Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
CAFERİLİK CAFERİLİK terimi Esedi
tarafından 12.12.2004 tarihinde eklendi
CAFERİLİK sizce ne demek,
CAFERİLİK size neyi çağrıştırıyor?
"CAFERİLİK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4
sonraki sayfa >>
BayMahir Askarov Offline
Mahir Askarov
x
3 person liked.
4 person did not like.
CAFERİLİK ÖYLE BİR MEKTEPDİRKİ ONU YAŞAMAYAN BİLMEZ.DEYERLİ KARDEŞLERİM TARTIŞMADAN SADECE OLARAK ARAŞDIRIN. (16.1.2010 16:36)
(bakınız: yaşam, kardeş, lara, sade, sadece, maya, tartışma, ilik)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySeda Beren Offline
Seda Beren
x
ben bir caferiyim.annem babam hanifi olmasına rağmen.
fakat inanın ceferilik yukarıdaki metinde olduğu gibi yanlış bilgilerle tanınıyor.
öncelikle caferilik ilke alevilik arasında dağlar kadar fark vardır.aleviler camiiye gitmezler kuranı kerimi tanımazlar fakat caferiler camiiye gidip namaz kılarlar.
caferilik bence mezheplerin arasında en mantıklısıdır.yaklaşık bir yıl önce baskıcı ailemden sıkılarak bütün mezhepleri en ayrıntısına kadar inceledim araştırdım.
ve bu mezhebin dıştan görüldüğü gibi olmadığını anladım.
caferiliği bana hz. muhammed efendimizi ikinci plana attıklarını söylüyorlardı
halbuki asla öyle bişey yok.bir cevizin sadece dışını alıp içini atamazsınız.
peygamber efendimizin soyu olan hz. ali ve ehlibeyti seviyorum.
(1.1.2010 19:58)
(bakınız: anne, baba, namaz, aleviler, alevi, muhammed, alevilik, bilgi, cami, aşık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKasım Yaşar Offline
Kasım Yaşar
x
Arkadaşlar ben bir Alevi’yim.Biz Alevi’lerin mezhebi Caferilik’tir.Caferilik,aslında 12 imam yolu olarak bilinen İsna Aşeriyye yolunun adıdır.
Caferilik olarak anılmasının nedeni: İmam caferi sadık(as) 'ın,Emevî-Abbasî çekişmesinin had safhaya vardığı,Emevi’lerin yıkılıp Abbasi’lerin iktidar olma dönemlerine rast gelen ömrü nedeniyledir.İlk ve hatta son kez 12 imam lardan biri bu çekişme sayesinde rahat hareket etmiş,dedeleri olan Hz Muhammed(as) 'den öğrendikleri dini; medreseler kurarak,hatta İslam tarihindeki ilk üniversite denebilecek yapıyı oluşturarak anlatma ve yüzlerce öğrenci yetiştirme imkanı bulmuştur.İşte 12 imam çizgisindeki islamî anlayışı,İmam Cafer-i Sadık efendimiz insanlara,daha geniş kitlelere tanıtabilme imkanı bulduğu için,bu yolun ismi O'na izafeten Caferilik diye meşhur olmuştur.
Aleviler,Anadolu Şii’leridirler,Anadolu Safevî’leridirler.Bunu da tarih ve az sayıda olan Alevi kaynakları ispatlıyor zaten.Eğer gerekirse bunun delillerini de verebilirim.Bugün İran Safevî’lerinin inancı bellidir ve apaçık ortadadır.Ancak Anadolu Safevî’leri olan Aleviler tabi ki,Sunni olan Osmanlı sınırları içinde oldukları için tabiî olduklarını söyledikleri Caferî’liği doğru olarak tanıyıp,uygulama imkanı bulamadıklarından,zamanla bir miktar değişime uğramışlardır.Ancak değişime uğrasa da,Alevî’lerin Caferî olduklarını haykıran binlerce nefes,mersiye,duvaz-ı İmam hâla mevcuttur.
Tabiîki bütün Alevî’ler değişime uğramamıştır.Caferî’liğin gereklerini yapmış ve bunu kitaplaştırmış Alevî’ler ve kitapları da vardır(bknz.Bektaşiliğin iç yüzü-M.Tevfik Oytan,Bektaşi İlmihali-Necip Asım,Buyruk- Ayyıldız yayınları,Viran abdal buyruğu ve 12 imaların hutbesi-Fatıma ana yayınları ve daha niceleri) .
