Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
BURSA YENİŞEHİR GÖKÇESU KÖYÜ BURSA YENİŞEHİR GÖKÇESU KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
BURSA YENİŞEHİR GÖKÇESU KÖYÜ sizce ne demek,
BURSA YENİŞEHİR GÖKÇESU KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"BURSA YENİŞEHİR GÖKÇESU KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Gökçesu, Yenişehir

Gökçesu, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yenişehir’e 18 km uzaklıktadır.Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadırKöyü Uygurlar boyunun kurduğu söylenir. Yakınlarında Karaoğlan adlı bir çiftlik yeri vardı. Köyün önce, Süleyman Bey’e ait olduğu, daha sonrada onun oğlu Eyne Bey’in eline geçtiği kayıtlardan anlaşılıyor. Ancak XIX. yüzyıl belgelerine göre İshak Kazurini’nin vakıf köyüdür. 1908 Yıllığı’na göre Yarhisar bucağına bağlı olan köyde 72 hane bulunuyordu. 1990 yılında 412, 1997 yılında 304 kişi yaşamaktaydı. Köyde eski bir hamam bulunmakta olup yakın zamana kadar köylüler tarafından kullanılmaktaydı.Bizansa ait bir çok mezarlık ve heykeller çıkmaktadır.Ayrıca Yarhisar Tekfurluğuna çok yakın olması nedeniyle Orhan Bey tarafından bir kale inşa ettirilmiş Kalenin iki duvar kalıntısı halen ayaktadır.Orhan Bey, Yarhisar ve İnegöl tekfurlarını bu kaleden gözetlemiştir.Halen Orhan Mevkii adında bir yer adı mevcut olup,adına bir de çeşmesi vardır.Ayrıca bu tepede mağara da bulunmaktadır.Dede Çeşmesi olarak anılan yerde, 1960 yılında, Roma dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. KÖyün isminin Osman Gazi'nin bakıcısı Gökçe Bacı'dan geldiği rivayet olunur.Bununla beraber köyde bulunan dereler ve su kaynaklarının bolluğu isimle alakalı olabilir. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale, Galiçya ve Doğu Cephesinde birçok şehit vermiştir.Köy ovadan uzak olması nedeniyle Yunan işgaline uğramamış ve gür ormanlarda saklanmışlardır. Uzun yıllar Bilecik İline bağlı kalan köy 1934 yılında yapılan bir refarandum ile Bursa ili Yenişehir İlçesine Bağlanmıştır.KAYNAK DENİZ AKKAYA YENİÇAĞ TARİH UZMANI ZİYA AKKAYA EĞİTİMCİ YAZAR

Kültür

Köy eski ve köklü bir kültüre sahiptir.Osmanlı ve türk kültürünün bütün izlerine rastlanmaktadır.1928 yılında yapılan harf devrimi ile iki mahelleden oluşan köy sakinleri kendi olanaklarıyla iki mahalleye de okul bainası yapmış daha sonra bir tanesi okul diğeride köy Muhtarlık Odası olarak kullanılmiştır.Bu nedenle köyde okur yazarlık oranı%100 dür.Türkiye'nin her yerinde görev yapan üst düzeyde büroklarlar yetişmiş ve Müsteşar,genel Müdür olarak hizmet edenler olmuştur.Köy Enstütilerinden ve öğretmen okullarından ve diğer okullardan bir çok kültürlü insanlar yetiştirmiştir.halen bu yetişenlerden Profesör,Mühendis,doktor,Avukat,subay ve diğer tüm mesleklerden olmak üzere ülke hizmetinde çalışmaktadır.

Coğrafya

Bursa iline 73 km uzaklıkta,Yenişehir İlçesine 18 km,Bilecik İline 25 km uzaklıktadır.Köyün Güneyi gür meşe,gürgen ve çam ormanlarıyla kaplıdır.Bu ormanların içnde birçok ağaç çeşiti ve bitki mevcuttur.Ormanda yaban Hayvanlarından,Ayı,domuz,kurt,çakal,sansar,tilki,porsuk,tavşan,sırtlan yaşamaktadır.Köyde birçok akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler yetişmektedir.

ejçrjter

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Meyve ve sebze üretimi de yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 -Halil Oruç
> 1999 -Halil Onaran
> 1994 -Halil Oruç
> 1989 -İbrahim Özsoy
> 1984 -Hüseyin Gülten

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak her evde sabit telefon vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BURSA YENİŞEHİR GÖKÇESU KÖYÜ NEDİR? bursa yenişehir gökçesu köyü ne zaman?

Antoloji.com
21.2.2017 05:59:52  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]