanrı, yaşam, cennet, türkiye, bilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarpharazon Offline
arpharazon
Bay, 34
İstanbul
Atlantis bana Tolkienin kitabında yazdığı Numenoreyi andırıyor.Çünkü Numenor adasında halk bilgeleşti,gücü çok büyüdü.atlantis'ten farklı olarak bunlar kibirlenip tanrılara meydan okudular. En sonunda ada battı.
Oradan kaçabilenler orayı 'atalante veya akallabeth'dediler kaynak:Güç Yüzüklerine Dair
(11.08.2006 21:25)
(bakınız: büyü, tanrı, ayna, lara, halk, çünkü, kibir, bilge, tolkien, yüzük)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySOUKTEMAS Offline
SOUKTEMAS
Bay, 32
bütünleyici olun, parçaları birleştirin:
Atlantis: batık kıta
Nuh tufanı: kıtalar batırmış tufan
(28.05.2006 01:13)
(bakınız: batı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysayfaların g.. Offline
sayfaların gölgesinde
x
ütopya ama yine de ilgi çekici :)

' İnsanoğlunun yüzyıllardır ilgi odağı olmaya devam eden Atlantis efsanesi ilk olarak Plato’nun diyaloglarında geçer. İ.Ö 421 yılında Sokrates’in evinde yapılan felsefi bir sohbette Atinalı devlet adamı Kristias Ünlü Yunanlı şair Solon’un Mısır da bulunduğu sırada Mısırlı bir rahibin aktardığı bilgilerden yola çıkarak İ.Ö 9000 yılında gerçekleştiği sanılan Atlantis efsanesi olayını dedesi Dropides’e aktardığını anlatır.

Bu toplantıda Sokrates’in talebesi olarak bulunan ve notlar alan Plato daha sonra yazmış olduğu diyaloglarında Atlantis efsanesinden bahseder. Efsaneye göre Cebelitarık boğazının önünde Atlantik okyanusunda Atlantis isimli dev bir ada vardı.Adanın sakinleri çok yüksek bir medeniyet seviyesine ulaşmışlar: Batı Akdeniz’den Avrupa’ya ve Amerika’ya ulaşan büyük bir imparatorluk kurmuşlardı.Zaman içinde güçlerine güç katan Atlantisliler Yunanistan ve Mısır’da dahil olmak üzere tüm Akdeniz ülkelerini ele geçirmek amacıyla yaptıkları son seferde Helenlerle savaşa tutuştular ancak Helenlerin güçlü direnişi karşısında savaşı kaybettiler ve neticede Akdeniz’deki hakimiyetlerini de yitirmiş oldular. Efsaneye göre bu savaştan kısa bir müddet sonra bütün Akdeniz bölgesi tufanlar ve depremlerle sarsıldı, binlerce insan hayatını kaybetti Atlantis adası denize gömülerek yok oldu

Araştırmacı Kemal Menemencioğlu’na göre “Jules Verne, H.G. Wells ve Conan Doyle gibi tanınmış yazarlar romanlarında Atlantis konusunu işlediler.Bunların haricinde klasik tezden uzaklaşıp Atlantis’in İsveç'te, İsrail'de, Kuzey Kutbu'nda, Spitzbergen adasında, Amerika'da, İspanya'da, Tunus'ta, Kafkasya'da, Almanya'da ve son olarak Thera veya Santorini adasında ve daha başka yerlerde olduğunu iddia eden eserler yazıldı”. Bu eserlerin sayısı binlerle ifade edilmektedir.'
(08.04.2006 11:18)
(bakınız: insan, hayat, zaman, para, büyü, deniz, gerçek, savaş, israil, bilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykemalistcan Offline
kemalistcan
x
atlantis benimiçin yaklaşık 12bin yıl önce yaşamış olarak bildiğim bir şehrin hikayesi olarak biliyorum.fakat daha ayrıntıbilgiye de sahip olmak istiyorum. (07.02.2006 21:35)
(bakınız: yaşam, bilgi, hikaye, aşık, yorum, lara, ayrıntı, beni, daha, için)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTesadüf* Offline
Tesadüf*
Bay, 16
Venezuella
Fantastik bir adadır. MU kıtası diye bir batmış kıta olabileceğinden burdaki ırkın türk olduğuna varan iddialarda vardır.
Hatta bu insanların asırlar boyu yaşayıp Mısır'da firavunlara büyük hizmetler verdikleri de söylenir.
(17.12.2005 19:52)
(bakınız: insan, türk, büyü, arda, insanlar, lara, söyle, firavun, ayıp, hizmet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baypecer2001tr Offline
pecer2001tr
Bay, 32
Türkiye
Eskiden varolan ama şimdi kayıp olan kıta... (14.12.2005 09:29)
(bakınız: şimdi, eskiden, ayıp, kayıp)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysupermen Offline
supermen
x
atlantis geçmiş tarihlerde var olan bir kıtadır.fakat teknik bilgilerin kötüye kullanılması sebebiyle allah tarafından burada yaşayan insanları bu kötüye gidişin bir cezası olarak mağma kütlesinin yaktığı yanardağlardan püsküren lavların yok ettiği çok gelişmiş tekniklerin kötüye kullanılmasından dolayı cezalandırılan bu ileri teknolojideki kıta yok olmuştur.fakat buradan kurtulabilen kişi ve kişiler tarafından teknikleri diğer kıtalara yaymışlardır.atlantisin bu kötü sonu ibret alınmalıdırki kocaman bir kıta yok olurken yanında halkının da yok olmasına sebep olmuştur.the end. (13.09.2005 02:35)
(bakınız: allah (c.c), insan, ceza, araf, tarih, bilgi, arda, esin, insanlar, teknoloji)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"ATLANTİS" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ATLANTİS NEDİR? atlantis ne zaman?

Antoloji.com
25.05.2016 14:05:46  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]