Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BASKETBOL BASKETBOL terimi aLpHaE aNtArEs
tarafından 5.9.2005 tarihinde eklendi
BASKETBOL sizce ne demek,
BASKETBOL size neyi çağrıştırıyor?
"BASKETBOL" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BayTayfun Kapus.. Offline
Tayfun Kapusuz 3
Bay, 73
Bitlis
0 person liked.
0 person did not like.
basketboll oynamak boyu uzatır. (28.12.2009 17:20)
(bakınız: oynamak, âmâk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanBir Fincan K.. Offline
Bir Fincan Kayhve
Bayan, 30
huhhah dev adam ooon ikiii dev adam =) (8.10.2009 19:00)
(bakınız: adam, on iki)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanhacer.cerit Offline
hacer.cerit
Bayan, 21
Nevşehir
en sevdiğim spor dalııııııııııı
ah adanaya gitcektik ama işte kısmet gidemedik gitseydik herkse yeneceğimize inanıyorum kapadokya avanos spor
(23.12.2008 20:28)
(bakınız: yorum, adana, sevdiğim, işte, dana, kapadokya, spor, avanos, kısmet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanPeLiiiNnn Offline
PeLiiiNnn
Bayan, 29
çok sevdiğim ve izlerken keyif aldığım bi spor..... keşke avrupa da basketbol da daha başarılı olabilsek....:(( (26.12.2007 23:12)
(bakınız: keşke, sevdiğim, başarı, daha, keyif, spor, avrupa, erken)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySALATA_SOĞAN Offline
SALATA_SOĞAN
x
BASKETBOLL CÜCELERİN YANİ (KISA BOYLULARIN) BOYUNU UZATMAK İÇİN OYNADIGI BİR TÜRLÜ FUTBOL OYUNU DUR
AMA NORMALDE CÜCELER İÇİN SECİLMİŞ BİR ETKINLIKTIR
(15.12.2007 16:23)
(bakınız: futbol, oyun, yani, için, norm, normal, cüce, kısa, türlü, atmak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay- ı...uca.. Offline
-    ı...ucanprasha...I
Bay, 35
İstanbul
basketbol?
zamanlar cıldırmıs gıbı ızlerdım.hatta ızlerdık.
nba lıgını ezbere bılırdım.
gecenın bılmem kacında babamla oturup koca koca adamları ızlerdık.
ama sımdı:(
maaalesef iş denılen sey herseyden aldı benı.
basketten,twden,futboldan....belkıde hayattan...!
(5.11.2007 04:05)
(bakınız: hayat, zaman, gece, baba, adam, futbol, babam, damla, koca, aman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayasuva Offline
asuva
x, 30
lise ikide beden eğitimi dersinde basketbol oynarken okulun en iyi basket oynayan çocuğu(bence) potaya atarken topu hedefi şaşırıp kafama atmıştı :(((( artık ne kadar iyi oyuncuysa hıh! ! ! ! ! (29.3.2007 16:37)
(bakınız: okul, oyun, bence, eğitim, artık, lise, ersin, kafa, ders, en iyi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayPara Kazanma.. Offline
Para Kazanma Hırsı
Bay, 39
İstanbul
Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu, oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur. Genelde takımdaki beş oyuncunun ayrı ayrı görevleri vardır. Her oyuncu atış yapabilir ve karşı takımın hücumu sırasında da savunma yapması zorunludur. Oyuncular alanda, bir orta, iki ileri ve iki savunma oyuncusu olarak yerini alır. En uzun boylu oyuncu, genellikle orta oyuncusu olarak seçilir. Karşılaşma, oyunun ve her devrenin başlangıcında hakemin, topu orta yuvarlakta havaya atmasıyla başlar. Topun, iki takımdan birer oyuncu arasında, iki oyuncunun da sıçrayabileceğinden daha yukarıya atılması gerekir. Top en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, iki rakip oyuncu sıçrayarak topu kendi takımına kazandırmaya çalışır. Topu kapan takım paslaşarak ya da top sürerek rakip takımın potasına doğru ilerler. Topa sahip olan oyuncu, takım arkadaşıyla paslaşmadan önce bir adım atabilir. Top sürme, her adımda bir topu yerde sektirerek yapılır. Top sürerek ilerleyen oyuncu durup topu tuttuktan sonra ya pas vermek ya da sepete atış yapmak zorundadır. Yeniden top sürerek oyuna devam edemez, devam ederse 'çifte sürme' diye adlandırılan bir hataya yol açmış olur.
