Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BALIKESİR BALYA KAYALAR KÖYÜ BALIKESİR BALYA KAYALAR KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
BALIKESİR BALYA KAYALAR KÖYÜ sizce ne demek,
BALIKESİR BALYA KAYALAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"BALIKESİR BALYA KAYALAR KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Kayalar, Balya

Kayalar, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı:

1-İlk yerleşenlerin Oğuz Türklerinin Kayı boyundan olması nedeniyle KAYILAR olduğu ve Kayılar adının zamanla Gaylar olarak değişerek kullanıldığı bilinmektedir. 2-Yerleşim alanının kayalık olması nedeniyle KAYALAR olduğu yönünde bilgiler vardır.Fakat doğrulanmamıştır.

Köye ilk yerleşenlerin Osmanoğullarından Orhan Gazi'ninKaresi Beyliği'ni ele geçirmesiyle birlikte bölgeye geldiklerive hayvancılıkla meşgul oldukları yönünde söylence vardır.Köye ilk gelenlerin Koçlar, Kanatlar ve Dağlılar sülalelerinin olduğu,bu ailelerin köy yerleşimini köyün aşağı kısmında oluşturduğu rivayet edilmektedir. Daha sonra köye gelen Kıranlılar ve Şamkinler sülalelerinin köyün yukarı kısmında yerleşmişlerdir. Köy MANAV köyü olarak bilinmektedir.Manavlar 1800'lü yıllarda Yörüklerin göçebelikten çıkarak zorunlu iskana tabi olmasıyla beraber göç etmeyip yerleşenler olarakta tanımlanmaktadır. Köy meydanında bir oda vardı.SARILARIN ODASI.Odanın duvarında işli olan tarih 1280 tarihli yeni tarih ile 1864 idi.Bu oda sonradanmuriler tarafından köy tüzel kişiliğine bağışlandı. Yıllarca Gençlik Odası olarak kullanıldı. Daha sonra meydan düzenlemesi nedeniyle yıkıldı.

ayrıca köyümüzde trzm bakımından gezilercek yerlerimiz vardır Kültür Köy çevrede bulunan diğer köyler arasında en eski yerleşim yerlerinden biridir.Gelenek ve görenekler yönünden oldukça zengindir.

Köyümüzde dini bayramlar bir coşkunun yaşandığı çok özel günlerdir.Bayram sabahı tüm erkekler bayram namazına giderlerken kadınlar da evlerde hummalı bir çalışmaya girerler. Bu çalışma bayram yerinde bayramlaşmadan sonra bayram yerinde yenilecek yemeği hazırlamak içindir.Bayram namazından çıkan erkekler köy meydanına gelirler.Her iki camiiden çıkan cemaatin gelmesi beklenir.Toplanıldıktan sonra köyün en yaşlıları en önde olmak üzere sırayla en yaşlıdan en gencine kadar bayramlaşan yan tarafa durmak suretiyle bayramlaşılır.Bayramlaşma bittikten sonra evlere giden gençler evlerde hazırlanan yemekleri getirip beraberce yenilir.Daha sonrada evlere dağılınır.Evlerde bayram boyunca bayramlaşma ve eş dost ziyaretlerine devam edilir.Ne yazık ki tüm alanlarda yaşanan kültür yozlaşması köyümüzü de etkilemiş olmasından bayram yerinde yenilen yemek geleneğide yok olmuştur. Bayramın ikinci günü akşam köyün düğün salonunda gençler tarafından eğlence düzenlenir.Bu eğlenceye tüm köylü katıldığı gibi çevre köylerden de katılanlar olur. Eğlencede davul, klarnet ve org gibi çalgılar çalınır.

Bayramlaşma bayramın son gününe kadar devam eder.Bayamın son günü ikindi ezanından sonra bayram savmageleneğimiz devam etmektedir.Köyümüzde bulunan Sarnıç Çeşmesinin önündeki ulu çınar ağacına gençler tarafından salıncak kurulur. Bu salıncağa genç kızlar sırayla bindirilir ve sevdiği gencin adını orada bulunan çocuklara bağırttırarak tüm köylüye duyurur,kendi adını duyan gençte silah atarak kıza cevap verir, sevincini belli eder.Oradan köy meydanına gelen gençler meydanda da eşini bul,uzun eşek gibi oyunlar oynarlar. Gençler sonunda kule yaparak kulede maniler söyleyerek köy meydanında dolaşırlar ve bayramı iki gece yapılmaktadır.Düğünler genelde cuma günü akşam kına gecesi ile başlar.Düğünlerde davul, klarnet, trompet çalgıları çalar.Cumartesi günü çalgılar eşliğinde dürü getirilir. Dürü düğün sahibi dostlarının ve akrabalarının evlerinden hediye bitirirler.

Köyümüz düğünleri yine iki günlerini çalgılar eşliğinde getirmektir.Gençler akşama kadar çalgılar eşliğinde yöresel halk oyunlarını oynarlar.En çok oynanan oyunlar ağır hava, harman dalı,karşılama,çifte telli, tamzara ve halay çekmedir.İkinci gün gece gençler halk oyunlarını oynarken değişik geleneksel gösterilerde yapılır.Bunlardan başlıcaları deve oynatma,şeytan,pamuk toplayan kızlar,arı açma ve bebek oynatma gösterileridir. Pazar günü gelin alma ile düğün sona erer.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir'e uzaklığı Şamlı-Dağ Ilıcası yolu ile gidildiğinde 52 km.,Tatlıpınar-Büyükpınar köy yolundan gidildiğine 45 km. Balya yolu ile gidildiğinde 67 km.dir.İlçe merkezi Balya'ya olan uzaklığı 15 km.dir. Madra dağı ve Kazdağlarından doğup Kadıköy-Kayalar sınırında birleşen iki kolu olan Kocaçay köy sınırları içinden geçmekte olup,Manyas Gölü' nü beslemektedir.Çaydan sulama için faydalanılmıyor. Manyas Barajı'nda su tutulduğu zaman Ilıca tarafında bulunan araziler ileride sulanabilecektir. Köyde kuru tarım yapılmaktadır. Orman arazileri hızla kaçak kesimler ve yangınlar nedeniyle azalmaktadır. Genelde emekli insanların yaşadığı bir köy haline gelmiştir. Gençler hızla şehirlere kaçmaktadırlar. Köyde şu anda binası kullanılmayan eski ilkokul 1938 yılında inşa edilmiştir. Köy ilkokulu 3 sınıflıdır.Taşımalı öğretime Balya ilçesinde öğretim devam etmektedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bunun yanı sıra ek gelirleride mevcuttur

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BALIKESİR BALYA KAYALAR KÖYÜ NEDİR? balıkesir balya kayalar köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 18:24:32  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]