Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
AYASOFYA AYASOFYA terimi KulkuBaş
tarafından 18.6.2004 tarihinde eklendi
AYASOFYA sizce ne demek,
AYASOFYA size neyi çağrıştırıyor?
"AYASOFYA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
Bayharr Offline
harr
Bay
İzmir
0 person liked.
0 person did not like.
Bir toplumun kaderinin bağlandığı yer. (18.7.2006 22:33)
(bakınız: kader, derin, toplum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baydertler Offline
dertler
x
kutsal bir yeri çağrıştırıyor (8.3.2006 09:58)
(bakınız: ağrı, çağrı, kutsal)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayenjoythesile.. Offline
enjoythesilence
Bay, 42
İzmir
bekle güzelim olur....puhahahahahaaa... (29.12.2005 01:01)
(bakınız: güzel)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayenjoythesile.. Offline
enjoythesilence.
x
inanıyorum ki birgün tekrar cami olacak(inşallah) . (25.12.2005 20:13)
(bakınız: allah (c.c), cami, yorum, birgün)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKuduzotu Offline
Kuduzotu
x, 35
Eskişehir
yekpare mermer küplü, kayan rampalı devşirme yapı. (29.8.2005 12:17)
(bakınız: kaya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybambino Offline
bambino
Bay, 40
Nevşehir
Şu anki Ayasofyanın yapılış tarihi 532 -537 yılları arasıdır... (1.1.2005 21:26)
(bakınız: tarih)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanvapur_nihave.. Offline
vapur_nihaventleri
Bayan, 37
İstanbul
Hagia Sophia = Kutsal Bilgelik

Hagia Sofia adinda Turkiye’de uc kilise vardir. Bunlara literaturde istanbul ayasofyasi, Tabzon ayasofyasi ve iznik ayasofyasi denir. En eski, en buyuk, en gorkemli ve baskentte yer almasi sebebiyle en cok taninani istanbul ayasofyasi’dir. Trabzon ayasofyasi yer mozaikleri, freskleri ve usta ellerden cikma tas isciligi ile, iznik ayasofyasi ise isa freski ve konsil toplantilarinin yapildigi yer olmasi nedeniyle onem tasir.
(1.1.2005 18:21)
(bakınız: istanbul, neden, trabzon, sofi, eller, kilis, plan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanvapur_nihave.. Offline
vapur_nihaventleri
Bayan, 37
İstanbul
Ayrica dünyanın en büyük hat yazıları bu müzede bulunur. 1848 yılında yaptırılan yaklasık 5.5 metre boyunda olan 4 levha, dışarı cıkartılmasın diye kapıdan büyük olacak sekilde içeri de yapılmıstır. Camii müzeye cevrildikten sonra sanat özelligi tasımadıgı için yerlerinden indirilir fakat kapılardan cıkartılamaz. Bir kenara yıgılırlar. 1949'da tekrar eski yerine asılırlar. (1.1.2005 18:15)
(bakınız: dünya, büyü, arda, sanat, cami, oyun, yazı, rica)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanvapur_nihave.. Offline
vapur_nihaventleri
Bayan, 37
İstanbul
istanbul'da bizans devrinden kalan en ünlü kilisedir. 1453'te fatih sultan mehmed'in istanbul'u almasıyla camiye çevrilmiş, 1935'te müze oluncaya kadar bu amaçla kullanılmıştır. Büyük Kostantinos'un istanbul'u imparatorluk merkezi haline getrip kenti yeni baştan ele alması sırasında bugünkü ayasofya'nın yerinde bir kilise yaptırılmış, m.s.326 yıllarına rastlayan bu ilk yapıdan sonra m.s. 360'ta imparatorun oğlu konstantinos küçük geldiği veya bir depremde yıkıldığı için yapıyı yeni baştan daha büyük olarak ele aldırmıştır. Büyük kilise (megale ekklesia) adıyle anılan ve bazilikal bir plan gösterdiği sanılan yapı v. yüzyıldan sonra daha çok hagia sophia adıyle tanınmış ve bu ad sonuna kadar yaşamıştır.