Zaten hangi yaşlı Alevî’ye sorsanız “Caferî’yiz” der.Ancak Aleviler için Caferîlik,zamanla Osmanlı tarafından yapılan baskı ve zulüm nedeniyle öğrenilememiş,bunun sonucu oluşan cehalet nedeniyle tamamen olmasa da değişime uğramış,hurafeler de girmiştir.
Suniliğin içinde de bizdeki kadar olmasa da hâla bir sürü hurafe vardır.Aslında bu konuda bir alan araştırması yapılabilir.Ki Suniler kendi inançlarını öğreten medreselere sahip olmasına rağmen hurafeleri tamamen temizleyememiştir.
Son zamanlarda da dış güçler tarafından maddi olarak desteklenen,Alevî olduğunu söyleyen bir kısım insanlar tarafından Alevî’ler,Caferilik’ten,hatta İslamdan kopartılmak istenmektedir.Amaç belli tabi ki,tefrika yaratmak,kendi düşüncelerine taraftar olabilecek bir topluluk oluşturmak.Bu çevreler çok ciddi de çalışıyorlar.Bunlar aslında hiç bir dine inanmayan materyalist,ateist,sosyalist,komunist çevrelerdir.
Bu çevreler,inançlarının aslının ne olduğunu itiraf etmek yerine,kolay lokma gördükleri,kendi inancını zamanın şartları nedeniyle öğrenememiş,cahil kalmış halkımı kandırıp kendilerine taraftar yapmak istiyorlar.
Ancak ben inanıyorumki,Alevî olan halkım kendi inancı olan 12 imam yolunu okuyup öğrendikçe,o insanlardan uzaklaşacaktır.
Hâla,geçmişte bizi asan,kesen,rafızi,sapık,kafir diyen bağnaz sunni zihniyet yaşıyor ve bize aynı şeyleri söylüyorlar.
Ben alimlerle,avamı ayırıyorum.Alim olupta hâla bizlere kafir,rafızi,sapık diyen sunni alimleri kınıyorum ve Allah(cc) ’a havale ediyorum.Alimlerine uyan,avam olan sunni halka da birşey dememekle birlikte,haddim olmayarak şu tavsiyede bulunuyorum:
Bizlere böyle ithamlarda bulunmadan önce,bizi,bizim kitaplardan öğrenin diyorum.Naçizane,başkalarının bizim hakkımızdaki asılsız iftira ve yorumlarını okumak yerine,bizim kaynakları okuyarak hakkımızda hüküm verin,derim.12 imam yolu olan Caferî’liği anlatan kitaplar bugün artık heryerde var.
Resulum(saa) :'insan bilmediğinin düşmanıdır.' buyurur.
Ayrıca şunu söyliyeyim: Biz Alevî’ler de esasen namaz kılar,Ramazan orucu tutarız.Bizim İslam’ı yorumlarken ölçümüz; Resul(saa) ’umun bize iki ağır emaneti olan 'Kur'an ve Ehlibeyt' tir.
Ehlibeyt,Hz Ali(as) ’ın şahsında temsil edilir ve Hz Muhammed(saa) :'Ben ilmin şehriyim,Ali(as) 'da onun kapısıdır.' demiştir.Yani İslam’ı öğrenmenin adresi verilmiştir.
Sadece okursak,ama samimi olarak sadece hakikati bulmak için,önyargısız olarak okursak,hakikatı bulabiliriz ve en azından birbirimize bu kadar çabuk kafir diyemeyiz.
Vesselam!
Aşk- niyaz ediyorum!
