TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/AntolojiCom
Şiir Antoloji.comKitap ŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResim Antoloji.comForum NedirÜyeler Antoloji.comGruplar Antoloji.com Mesajlarım
http://nedir.Antoloji.Com
Arayın :
                              boşnak nedir?
Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Yeni Terim Ekle
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BOŞNAK BOŞNAK terimi Zilzal Zelzele
tarafından 22.06.2005 tarihinde eklendi
BOŞNAK sizce ne demek,
BOŞNAK size neyi çağrıştırıyor?
KENDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ EKLEYİN
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BayDavut Doğrucu Offline
Davut Doğrucu
x
8 person liked.
5 person did not like.
Birçok yorumcu Boşnakların Tüek olduklarından bahsediyor. Ancak Boşnaklar Türk ırkından değillerdir. Kendilerini Türk olarak hissetmekte veya Türkiyede yaşayanlar kendilerini Türk kabul etmektedirler. Türkiyede yaşayan birçok etnik kökenin yapması gereken de budur. Ben boşnak değilim ancak onların arasında uzun süre kaldım ve tanıdım. Bizlere çok yakın yapıları var. (06.04.2011 14:14)
(bakınız: türk, türkiye, yorum, ilim, lara, hissetmek, onlar, ancak, erek, uzun)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMetin Aras 1 Offline
Metin Aras 1
Bay, 51
Sivas
AHHH NECİP MİLLET,,,AH UGRADI ZULMÜ VE YAŞADIGI VAHŞET KELİMESİNİN BİLE KUZU KADAR MASUM KALACAGI AVRUPANIN GÖBEGİNDE TÜM DÜNYANIN GÖZLERİ ÖNÜNDE YAŞANANLAR,,,VE BU NU YAŞAYANLAR YANİ BOŞNAKLAR^^^^ÖZ BE ÖZ HAKİKİ TÜRK ÇOCUKLARI VE HALİS MÜSLÜMANLAR^^^^ VE BÖYLE OLDUKLARI İÇİN TARİHTEDE VAHŞİ KAZIKLI VOYVADANIN TORUNU SIRP(tiksintiyle) LARCA ZULME UGRATILAN TOPLULUK....NEYİ TARTIŞITORUZ GÖZ NEDİR..KULAK NEDİR..MİDE YADA DİZ NEDİR GİBİ BİR ŞEY TARTIŞILAN...BUNLAR BİR ARADA NASIL Kİ VUCUDU MEYDANA GETİRİYORSA BU FARKLI İSİMLER BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİ OLUŞTURUYOR...ONLAR BİRER BALKAN TÜRKÜ...BULGARİSTANDA...BATI TRAKYA DENİLEN BÖLGEDE VE SANCAK KARADAĞ BÖLGESİNDE OSMANLI FETİHLER YAPTIKÇA ANODULAN ORALARA ORALARI VATAN YAPMAK VE TUTMAK ÜLKÜSÜYLE GÖTÜRÜRLÜP İSKAN EDİLEN VE 19.YÜZ YIL OSMANLI BALKANLARDAN ÇEKİLİRKEN OARALARDA KALAN SAHİPSİZ KALAN ONLARCA YIL BAKAMIYIP KÜLTÜREL OLARAK DA ASİMİLASYONA SİSTEMLİ ŞEKİLDE UGRATILAN BİZ YANİ BİZZZ...BEN SİVAslıyım 1600 lLÜ YILLARA KADAR SOY KAYDIM SİVAS OLARAK DEVLET ARŞİVLERİNDE...AMA BEN BOŞNAGIM BOSNALIYI.. ONLAR BEN OLDUKLARI İÇİN 1995 DE ZULÜM VE KATLİAM YAŞADILAR...BEN BULGARİSTANDAYIM ONUN İÇİN ZULÜM GÖRDÜM-İTİLDİM EZİLDİM...BATITARKYADA YOK SAYILDIM...AZARBEYCAN KARADAG DA HOCAİLİ KATLİAMOINA UGRADIM...