Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
CABİR BİN HAYYAN CABİR BİN HAYYAN terimi -_-
tarafından 12.1.2004 tarihinde eklendi
CABİR BİN HAYYAN sizce ne demek,
CABİR BİN HAYYAN size neyi çağrıştırıyor?
"CABİR BİN HAYYAN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayhakikatperver Offline
hakikatperver
Bay, 31
İstanbul
3 person liked.
2 person did not like.
FAYDALI PAYLAŞIM (19.9.2008 22:11)
(bakınız: paylaşım, fayda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybuzten Offline
buzten
Bay, 55
Sakarya
Günümüzden 1187 yıl önce Harran Üniversitesi Rektörü,fizik-kimya profesörü büyük Türk bilgini Hayyan oğlu Cabir öğrencilerine şunları söylüyordu:

'Madde yoğun enerjidir.Bu yüzden Yunan fizikçilerinin,madenin bölüne bölüne bölünüp parçalanamaz bir en küçük parçayla son bulduğuna ve kitlenin bu sayısız parçacıklardan meydana geldiğine dair olan iddaaları yanlıştır. Cüz-i yetecezza(Yunancası atom) adını verdikleri bu nesne de parçalanır ve bundan enerji hasıl olur.Bu öyle bir enerjidir ki benzetmek gibi olmasın Allah kudreti gibidir.Bir habbeciğin bu şekilde parçalanması Allah göstermesin bağdat gibi bir şehiri yok edebilir.'

Hayyan (Kayahan) oğlu Cabir Horasan'ın başkenti Tus'da doğdu.Türk olan ailesi ile birlikte Küçük yaşlarında Irak'ın Küfe kentine göç ettiler.Cabir Türkler'in geneli gibi Hz.ali'ye bağlı İslam peygamberi soyunun hakimiyetine taraftardı.Bu soydan gelen İslamın altıncı imamı Cafer sadık tarafından yetiştirilmişti.İmamın 765 yılında vefatı üzerine Abbasiler'in hizmetine girmiş ve görev yaptığı Harran Üniversite'sinde bir müddet sonra 'Reis'ül Müderrisin' yani rektör olmuştu.

Cabir'in 826 kitap yazdığı bilinmektedir.112'si uygulamalı fizik ve kimya,70'i teorik kimya,114'ü madenler fizik ve kimyası ile izah edilemeyen güçler,500'ü teorik ve pratik fizik,kimya,matematik,astronomi,felsefe ve dinler tarihi konularındadır.

Cabir, maddenin yoğu enerji olduğunu bulmuş ve tekrar enerjiye dönüşebileceği teorisini ortaya koymuştur.O sırada Yunan ve Arap fizikçileri parçalanamaz anlamına gelen atom ve cüz-i la yetecezza kelimelerini kullanıyorlardı.

Cabir,atomun parçalanabileceğini ve bu takdirde serbest kalan korkunç bir enerjinin ortalığı alt üst edeceğini iddia etti.Bu teorisini 'Kitab-ı müktesap fi sanaat iz-zehep'(yapay altın için bilgi kitabı' adlı eserinde açıkladı.

Bu kitap Cabir'in ölümünden sonra Türk Mersinli Aydemiroğlu tarafından 'Nihayet-üt-talep' (istenilenin en sonu) adıyla ve açıklamalı olarak Türkçe'ye çevrilmiştir.

Cabir,Einstein'dan ortalama bin yıl önce atomun parçalanabileceğini ilan ediyordu.

Cabir,aynı zamanda optik kanınları bulmuş ve mercekler teorisini ortaya koymuştu.

İç bükey aynalar yardımıyla güneş ışınlarını bir yere toplayıp uzak mesafelerden ağaç dallarını tutuşturmayı ve bir kaptaki suyu kaynatmayı başarmıştır.

Her fizikçi gibi Cabir'de kuvvetli bir matematikçidir.Cebir onun buluşu olup,adını da Cabir'den almıştır.

Ancak harun Reşid'in yerine geçen oğlu Me'mun kendisine 'Cabir isterse sarayınızı uzaktan içindekilerle birlikte yakabilir' şeklinde verilen fitne üzerine Cabir'e bu gibi şeylerle uğraşmamasını emrederek,onu ömür boyu göz hapsinde tutmuştur.

Fahreddin Razi ve İbni Sina gibi doğu bilginlerince üstadlar üstadı diye anılan Cabir'in eserleri Yunan,Latin ve Süryani dillerine oradan da tüm batı dillerine çevrilmiştir.
(30.1.2008 10:32)
(bakınız: ölüm, çile, zaman, türk, büyü, namaz, anlam, korku, kitap, ayna)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayhak0549 Offline
hak0549
Bay, 51
Adana
cebirin bulucusudur (30.4.2007 16:27)
(bakınız: cebir, irin, uluc)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayboron_letke Offline
boron_letke
Bay, 41
İzmir
merhabalar

bir döenm müslümanlar için 'bunlar bizi ortaçağın karanlıklarına götürecek 'lakırdısını ağızlarından düşürmeyen lerin her çağa her döneme damgasını vuran ve insanlığa dünyayı aydınlatan hayatlarını kolaylaştıran nice buluşları sunan islam alimlerinden bi haber olmalarındandırki islam düşman olmuş müslümanı geri kafalıkla suçlamışlardır.
kendi geri kafalılıklarına bakmadan.

oysaki az araştırmış ve az kitap kurcalamış ve insan olarak tarihini araştırmıuş olsa idiler onlara insanlığın ne olduğunu insanın kimler olduğunu cabir bin hayyam lar ibni sinalar ali kuşcular ve daha niceleri gösterecek ler idi.

ama maksad o değilki;
kum onlar için çok cazip, kafaları güneş görmüyor o nimetten eksik ve uzak yaşayan embesil zihniyetli mahlukların daha farklı şeyler söylemesini beklemekte pek doğru olmasa gerek.
(24.8.2004 18:49)
(bakınız: insan, hayat, dünya, kitap, anı, ada, islam, düş, karanlık, müslüman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
Cabir bin Hayyan, modern kimyanın babası sayılır. Bundan 1200 yıl önce atom bombası fikrini ortaya atmıştır. “Atom parçalanabilir. Parçalanınca da öylesine bir güç meydana gelir ki, Bağdat’ın altını üstüne getirebilir. Bu, Allah’ın kudret nişanıdır.” demiştir.

bkz. müslüman alimler
(16.1.2004 14:26)
(bakınız: allah (c.c), baba, anı, müslüman, esin, atom bombası, ali, atom, bağdat, güç)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: CABİR BİN HAYYAN NEDİR? cabir bin hayyan ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 23:46:30  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]