BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
CAFER SADIK CAFER SADIK terimi Esedi
tarafından 12.12.2004 tarihinde eklendi
CAFER SADIK sizce ne demek,
CAFER SADIK size neyi çağrıştırıyor?
"CAFER SADIK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayMehmet Selim.. Offline
Mehmet Selim Polat 1
Bay, 62
Kocaeli
5 person liked.
8 person did not like.
Caferi sadik, Hz Muhamedin torunu Kerbela sehidi hüseyyinin torunu dur.Caferi sadikin Babasi muhammed el bakir dedesi hz. Hüseyyinin oğlu Ali zeynel abidindir. (22.4.2011 04:14)
(bakınız: baba, muhammed, amed, dede, bela, baki, kerbela, bakir, torun, kerb)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMehmet Selim.. Offline
Mehmet Selim Polat 1
Bay, 62
Kocaeli
Caferi Sadık,Peygamberimizin Torunu,Olan Hz.Hüseyinin Torunu.ve imamı azamın Hocasıdır.İki yıl kendisinden ders almıştır.İslam büyüğüdür.Allah rahmet etsin.Ancak bugünkü Caferiler saptırıyorlar.Yanlış yapıyorlar. (22.4.2011 04:08)
(bakınız: büyü, bugün, islam, ahmet, peygamber, yanlış, ders, rahmet, amber, imam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymsmehdi Offline
msmehdi
Bay, 47
Almanya
Caferi sadik, Hz Muhamedin torunu Kerbela sehidi hüseyyinin torunu dur.Caferi sadikin Babasi muhammed el bakir dedesi hz. Hüseyyinin oglu Ali zeynel abidindir. yalan söyleyen ünlü bir cafer vardi ona caferi kezzab Imam cafere de dogru sözlü oldugu icin caferi sadik denilir...yaziklar olsunki müslümanlara Hz. Muhammedin emanetine ihanet ettiler.. (11.12.2007 22:01)
(bakınız: yalan, baba, muhammed, ihanet, müslüman, amed, lara, dede, söyle, bela)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayandeep-freeze Offline
deep-freeze
Bayan, 36
Bursa
yanındaki sıfata hiç uymayan bir cafer'i. (17.8.2006 04:46)
(bakınız: maya, sıfat, yanında)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanbedirge Offline
bedirge
Bayan, 41
Ankara
Altinci imam Hz.Cafer Sadik (a.s) hicri 83 yili Rebi-ül Evvel ayinin 17. gününde Medine'de dünyaya geldi. Babasi imam Muhammed Bakir (a.s) , annesi Kasim Ibn-I Muhammed Ibn-I Ebi bekr'in kizi Ümmü Ferve'dir. 31 yasindayken imam oldu.Hz. Imam Cafer Sadik (a.s) tarihin en hassas dönemlerinden birinde, yani Ümeyyeogullari saltanatinin çöküsü ve Abbasogullarinin babsa geçisi döneminde yasamistir. Imam Cafer Sadik (a.s) kendisine hilafet makaminca yöneltilen bütün teklifleri reddetti. Çünkü Abbasogullarinin hedefi de Ümeyyeoigullari gibi sadece kendi zalimane saltanatlarin pekistirmekti. Imam Cafer Sadik (a.s) bu geçis döneminde diger islami ilimleri yaydi. Ilmi tioplantilar düzenledi, genis ders halkalari zulüm otoritesinin zayiflamasindan en iyi sekilde faydalanarak, fikih ve olusturdu.Nakledildigine gore, yaklasik 4000 talebe bu meclislere katiliyor, degisik ilim ve marifet dallarinda ihtisas sahibi olmaya çalisiyorlardi. Imamiyye Sia'sinin fikhi bu imam tarafindan tedvin edilmistir. Bundan dolayi Ehlibeyt mezhebine, imam'a atfen Caferi Mezhebi'denilmektedir.Imam Cafer Sadik (a.s) 65 yasindayken hicri 148 yilinda receb ayinin on besinde ya da sevval ayinin yirmi besinde zehirletilerek sehit edildi ve Medine-I Münevvere'de Baki mezarliginda defnedildi.
Bektasi ve Alevilerin tarikat kurallarini ögreten ve adina << Buyruk >> denilen bir kitablari vardir ki, Cafer Sadik'a mal edilir. Kendisi mezhep kurmadigi halde, ölümünden sonra taraftarlari, onun sözlerine ve eserlerine dayanarak Caferi Mezhebini kurdular. Anadolu Bektasi ve Alevileri mezhep olarak Caferi'dir.
(20.3.2005 22:41)
(bakınız: ölüm, anne, baba, dünya, aleviler, alevi, araf, muhammed, abla, tarih)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: CAFER SADIK KİMDİR? cafer sadık kimdir?

Antoloji.com
22.2.2017 09:12:34  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]