Oyuncu topu potaya herhangi bir noktadan ve açıdan atabilir. Sıçrayarak topu doğrudan doğruya sepetin içine de bırakabilir. Savunma yapan oyuncu, atış yapanı, faul yapmadan engellemeye çalışır. Topun çemberden girmesine 'basket' denir. Üç sayı çizgisi adı verilen yarım dairenin dışından yapılan isabetli atışlar üç sayı kazandırır. Üç sayı çizgisi içinden yapılan atışlar ise iki sayıdır. Sayıdan sonra karşı takım pota altından oyunu başlatır. Kenar çizgisinin dışında topu alan oyuncu, beş saniye içinde alandaki takım arkadaşlarından birine atarak topu oyuna sokmak zorundadır. Topu alan oyuncunun ise, 10 saniye içinde topu karşı yarı alana taşıması gerekir. Bunu yapamazsa top rakip takıma geçer ve rakip takım topu yandan oyuna sokar. Bir takım topu rakip yarı alana geçirdikten sonra, topu bir daha kendi alanına geri taşıyamaz. Bunu yaparsa bir kuralı çiğnemiş olur.
Faul ve kural çiğneme
Faul. Basketbol oyununda fauller kişisel ve teknik faul olarak ikiye ayrılır.Karşı takımın oyuncusunu tutmak, itmek, çelme takmak gibi hareketler kişisel faullerdir. Kişisel fauller de üçe ayrılır. Kasten ve belirgin biçimde yapılmamış faullere olağan fauller denir. Rakip takımın iki oyuncusunun aynı anda birbirine faul yaparsa, karşılıklı faul olur. Bir takımın iki oyuncusunun karşı takımın bir oyuncusuna aynı anda faul yapması da çoklu faul olarak adlandırılır. Fauller, kenar çizgisinden oyuna sokulmak üzere topun karşı takıma verilmesi ya da karşı takımın serbest atışlar kullanması biçiminde cezalandırılır. Kasıtlı faullerde iki serbest atış hakkı verilir. Serbest atışta top çemberden geçerse, atışı yapan takım bir sayı kazanır. Serbest atışları, faul yapılan kişi kendisi kullanmak zorundadır. İki oyuncunun birbirine aynı anda faul yapması olan çifte faulde, top orta yuvarlaktaki hava atışıyla oyuna sokulur. Bir oyunda beş faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
Oyunu geciktirmek, potayı tutmak, sportmence olmayan davranışlarda bulunmak ya da aynı anda oyunda beşten fazla oyuncu bulundurmak gibi durumlarda, hakemler teknik faul verebilirler. Teknik faul için verilen serbest atışı cezasını, karşı takımdan herhangi bir oyuncu kullanabilir. Bu serbest atıştan sonra genellikle atışı yapan takım orta kenar çizgisinden topu oyuna sokar.
Kural çiğneme. Bir basketbol maçında, oyun kurallarına aykırı olan hafif hatalara kural çiğneme denir. Kural çiğneme durumunda top rakip takıma verilir. Serbest atış alanında üç saniyeden fazla kalma, çifte sürme, topu yere vurmadan birden fazla adım atma, topu tekmeleme ya da topa yumrukla vurma, kural çiğnemedir. Topa son dokunan oyuncu, topu alan dışına çıkardığında ya da top kendindeyken sınır çizgisine bastığında da kuralı çiğnemiş olur. Topa sahip olan takım 24 saniye içinde potaya atış yapmak zorundadır. Bu süreyi değerlendiremezse top karşı takıma geçer.
Oyun süresi ve hakemler
Basketbol karşılaşmalarını, iki ya da üç orta hakem, bir sayı hakemi, bir 24 saniye hakemi ve bir de saat hakemi yönetir. Bazen sayı hakemine bir yardımcı eşlik eder.
Basketbol karşılaşması, genellikle 10’ar dakikadan oluşan 4 periyottan ve 2 devreden oluşur. İki devre arasında 15 dakika ara verilir. Beraberlik durumunda beşer dakikalık uzatma devreleri oynanır. Topun kurallara uygun olarak oyuna girmesiyle karşılaşma saati işlemeye başlar. Herhangi bir nedenle oyun durduğunda, saat de durur. Hakemin kolunu yumrukla yukarı kaldırması faulü işaret eder. Açık elin ortasına dikilen işaret parmağı ise mola istendiğini gösterir. Mola, bir takımın koçunun istediği kısa aradır. Koç takımının oyuncularına taktik vermek için mola alır. Takımlar bir maç sırasında toplam beş mola (1.devre:2 ve 2.devre:3) alabilir. Maç uzaması durumunda, her uzatma devresinde takımlara birer mola hakkı daha verilir.3 saniye arasında topu elinde tutamaz. Çünkü 3 saniyeyi geçerse maç baştan oynanır hangi takımın elindeyse o takım sayı kaybeder. Nba de ise periyotlar 12 dakikadan oluşmaktadır.
Kısa Tarihçe
Basketbolü 1891'de Massachusetts'de beden eğitimi öğretmeni James A. Naismith geliştirdi. Amerikan futbolunu çok sert bulan Naismith, bir salonun karşılıklı iki duvarına sepet asarak yeni bir oyun oynatmaya başladı. Ama oyunda Amerikan futbolu topu kullanılıyordu. Başlangıçta dokuzar kişilik iki takımla oynanıyordu. Basketbol kısa sürede ilgi gördü ve hızla dünyanın öbür ülkelerine de yayıldı. Basketbol anavatanı Amerika'dan başlayarak yıllar boyu büyüye büyüye dünyaya yayıldı ve popüler spor dalları arasında kendine yer edindi. Bu spor kısa sürede ülkemizde de yayıldı ve büyük kitleler tarafından seyredilir hale geldi.

