Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BURDUR KARAMANLI KILÇAN KÖYÜ BURDUR KARAMANLI KILÇAN KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
BURDUR KARAMANLI KILÇAN KÖYÜ sizce ne demek,
BURDUR KARAMANLI KILÇAN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"BURDUR KARAMANLI KILÇAN KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Kılçan, Karamanlı

Kılçan, Burdur ilinin Karamanlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği konusunda kesin bir bilgiye sahip degiliz.

1) Bir rivayete göre, Türkmen yörüğü olarak bin yıl kadar önce burayı mekan tutan atalarımız besledikleri keçi sürüleriyle geçimlerini sağlamışlardır. O zamanlar etraf çok yoğun bir ormanla kaplıdır. Orman içinde sık sık kaybolan hayvanları bulabilmek için bütün keçilere çan takılmıştır. Ayrıca keçi sürülerinin kılları günlük yaşamın çok önemli bir unsurudur. Keçi kılından yapılan dokumalar; çuval/harar olur ürünlerin depolanmasında kullanılır , haba olur evin/çadırın tabanına serilir, çatı yerine çadırın üstüne gerilir...Sonuç olarak, geçmişin yaşam kültürü içinde çok önemli bir yeri olan "KIL" ve "ÇAN" ın birleşmesinden KILÇAN adı doğar.

2) Akla daha yakın olan diğer bir varsayım ise şöyledir; Bin yıl kadar önce buraya gelen atalarımızın Orta asyadan ilk çıkış yeri, şimdi Çin sınırları içinde kalan Dogu Türkistan'ın KULÇAN eyaletidir. Geldikleri yerin adını yaşatmak için yerleştikleri bu yere verdikleri Kulçan ismi,zamanla değişerek KILÇAN'a dönüşmüştür. Doğu Türkistandaki Kulçan halkının, gerek fiziksel özelliklerinin ve gerekse yaşam kültürlerinin bizlere son derecede benzemesi yanında, Kulçan ve Kılçan adları arasındaki benzerlik bu varsayımın çok daha gerçekci olduğunu düşündürmektedir.

YERLEŞİM YERLERİ

İlk yerleşim yerinin ardıçlık içindeki bir bölge olduğu biliniyor. Bu durum; hem köyün yaşlıları tarafından nesilden nesile aktarılarak gelen; "O zamanlar orada çokca bulunan yılan, çıyan türü sürüngen hayvanların çokluğundan duyulan rahatsızlık dolayısıyla başka bir yerleşme yerine taşınma ihtiyacı duymuşlar" şeklindeki bilgilerden, hem de orada bir yerleşim yapıldığını gösteren taş yığınlarının varlığından anlaşılmaktadır.

İkinci yerleşim yerinin, Kılçan/Sazak yolu üzerinde kocaçayır civarındaki eski mezarlığın üst tarafında olduğu tahmin ediliyor. Vaktiyle orada mekan tutulduğunun bir işareti olarak, 1897 yılına kadar bütün cenazelerin bir alışkanlığın sürdürülmesi şeklinde, köye 2 km. mesafede olmasına rağmen yine bu mezarlığa defnedilmiş olmaları gösterilebilir. Köyün şimdiki mezarlığına ilk defnedilen kişi, İstiklal harbi gazilerinden olan Kubuş lakaplı Merhum İbrahim Sertkaya'nın kendisiyle aynı adı taşıyan babasıdır. Ve tarih 1897'dir.

Köyün şimdiki bulunduğu yer, üçüncü ve son yerleşim yeri olmaktadır..

Kültür

Köy dügünleri Köy dügünleri genellikle 3 gün 2 gece yapilir.Ilk iki günde misafirle kazanlarda pisirilen yemekler ikram edilir. Dügünün ikinci gecesinde köy gencleri piyesler hazirlayip bunlari sunarlar.Ayrica efe gösterileride yapilir. Eger köyden gelin cikacaksa köy gencleri damatdan kiz parasi alirlar.

Köy yemekleri Kılcan köyünün popüler yemekleri arasinda bulgur pilavi,kuru fasulye gibi yemekler bulunmaktadir.Tarhana çorbasıda sofralarımızın olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca; Başka yörelerde adı ot böreği olarak geçen ama bizde yapımında ağırlıklı malzeme olarak taze soğan kullanıldığı için soğan ekmeği dediğimiz bir börek türüyle, katmer olarak adlandirdigimiz başka bir börek türü ve haşhaşın pekmez ya da şekerle karıştırılmasıyla yapılan bir başka ekmek türü olan kömbe köyümüzün vazgeçilmezleridir.

