Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BALIKESİR BİGADİÇ MECİDİYE KÖYÜ BALIKESİR BİGADİÇ MECİDİYE KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
BALIKESİR BİGADİÇ MECİDİYE KÖYÜ sizce ne demek,
BALIKESİR BİGADİÇ MECİDİYE KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"BALIKESİR BİGADİÇ MECİDİYE KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Mecidiye, Bigadiç

Mecidiye, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı, Karakeçili Yörüklerinden bir Türk köyüdür. Ataları Orta Asya'dan Konya'ya göç etmişlerdir. Şimdiki Karaman'da Karamanoğlu Beyliği olarak, Osmanlı'yla iktidar mücadeleleri sonucunda Bulgaristan'a gönderilmişlerdir. Savaşçı ve Osmanlı'nın tehlikeli gördüğü bir beyliğin mensuplarındandır. Nitekim tarihte Akıncılar olarak bilinen savaşçılar da hep bu göç neticesinde, Balkanlar'a sürülen, Karakeçili yörüklerinden, yani bu köyün atalarından çıkmıştır. Daha sonra Bulgar zulmü ve 93 Harbi olarak nitelenen savaşlar neticesinde, herşeylerini Bulgaristan'da bırakarak göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Bu göç, şimdiki Mecidiye köyü olarak tabir edilen alanda noktalanmış, kıraç olan bu topraklar, o dönemki bu köyün atalarının çok çalışkan olması nedeniyle bereketli topraklara döndürülmüştür. Yani şimdiki gelinen nokta, sıfırdan, yeniden hayata başlayıp, başarının nasıl olduğunu anlatan önemli ve anlamlı bir noktadır.

Kültür

Kültür, bir toplumun yaşam biçimi olduğuna göre, bu köyde yaşayan, yani hayatını sürekli burada geçirenlerle, dışarıya açılmışlar arasında şekil bakımından farklılıklar vardır. Şöyle ki, öncelikle kılık-kıyafeti ele alacak olursak, kızlar belli yaştan sonra, ferace denilen siyah bir giysi giyerler. Dışarıda yaşayanlarda durum böyle olmamakla birlikte, köye ziyaretlerde çoğu bu görsel uyumluluğa göre hareket edebilirler. Buna karşın bu köyden çıkıp çok uç noktalara gelenler, başarılı olanlar mevcuttur.

Bu köyün en önemli özelliği, Bulgaristan'dan nasıl geldilerse, dillerini aynen ÖZ TÜRKÇE yani meselaolarak hala koruyabilmiş, düğün ve derneklerini ve diğer örf ve adetlerini hâlâ devam ettiriyor olmalarıdır. Kültürel anlamda bu köy, Balıkesir'in çoğu köyünden daha ileri ve gelişmiş, günümüze her anlamda ayak uydurabilme başarısını göstermektedir.

Coğrafya

Balıkesir iline 25 km, Bigadiç ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köy, eski Bursa-İzmir karayolu üzerindedir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Balıkesir ilinde, Bigadiç ilçesinde hatta tüm Türkiye'nin farklı illerinde, kamu kurumları ile özel sektörde çalışan kişi sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanında Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayanlar olduğu gibi, bu köy, her alanda ilkleri başarmaya devam etmektedir. Ekonomik anlamda kendisine yeten gelir düzeyine sahip bu köy, diğer köylerin epey üzerinde seyir izlemektedir. 2004 seçimlerinde Bigadiç Belediye Başkan Adayı bu köyden çıkmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Bu köyün balıkesir ve ilçelerinde olan geniş nufusununda olması,oy potansiyelinin gerek genel seçimler gerekse yerel seçimlerde,adayların seçilmesini etkileyecek ölçüde seçmen kitlesi mevcuttur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2004 - Mustafa Tankit 2009 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BALIKESİR BİGADİÇ MECİDİYE KÖYÜ NEDİR? balıkesir bigadiç mecidiye köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 22:21:11  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]