404 tarihinde bir ayaklanma sırasında yanan kilisenin yerine theodosios ii. devrinde 415'te yapılan yenisinin bazı kısımları bugünde görülmektedir. bu yapının batı yüzünü süslediği anlaşılan sütunlu galeri ile narteks duvarlarını bir kısmı 1935 yılında yapılan kazılarla bugünkü ayasofya'nın batı avlusunda ortaya çıkmıştır.

532 yılında çıkan yangından Ayasofya kurtulamamış, ayaklanmadan sonra Justinianos'un çağında ikinci bir örneği olmayacak büyüklükte ve özellikte bir yapı istemesi üzerine, devrin iki önemli mimarından aydınlı anthemios ile miletoslu isidoros sorumluluğu yüklenmişler, yangınların etkileyemeyeceği her türlü malzemenin en zengin şekilde kullanılacağı bir kilisenin yapımına girişmişler 537 tarihinde tamamlanan yapı, büyük bir açılış töreninden sonra imparatorun 'ey süleyman seni geçtim' demesine sebep olacak kadar etkileyici olmuştu.

Zaman içerisinde birçok yangın ve deprem atlatan ayasofya, 29 mayıs 1453'te istanbul'un Türkler tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiş ilk cuma namazı burada kılınmıştı. Camiye çevrilmesi sırasında yapının ana çizgileri korunmuş, figürlü mozaiklere bile dokunulmamıştır. Bunlar ancak kanuni devrinde badanayla örtülmüştür. Güneydoğudaki büyük dayanak duvarların Fatih devrinde yapıldığı, ayrıca tuğla minarenin eklendiği kabul edilir. Sultan ikinci Bayezid devrindeyse kuzeybatıdaki ince minare, sultan ikinci Selim devrinde de Mimar Sinan tarafından batıdaki iki kalın minare eklenmiş ve yer yer dayanaklarla kuvvetlendirilmiştir. Mimar Sinan'ın yaptığı dayanaklar ve onarımlar yapının bugüne kadar ulaşabilmesini sağlamıştır.

Bu yapının çevresinde bizans devrinden kalan ek yapılar vaftizhane ve hazine dairesidir. Bu ek yapılardan vaftizhane Csmanlı devrinde Sultan Mustafa ve Ibrahim'in türbesi olmuş, Sultan ikinci Selim türbesi Mimar Sinan, Sultan üçüncü Murad türbesi de Davut Ağa tarafından yapılmıştır. Ayrıca sultan üçüncü Mehmed'in kendi türbesi, bir okul binası, sultan birinci Mahmud döneminden özellikler taşıyan bir şadırvan ve imaret yapının çevresinde yer alır.

Ayasofya, birçok özelliğiyle uzun yıllar birçok mimarı etkilemiş, çeşitli devirlerde gördüğü ek ve onarımlarla bugünkü şeklini almış bir yapıdır. Mimari ve süsleme zenginliğinin yanı sıra her devirde eklenen efsaneleriyle de büyük bir geçmişi içinde saklamaktadır.
(1.1.2005 18:15)
(bakınız: istanbul, zaman, türk, para, büyü, namaz, yaşam, araf, tarih, fatih sultan mehmet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybambino Offline
bambino
Bay, 40
Nevşehir
Maalesef Ayasofya hakkında doğru bir bilgi bulamadım burada....532 de cami olduğunu yazandan tutun,Osmanlı izleri silindi diye yazana kadar....Lütfen buraya bir bilgi yazarken antoloji den yaralanmak isteyen insanlara doğru bilgi verecek şekilde yazınız...Ayasofyanın inşaatı 532 de başlamıştır.Ama henüz Peygamberimiz bile yokken nasıl cami olur burası..Mimarı Isodorostur...Eğer daha fazla bilgi edinmek isteyen varsa lütfen başvursun...bambinoboyz@hotmail.com (1.1.2005 05:08)
(bakınız: insan, osmanlı, antoloji.com, bilgi, yara, cami, insanlar, doğru, peygamber, yazı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"AYASOFYA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: AYASOFYA NEDİR? ayasofya ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 18:50:33  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]