Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BALIKESİR ERDEK PAŞALİMANI KÖYÜ BALIKESİR ERDEK PAŞALİMANI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
BALIKESİR ERDEK PAŞALİMANI KÖYÜ sizce ne demek,
BALIKESİR ERDEK PAŞALİMANI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"BALIKESİR ERDEK PAŞALİMANI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Paşalimanı, Erdek

Paşalimanı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı adasının beş köyünden biri. köydür.

Tarihi

M.Ö 7. yy ada Miletoslular tarafindan bir basamak olarak Pontusun isgalinde kullanilmistir.

Adaya ilk yerlesen ve buraya Prokennosos adini verenlerin Sisamlilar oldugu bildirilmektedir.Bu koloni kuruldugu zaman Anadolu Lidia devletine muhtar bir devlet olarak bagli kaldi.

Bu devirde MÖ 7 yy ve 6 yy ortasinda meshur sair ve müneccim Aristras yetismistir. MÖ 6 yy ortasinda Pers egemenligi sirasinda Darriosun egemenliginde kalmis Perslere karsi ayaklanan ION siteleriyle birlikte olduklari için Iranlilarin Müttefiki olan Fenikeliler tarafindan MÖ493 taraihinde tamamen yakilinca,ada daha sonra Kzikos´un egemenligine geçmistir.

Bizansli tarihçi Nikitas Khonati ya göre ada 1185 yilinda Sicilya donnanmasi tarafindan Imrali adasiyla birlikte yakilmis,1204 yilinda Haçlilar tarafindan zaptedilmis,sonra tekrar Bizanslilarin eline geçmissede 1306 yilinda Katalanlarin hucumuna ugrayarak tekrar harp olmustur.Ada 14.yy da Osmanli Egemenligine geçmis.

1.Dünya harbinden sonra kisa bir süre Yunan isgali haricinde tamamen Türkiyenin elinde kalmistir.

1949 yilina kadar Marmara Kazasina bagli bir kaza merkeziyken sonra Erdek´e baglanmistir.

Araplar ,Ekinlik,Avsa ;Pasalimanina bagliydilar.Rumlarin hicretine kadar adada tamamen Rumlar oturmaktaydi.Yaliz Poyrazli köyünde 15 hane kadar Türk bulunmaktaydi.

Selaniki tarihine göre 1571 yilinda donanmasiyla firtinaya yakalanan LALA MUSTAFA PASA donanmasinda bulunan Marmaranin Asmali Köyünden bir askerin burayi iyi bildigini söylemesiyle ,onun rehberliginde ALONI´nin batisinda ki koya gemileri ile siginmisve bu kurtulusun sükran ifadesi için Aslami köyü halkina bazi imtiyazlar tanimistir.Ayrica Pasa ,Pasalimanina bir Cami ve Çesme yaptirmis,caminin çatisinida bindigi geminin diregi ile desteklemistir.

1935 te ki depremde cami tamamen harap olmus yerine simdiki cami yapilmistir. Caminin yaninda ki mezar taslarinda çok eski mezarlar mevcuttur.

Bunlarin en eskileri ve kitabelerinin tasayan taslardir.

Pasalimani köyünde eskiden daha yüksek seviyeli bir yerlesim sahasinin bulundugu,Roma devrine ait bazi arkeolojik buluntulardan anlasilmaktadir.TAM BİLGİ ALMAK İCİN : 0535 248 09 69

Kültür

Ada halkı Makedonya,Girit adası,Bosna ve Kastamonu'ndan değişik tarihlerde göç ve mübadele yoluyla gelmiş ailelerden oluşmaktadır. Bereketli Topraklar ve Denizler...

Adanın genel geçim kaynağı tarımdır.Bölgenin güçlü yetiştiricilerindendir.Ana ürünler Zeytin Tahıl ,Bağcılık,Hayvancılık ,Balıkçılıktır. Eski zamanlarda balıkçılık ana geçim kaynağı iken şimdi ise eski güzelliklerini ve bereketini kaybetmesi ile sadece olta balıkçığı ve küçük teknelerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Zamanın en iyi tuzlu balıkları, ıstakozları,tarakları,barbunları lüferleri,levrekleri,kılıçları,dil balıkları bu bölgeden istanbula sevk edilerek bir çok kişinin sofrasıa renk katmıştır.Tamamen tükenmesede bölge insanların ihtiyaçlarını karşılamakta ticari amacının dışında yemeklik imkanı sunmaktadır.

Adakarası üzümü ile nefis şaraplar yapılmakta.Türkiye de bu çeşit üzümün yetiştiği ender yerlerdendir.Gerek şeker oranı gerekse aroması ile 1.kalite şarapların yapılmasına imkan tanımaktadır.Kötü tarım politikaları ile son demlerine yaklaşırken son zamanlarda ki Şarap yetiştiriciliğinin önem kazanması ile eski güzel günlerine dönüş yapmaktadır.Avşa adasına kurulan yeni şarap fabrikası ve bölge şarap üreticilerinden Bortacina nın alımları üreticilere ışık turmuştur.Senelerce bölge üzümünü alan Tekel Tekirdağ Fabrikası el değiştirmesinden sonra bölgeden üzüm alımını kesmiş ve bu işle geçim sağlayan insanları mağdur etmiştir.Zamanında 12 gemi üzüm yetiştiren ada halkı kötü tarım politikalarının ve yüksek girdi maliyetlerinin altında ezilmiştir.Ama asırlık maziye sahip bölge şarabı eski günlerine dönmeyi ümit etmektedir.TAM BİLGİ ALMAK İCİN : 0535 248 09 69

Coğrafya

Balıkesir iline 110 km, Erdek ilçesine Erdek ilçesine yaklaşık 10 mil uzaklıktadır.Karaya en yakın olduğu yer anakaraya bağlı Narlı köyü ile adanın Tuzla köyü arasıdır ve yaklaşık 1mil uzaklığı vardır.TAM BİLGİ ALMAK İCİN : 0535 248 09 69

İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Tarım sektöründeki gerilemeyle birlikte ada nüfusu azalmıştır.Ancak ada kökenli insanların ve onların çocuk ve torunlarının gelmesiyle yaz aylarında nüfus 10-20 kat artmaktadır.

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Yakın geçmişe kadar çok önemli bir bağcılık merkezi iken yanlış tarım politikaları sonucu bağcılık tamamen bitmiş bu arada zeytincilkte nispi bir ilerleme sağlanmışsada girdi maliyetlerini karşılamaya yetmeyen fiyatlar ve ulaşım olanaklarının çok yetersiz olması nedeniyle ada halkı büyük sıkıntı yaşamaktadır.Adada faaliyete geçmiş olan Paşalım süt ve besi çiftliği şu anda adadaki süt üreticileri için çok yararlı bir proje olmuştur.TAM BİLGİ ALMAK İCİN : 0535 248 09 69

Muhtarlık

Paşalimanı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> -ZİYA AYKAÇ
> 2004 -EYÜP EREN
> 1999 -HAKKI UZUN
> 1994 -ÖMÜR AYKAÇ
> 1989 -HAKKI UZUN
> 1984 -ÖMER UZUN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesivardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmakta fakat yeterli ekipman ve doktor olmayışından faliyet gösterememektedir .TAM BİLGİ ALMAK İCİN : 0535 248 09 69

Dış bağlantılar

* Paşalimanı Adası Resmi Web Sitesi

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BALIKESİR ERDEK PAŞALİMANI KÖYÜ NEDİR? balıkesir erdek paşalimanı köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 11:57:45  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]