ÇÜNKİ BEN İSLAMI TÜM BOYUTLARI İLE DÜNYAYA DA HÜKÜMRAN KILAN EN GÜZEL ŞEKİLKDE YAŞAYAN VE ASIRLARCA HAMİLİGİNİ YAPIP ONU MEFKURELEŞTİREN MİLLETİN TA KENDİSİYİM...VİYANA ÖNLERİNDEN KABİLE AFRİKANIN ORTALARINA KADAR ASIRLARCA ADELETİ VE ANODOLUDAN İNSANIMIZI TAŞIDIK VE ŞİMDİ CİGER PARELERİMİZ ORALARDA SAHİPSİZ..YALNIZ...VE BİRKAÇ ON YILDIR ONLARA TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAHİPSİZ DEGİLSİNİ DİYEBİLYOR LİSAN-I MÜNASİPLE...VE UYKUDAKİ ASLAN UYANIYOR DÜNYADAKİ GELİŞMELRİ İZLEYİN...VE VE OSLAN AYAGA KALKTIGINDA ÇAKAL NESABESİNDEKİ ZALİMLER ŞİMDİDEN KAYGISINI ÇEKEREK ASLANI KALDIRMAMAK İÇİN TERÖR KAOS VS İLE GAYRETLER İÇİNDELER,,,HA BOŞNAKLAR 1500 LÜ YILLARDA AGIRLIKLA KONYADAN BALKANLARA İSKAN EDİLEN KARDEŞLERİMİZ...BÜYÜKLERİNİN HEPSİNİN ELLERİNDEN KÜÇÜKLERİNİN GÖZLERİNİNDEN ÖPÜYORUM...VE İLAVE EDİYORUM MİLLİ ŞAİRİN DİZELERİ İLE ^^^DOGACAKTIR SANA VAAD ETTİĞİ GÜNLER HAKKIN KİMBİLİR BELKİ YARIN,,BELKİ YARINDAN DA YAKIN^^^^ DÜNYA TİTRETİTRE ADELET VE GÜVENİYLE DÜNYAYA HUZUR YAŞATMIŞ MİLLETİN TORUNLARI BÜYÜDÜ GÖREVİ ALIYOR YİNE DÜNYA ORMANININ KRALI ASLAN OLARAK... (19.07.2010 15:03)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayŞaine Offline
Şaine
x
Ben Bosna-Hersekli bir ailenin Boşnak kızıyım, ve de Bosna-Hersek'de Halk kültürlüre alan araştırması yaptım ve kitap derledim. Bu nedenle, iki yönlü Boşnak kültürünü bilmekteyim. Boşnak kelimesini ilk kez merhum Fatih Sultan Mehmet söylemiştir. Aslında anlamı: 'Bosniyak'= Bosnalı demektir. Sırp-Hırvat ve Müslüman grupların bir arada yaşadığı Balkanların büyük bölümünde müslümanlar yaşamakla beraber, sadece Bosna-Hersek'deki eski Osmanlı Devleti halklarından biri olan müslümanlara; 'Boşnak' denilmektedir.Boşnakların ulus kültürlerinin iki temel ögesinden biri İslamiyet, diğeri ise Osmanlı kültür ve sanatlarıdır. Bosna-Hersekdeki Boşnaklar da hem sağduyulu birer dindar müslüman, aynı zamanda eğitimli ve uygar insanlardır.Hem de Türkiye'ye göç edip burada yaşayan Boşnaklar da dini inançlarına bağlı, çalışkan,devlet yönetimi ile her zaman barışık,saygılı uyumlu insanlardır. Gelenek ve görenekleri de genel anlamda Türkiyedeki genel geçer kültürümüzle örtüşen olumlu anlamdadır. Birden fazla dil bilirler, Türkçe ve Boşnakça'nın yanı sıra yabancı dilleri de öğrenmeye yatkın insanlardır. El sanatlarına ve de müziğe yetenekli ve meraklıdırlar. Bilgilerinize sunarım. Dr.Sabiha Nevin İslam(Halk kül.arş.yazar-çevirmen şair-Ressam) (16.03.2010 23:09)
(bakınız: ölüm, insan, zaman, türk, büyü, anlam, yaşamak, osmanlı, yaşam, kitap)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayvisokomeren Offline
visokomeren
x
ben size birşey sormak istiyom kendim aslen bulgaristan türklerindenim ve erkek arkadaşım bosnalı boşnak.Boşnaklar hakkında iyi şeyler duydum fakat aile yapılarını tam olarak öğrenmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Özellikle ricam boşnak ailenin yanında yaşayan ve onlarının kültürünü ve aile yapısını çok iyi biri cevaplasın.

Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim arkadaşlar.
