Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BACON BACON terimi esmer ıslık
tarafından 17.9.2006 tarihinde eklendi
BACON sizce ne demek,
BACON size neyi çağrıştırıyor?
"BACON" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayödevci çocuk Offline
ödevci çocuk
x
0 person liked.
0 person did not like.
bacon kimdir bu bir yazar ama hayatı nedir (10.12.2006 13:18)
(bakınız: hayat, nedir, yazar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayluigiferri Offline
luigiferri
Bay, 53
Tekirdağ
domuz etinden yapılan ve anglo - sakson mutfak kültüründe önemli bir yeri olan hede. (5.11.2006 12:21)
(bakınız: domuz, kültür, kült, mutfak, omuz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayram_hom Offline
ram_hom
x
Francis Bacon (1909-1992)
II. Dünya Savaşı'nın bitimi soyut sanatın Amerika ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yeniden canlanması sonucunu doğurmuştur. Kazanan ve kaybedenler için savaşın olumsuz etkileri gerçek anlamda ortaya çıkmıştır. İnsanların savaşı sorguladıkları bu dönem bireyselleşmeyi de beraberinde getirdi. Hiçlik diyebileceğimiz bu ortamda 1945 Nisan' ında Bacon, 'Three Studies for Figures at the Base of Crucifixion (Çarmıha Gerilme Kaidesinde Figürler için Üç Çalışma) adlı resmini, Londra Lefvre Gallery'de sergilemiştir.

Resimdeki insanla hayvan arasındaki acı, dehşet ve korkuyla çığlık atan, kıvranan bu figürler toplama kamplarından henüz çıkmış insanlar için tam bir şok etkisi yaratmıştır ve Bacon sarsarak da olsa bu insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Yaşamı: 28 Ekim 1909'da Dublin'de doğmuştur. Babası at üreticisi olduğu için çocukluğu Dublin'e yakın bir çiftlikte geçmiştir. I.Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte ailece İngiltere içinde sürekli yer değiştirmek zorunda kalmışlardır. Astımlı olduğu için okula gidememiş, evde ders alarak eğitimini tamamlamıştır. Bu nedenle İrlanda'daki anneannesinin yanına yerleşmiştir. Sanatçı için babasının sert ve katı tutumundan uzak bu yıllar çok önemlidir. Resimle ilk tanışıklığı Pre-Rafaelitleri örnek alarak resim yapan teyzesinin eşi sayesinde olmuştur. Bacon'ın çocukluk ve gençlik yılları savaşın doğurduğu düzensiz hayat, babasının katı disiplini, yanlarında sık sık kaldığı anne tarafının sorumsuz hayatı ve içkici komşularla geçen bir karmaşa biçiminde genellenebilir. Onun gözlemci kişiliği bu insanların tuhaflıklarını analiz etmesini sağlamıştır.

1926 yılında annesinin iç çamaşırları ile yakalanınca evden kovulmuş ve erken yaşta çalışmaya başlamıştır. Kısa süre sonra Londra'dan ayrılıp Berlin'e gitmiş ve burada Dix ve Beckmann gibi sanatçılarla karşılaşmıştır. İlk kez Paul Rossenberg Galerisi'nde gördüğü Picasso sergisinden etkilenerek resim yapmaya başlar. 1929'da desinatör ve iç dekoratör olarak Londra'da ünlenmiştir. 1930 yılında ise resim yapmaya başlamış ve İngiltere'de gerçeküstücü ressamlarla sergilere katılmıştır.
1933 yılında resim hayatının ilk başarısını 'Çarmıha Gerilme-1933' adlı çalışmayla elde eder. 1934'te ise Curzan'daki evinin bodrum katında sergi organize eder. 1936'da resimleriyle gerçeküstücülerin sergisine katılmak istese de resimleri yeterince gerçeküstü bulunmadığı için iade edilmiş ve bundan sonra 1945 yılına kadar sergilenmemiştir. Resmin, özgürlüğünü elinden alacağını düşündüğü için buna zaman ayırmamıştır. Sonunda Hampshire'da bir kulübeye taşınarak burada 1929-1944 yılları arası yaptığı bütün resimlerini tahrip etmiştir. Bu tarihten sonra ise yoğunlaşarak ve korkularından vazgeçip sürekli resim üretmeye başlamıştır. 1945'ten sonra ise çok sayıda ve farklı ülkelerde kişisel sergiler açmış, yapıtları büyük ve ünlü müzeler ve koleksiyonerler tarafından satın alınmış, çok sayıda ödüller almıştır.
(15.10.2006 13:15)
(bakınız: insan, hayat, zaman, anne, baba, dünya, büyü, anlam, korku, gerçek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BACON NEDİR? bacon ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 12:02:39  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]