Basketbol Oyun Süresinde 3, 5, 24 saniyeler nelerdir?
3 saniye
Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller (itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.

5 Saniye
Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından 5 saniye içinde topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.

24 Saniye
Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

Sahası
Basketbol, bütün dünyada en çok sevilen sporlardan biridir. Türkiye’de futboldan sonra en çok basketbol karşılaşmaları izlenir. Basketbol, 19. yüzyılın sonunda ABD'de oynanmaya başladı. Daha sonra Kanada, Fransa, İngiltere ve dünyanın öteki ülkelerine yayıldı. 1936'da Olimpiyat Oyunları arasında yer aldı.

Basketbol, çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur.


Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.
(25.3.2007 21:11)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBSKT Offline
BSKT
x
Ankara
Basketbol ne demek? Ne demek olcak Küçükçekmece Anadolu Lisesi Bayan Basketbol Takımı nın şampiyon olması demek.Şampiyon Anadolu kadrosu:Belgin,Cansu,Çağla,Ece,Ecem,Esma,Merve,Tuğçe (6.3.2007 19:13)
(bakınız: emek, cansu, şampiyon, anadolu, demek, lise, çağla, ecem, merve, bayan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBSKT Offline
BSKT
x
Ankara
basketbol demek KÜÇÜKÇEKMECE AND. LİSEBAYAN BASKETBOL TAKIMININ ilçe şampiyonasında fahrettin kerim gökay ı 46-7 yenmesi demek.Basketbol diyince aklıma bu geliyor. (28.2.2007 12:40)
(bakınız: emek, şampiyon, demek, lise, bayan, takı, ince, küçük, piyon, gökay)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"BASKETBOL" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BASKETBOL NEDİR? basketbol ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 02:18:31  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]