Köy halki Yaz aylari Kilcan köyünün en kalabalik oldugu zaman olarak bilinir.Kilcan köyünün insani genelikle yurt disinda yani Almanya,Avusturya ve Arabistanda yasamaktadir.Yurt icinde ise Denizli,Izmir ve Antalyada.Bu yüzden Kis aylarinda cok sayida insana rastlanmaz ancak emekli olup yasamlarini Kilcan köyünde sürdüren insanlar rastlarsiniz. Kilcan Köyünün insani sicakligi ve cana yakinligi ile bilinmektedir.Kardeslik birlik ve beraberlige cok önem verir Kilcan halki ve her nerede olursa olsun hep birlik beraberlik görüntüsü cizerler.

Kilcanspor Kilcan köyünün vazgecilmez tutkusu Futbol'dur.Kilcansporun basarilari arasinda Karamanli ilcesinin düzenledigi Kaymakamlik kupasindaki 3.lügüdür.

Coğrafya

Kilcan Köyü Burdur iline 71 km, Karamanlı ilçesine 8 km uzaklıktadır.Köyümüzün bulundugu bölge Yayla bölgesi olarakta bilinir.Ayrica köyümüze 3km uzaklikta "Sarimsaklioluk" aile mesire yeri bulunmaktadir.Komsu köyleri 4km uzaktaki Tefenni ilcesine bagli olan Sazak köyü ve 7 km uzakliktaki Ece köyüdür.Tefenni ilcesine uzakligi 12 km dir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazin sicakligi yayla bölgesi oldugundan kilcanda pek hissedilmez.Kislari cok soguk gecer.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Teknoloji ve ekonomik yapıdaki gelişmelere parelel olarak tüketim alışkanlarının büyük değişime uğramasıyla pekçok köyde olduğu gibi Kılçan'da da bir çöp sorunu vardır. Tabiatta yüzyıllarca kaybolmayan sanayi ürünleri ambalajlarının, çeşitli plastik maddelerin, dönüşümü olmayan şişelerin, nylon torbalarin, inşaat artıkları ve evsel atıkların... herkesin kolayına geldiğince rastgele köyün etrafına serpiştirilmesi zamanla önemli bir çevre kirliliği yaratmıştır.

Çözüm için köy halkının bu sorunun farkında olmasına, muhtarın bu konuda inisiyatif kullanmasına ve gerekiyorsa kaymakamlığın desteğine ihtiyaç vardır. En azından; köylünün etrafa rastgele çöp atması yasaklanabilir. Haftanın 3/4 günü damperli römorku olan bir traktör akşam saatlerinde köy sokaklarında dolaştırılarak evlerden toplanan çöpler, daha önceden uygun bir yerde kepçeyle açılmiş olan çöp depolama yerine götürülerek dökülür. Verilen bu hizmetin karşılığı olarakta her haneden makul bir bedelin tahsilatıda muhtarlıkca yapılır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Ümit Özkan
> 2004 - Sadik Ekinci
> 1999 - Mustafa Acar

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesine bağlı olarak her evde su tesisatı bulunmaktadır. 2007 Eylül ayı itibariyle köyün kanalizasyon şebekesi tamamlanmış ve hizmete alınmıştır. Köyde Ptt şubesi ve Sağlık ocağı sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde her evde elektrik ve telefon vardır. Köye yenilerde bir süt toplama merkezi yapılmıştır. Vaktiyle dağdan gelen iki arık dolusu sulama suyu, son yıllarda yaşanan kuraklığa bağlı olarak artık köye gelemeyecek kadar cılızlaşmıştır. İhtiyacı karşılamak üzere,bir tanesi emekli astsubay Hüseyin Erdem tarafından açtırılan,diğeri köy halkının katkılarıyla açılan iki adet ve DSİ tarafından açılan üç adet olmak üzere köyün sulama ihtiyacını karşılayan beş adet sondaj kuyusu vardır. Sulama işlerinin yönetim ve düzenlenmesi köy sulama kooperatifi yönetimince yapılmaktadır. Köy camiinin eskisi yıkılarak yerine 1995 yılında bugünkü yenisi yapılmıştır.

Dış bağlantılar

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BURDUR KARAMANLI KILÇAN KÖYÜ NEDİR? burdur karamanlı kılçan köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 03:03:18  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]