(24.04.2009 11:57)
(bakınız: türk, erkek, arkadaş, bilgi, yorum, lenin, aile, lara, cevap, seni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayratat Offline
ratat
Bay, 39
Türkiye
Çok severim ben onları 1979 senesinde çok kız arkadaşlarım vardı
acaba evlendilermi
(20.11.2008 04:08)
(bakınız: arkadaş, esin, acaba, onlar, enes, arkadaşlar, verim, sene)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayimdemir Offline
imdemir
x
Ankara
türklerin kader arkadaşı. türkiyenin uydusu. canımın 51 parcasından bi tanesi.. (04.10.2008 12:51)
(bakınız: türk, kader, türkiye, arkadaş, canım, yeni, türkler, uydu, kader arkadaşı, türki)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysbosnak Offline
sbosnak
x
benim soy adım BOŞNAK ve ikamet ettiğim mahallenin hepsi bu soy ismi taşıyor.Zonguldak Devrek ilçesi Çaydeğirmeni kasabasında ikamet ediyoruz.Kimse bu soy ismin nereden geldiğini bilmiyor.Yardımcı olun (28.05.2008 06:01)
(bakınız: lenin, hepsi, beni, adım, mahalle, zonguldak, basın, değirmen, sabâ, benim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybradonja Offline
bradonja
Bay, 69
Tekirdağ
BOŞNAK kelimesi hakkında bir çok şey yazılıp söylenmektedir.Hatta bu kelimenin aslının BOŞHAK olduğunu söyliyen vardır.Ve şöyle bir hikaye anlatılır. Boşnaklar İslam dinini kabul ederlerken bazı şartlar öne sürmüşler.Mesela:1- Evimizde fırın yapmaktan vaz geçmeyiz 2-Gençlerimizin kimlerle evleneceklerine karışmayız.3-Yakın veya uzak akraba evliliği yapmayız. gibi saçma sapan şartlar ileri sürülünce muhatap kimse (ki bu Hz. Peygamber S.A.V olduğu söylenir benim dilim varmadı) ' Bunlar boş hak' yani önemsiz istekler anlamında bir cevap vermiş.
Başka bir hikaye ise şöyle: BOGOMİL mezhebini benimsemiş olan Boşnaklar,Yeni bir peygamberin geldiğini ve kendi inançlarına aynen uyan bir dini yaydığını duyarlar,Bu peygamberi ziyaret etmek isterler ama o kadar yoksullar ki gönderecekleri heyete bile ayakkabı temin edemeyip yalınayak gönderirler. Görüşmeye gidildiğinde Resulullaha ziyaretçilerin geldiği haber verildiğinde kimmiş diye sorar sözüm ona BOSİ NAKİ yani yalınayak birileri diye cevap verilmiş. Tabi bunların hepisi hikayedir gelelim işin aslına. Boşnakça bilenlere izah etmeye gerek yok.çünkü bu kelimede değişen tek harf 'Ş' harfidir aslı 'S' dir. yani BOSNAK buda boşnakçada BOSNALI demektir. Herkeze istediği gibi inanmak serbest tabi.Bu bir Boşnağın izahıdır...
(10.04.2008 00:51)
(bakınız: çile, anlam, islam, kelime, uzak, emek, ilim, peygamber, aslı, hata)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysbosnak Offline
sbosnak
x
benim soy adım BOŞNAK
Zonguldak Devrek ilçesinde ikamet etmekteyim
Kimse bu soy ismin nereden geldiğini bilmiyor
yardımcı olabilecek varmı
Ayrıca bizim mahallenin hepsinin soy ismi BOŞNAK
(15.12.2007 05:28)
(bakınız: esin, lenin, hepsi, beni, adım, mahalle, zonguldak, benim, bile, bizim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanlaşin Offline
laşin
Bayan
3 senem boşnakların içinde geçti o kadr çok şey öğrendimki onlardan ben boşnak arkadaşıma çerkesce o bana boşnakça öğretirdi bayaa da öğrenmiştim ve öğretmiştim çok iyi ve temiz insanlardır börekleri muhteşemdir :) sırplar tarafından sadece müslümanlığı seçtikleri için işkence görmüşlerdir sırpçayla neredeyse aynı dilleri vardır slav ırkın insanıdırlar yani rus rum sırp hırvat... milletleriyle aynı ırktandırlar...ailede babaya çok saygı gösterilir milliyetçidirler dışarı pek kız vermeyi istemezler... bayaa kalmıştım boşnak bi ailenin evinde o nedenle çok şey öğrendim tarihlerinden tutun örf adetlerine kadar ama hepsini yazamıcam şimdi buraya destan gibi olur :) kısacası iyi bi millettir... (04.09.2007 00:34)
(bakınız: insan, baba, şimdi, araf, saygı, arkadaş, tarih, neden, arda, müslüman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"BOŞNAK" hakkında görüş yazmak için tıklayın.
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BOŞNAK NEDİR? boşnak ne zaman?

Antoloji.com
18.04.2014 13:40:45  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]