(28.12.2009 23:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayUmut Basak Offline
Umut Basak
x
yeryüzünde bir savas var sadece arıfın gorebılecegı bu savasın adı gorunenler ve gorunmeyenler ıblıs gorunmeyen alemden gorunen aleme etkı ederek ıntıkam almaya calıstıgı adem oglunun ıslamdan cıkması ve ceheneme akın akın gıtmesı ıcın ınsanlar arasında seytanı tarıkatlar kurup ıslama ve ehlı sunnete karsı yıkma yok etme savası uyguluyor kalu beladan beri iblis hep bunu yaptı yapmaya devam edecek takı kıyamete kadar bıze dusen gorev ıslama sımsıkı sarılıp nefsımızı dınlememelı ve kuran ılmıne deger vermelıyız ıslamı konuları kucumsememelıyız cıddıyeten bakıp ıslama uygun deavranmalıyız yoksa farkında olmadan ıblısın tezgahında meze ve malzeme oluruz ıslamıyet derın bır dındır ne kadar akıllı olursak olalımı bız ınsanlar hata yapmaya musaıt yaradılısımızla hep yannılgılara ızın verırız lutfen arkadaslar ıslamıyet sadece mutavazılık ve hos goru dını degıldır ıslamıyet yeryuzunde adem oglunun allah yolunda yolunu aydınlatan bır ısıktr bu ısıgı elımızden almak ısteyecekler ama bız bu ısıgı ıblıse ve seytanlara ve adem oglu gıbı yeryuzunde gezen seytanlasmıs ınsanlara teslım edersek karanlıkta yolumuzu kaybederız (26.12.2009 21:15)
(bakınız: akıl, karanlık, yara, adem, kıyamet, hata, aydın, emel, lara, sade)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayHasan Günen Offline
Hasan Günen
x
bence saçma sapan tartışmalara giriyorsunuz bizleri ne sünni olmamız ne şii alevi caferi olmamız öbür dünyada kurtarır.islamın beş şartını kabul ediyormusun ramazanda farz olan orucunu tutuyormusun ibadetini yapıyormusun ahlaklı temiz hoşgörülü oluyormusun allah için insanlara darda kalmışa yardıma kosuyormusun işte en iyi müslüman sensin gerisi hikaye yok hilafet hz Ali nin hakkıydı elinden aldılar yok böyle olmalıydı yok şöyle olmalıydı gibi tartışmalara girerek kurtuluşa eremezsiniz inandıgı gibi yaşamayanlar yaşadığı gibi inanmaya başlar bunu asla unutmayın (29.11.2009 04:24)
(bakınız: insan, dünya, alevi, ramazan, hoşgörü, yaşam, ahlak, islam, arda, müslüman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayÖmer Şahin 1 Offline
Ömer Şahin 1
x
Caferilik konusunu ele alan genellikle Ehl-i Sünnet mezheplerine mensup bazı yazarların, bu mektebe karşın çok olumsuz ve insafsızca bir tavır sergilediklerini esefle görmekteyiz, okumaktayız. Acınarak belirtmeliyiz ki, kuru taassupları yüzünden ne zahmet çekip bu mektebin öz kaynaklarına müracaat etme tenezzülünde bulunan, ne de böyle bir lüzumu gören yazarlar, bu mektebi eleştirirken, bu mektebin muhalifleri tarafından uydurulduğu belli olan, bir takım yalan yanlış bilgilere ve hatta iftiralara istinat ederek onun; İslam dinini bölüp yıkmak amacıyla İslam dininin düşmanları tarafından ortaya çıkarılan, bir bölücülük hareketi olduğu iddiasında bulunabilecek kadar cüretkar ve kaygısız olabiliyorlar. (24.9.2009 23:57)
(bakınız: yalan, ayna, araf, islam, bilgi, okumak, ahmet, alara, lara, görmek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayebahir Offline
ebahir
x
YAA ALLAH RIZASI İÇİN ÖYLE MÜBAREK İNSANLARIN NASIL İKTİDAR İÇİN KAVGA ETTİKLERİNE İNANIRSINIZ SANKİ SİMDİKİ SİYASİLERMİS ONLAR
BEN İNANMIYORUM ONLARIN İKTİDAR KAVGASI YAPTIKLARINA
O KADAR FEDAKAR İNSANLAR İMANLI İNSANLAR DÜNYA HAYATININ ONLAR İÇİN ÖNEMSİZ OLDUGU BİLEN İNSANLAR İKTİDAR KAVGASI YAPACAKMIS SAYIN KARDEŞLERİM İNANMAYIN BÖYLE ŞEYLERE BENİM DEDEM KENDİSİ ANLATTI (ODA İMAM) BANA İMAM CAFER BU DEDİGİNİZ FİKİRDEYMİS SONRA CAYMIS AMA ONDAN SONRAKİLKER DEVAM ETTİRMİS ONUN MEKTEB ANLAYISINI SAYGILAR
(22.5.2009 18:12)
(bakınız: insan, hayat, dünya, saygı, kardeş, iman, insanlar, yorum, dede, beni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayalevi kizi Offline
alevi kizi
x
kim demiş aleviler namaz kılmaz oruc tutmaz zekat vermez diye.. ben de aleviyim. bizde namaz kılıoruz sadece camiye gitmiyoruz ki onun sebebı de Hz.Ali nin ve oglunun camıde namaz kılarken öldürülmesıdır. bız camılerı sunılere bıraktık bu namaz kılmadıgımız anlamına ya da Allah a ınanmadıgımız anlamına gelmıyor. namaz sadece camıde kılınmaz. hepımız muslumanız herkez bızı yanlıs tanıyor. lutfen arkadaslar boyle bırsey yok:s bıze Allah sız dıyıp dusman ılan ettınız. bu mudur muslumanlık..! ! ! (10.4.2009 22:47)
(bakınız: namaz, anlam, aleviler, alevi, cami, hz.ali, zeka, sade, ırak, sadece)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayananti hümanist Offline
anti hümanist
Bayan
İstanbul
ben sünni-hanefi biriyim.

caferilik alevilik değildir. zira aleviler ne namaz kılar ne oruç tutar ne de zekat verir ve böyle de müslümanlık olmaz! ! ! onlar ayrı bir kültürdür. caferilerin sünnilerden farkı namazı eli açık olarak kılmalarıdır ki imam cafer-i Sadık elleri bağlı kılmanın günah olduğunu hatta sünn olan imam Malik ise elleri açık veya göğüz ile göbek arasında bağlanabileceğini söylemiştir diğer imamlar ise elleri bağlamanın yalnızca sünnetten ibaret olduğunu söylemiştir. caferiler oruçlarını ezandan 5 dakika sonra açarlar çünkü güneşin tam olarak batmasını beklerler. caferilerin diğer 3 halifeye sövdükleri falan da yoktur bunu her kim uyduruyors kesinlikle o esas küfrün dibindedir! ki böyle bir şeyin imkan yoktur olamaz da. Allah 'bir' Kitab 'bir'. bu kadar şekilci olmayalım!
(30.3.2009 23:14)
(bakınız: namaz, aleviler, alevi, alevilik, güneş, müslüman, yalnız, esin, günah, zeka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynusret13 Offline
nusret13
x
Arkadaşlar şu anda şiiler 16 fırkaya bölünmüş durumdalar. Daha da bunun kollarını açarsak 70 i geçiyor. Ayrıca Peygamberimiz(s.a.v) buyuruyor ki: Benden sonra ümmetim 73 kısma ayrılır.Bunların 72 si cehennemde 1'si cennettedir.Cennette olanlar ehl-i sünnet ve cemaat mensuplarıdır demiştir. Yani bunlar peygamberimiz ve sahabileri Hulefai Raşidin(4 halife) yoludur. Zaten peygamberimiz buyuruyor ki: Benim sünnetime ve benden sonra gelecek Hulefai Raşidinin sünnetine yapışınız. Fakat bu şiiler Hz.Ebubekir(r.a) ve Hz.Ömer(r.a) 'a sövüyorlar.Aynı zamanda bu büyüklere sövmek küfürdür. Yani bunlar iyice yoldan sapmışlar. Caferilere gelince bunlar da bazı yerlerde gene Sünni Mezheplerden ayrılıyorlar.4 hak mezhepten ayrılıyorlar. Fakat hak mezhepler bu 4 mezheptir. İnşallahta Peygamberimizin cennettedirler dediği bu mezhep Sünniliktir. (1.3.2009 02:58)
(bakınız: zaman, büyü, cehennem, cennet, arkadaş, peygamber, küfür, gelecek, beni, sonra)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4
sonraki sayfa >>

"CAFERİLİK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: CAFERİLİK NEDİR? caferilik ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 04:39:31  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]