Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇANKIRI ELDİVAN BÜYÜKHACIBEY KÖYÜ ÇANKIRI ELDİVAN BÜYÜKHACIBEY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇANKIRI ELDİVAN BÜYÜKHACIBEY KÖYÜ sizce ne demek,
ÇANKIRI ELDİVAN BÜYÜKHACIBEY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇANKIRI ELDİVAN BÜYÜKHACIBEY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Büyükhacıbey, Eldivan

Büyükhacıbey, Çankırı ilinin Eldivan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. BÜYÜK HACIBEY KÖYÜ TARİHİ

Büyük Hacıbey köyümüz 1071 Malazgirt muharebesinden sonra Türkmenistan Merv yeni adıyla Bayramali ve Mari şehrinden gelen hoca Yusuf Hemedaninin talebelerinden alperenler tarafından kurulmuştur. Bu alperenler imamlarından aldıkları derslerden sonra hac yapmışlar ondan sonrada göçebe olarak koyun ve keçi sürüleriyle büyük ve küçük iki kardeş aileleriyle gelip buraya yerleşmişler. Bu bölgede davar sürüleriyle geçimlerini sağlarken esas maksatları olan ilayı Kelimetullah yani bu bölgenin yakınlarında, terme ovasında bulunan Hıristiyan Rumları Müslümanlaştırmak için çalışmışlar. Daha sonra Rumların bir kısmı Müslüman olarak o bölgelerde kalmışlar, bir kısmı da bu bölgeleri terk edip gitmişlerdir.

Bunun günümüzdeki en canlı delilleri olarak bizim insanlarımızın fiziki yapıları tamamen Mari bölgesinde yaşayan insanlara benzemesi, uyması ikinci olarak da dilimizde kullandığımız bir çok kelime benzerliğidir. Mesela bizde eskiden kullanılan bir çok kelimenin o bölgede halen kullanılıyor olması gibi sabak=ders, aş=yemek kömelek=mantar, tandır=fırın, sedir=divan, kundura=ayakkabı, tosbağa=kaplumbağa ve benzeri çok kelimeler. Eskiden kalan değiştirmediğimiz, şimdi kullandığımız kelimeler ve cümleler aynı kalmış, kullanılıyor. Bütün isimler, fiiller, sıfatlar, zarflar aynı şekilde kullanılmaktadır. Sonradan bizim dilimizde çok değişiklikler olmuş. Onların dili biraz peltekleşmiş ama çok değişiklik olmamış.

İslam ordularıyla 655 yılında Merve gelen erenlerden Elhakim el Gıfari 670 yılında Mervde vefat ederek orada kalmıştır. Halen kabri Mervdedir. Basra şehrinden gelen Büreyde bin harisel eslemi 681 yılında Mervde vefat ederek orada 15.yüzyılda yapılan aynı bahçedeki türbelerinde yatmaktadırlar. Mervde hoca Yusuf hemedani türbesine yakın yerde bulunmaktadır.

Peygamberimizin sahabelerinin o bölgelere gelerek yaptıkları hizmetin devamı olarak Türkistan da büyük hadis imamları yetişmiş imamı Buhari, imamı tilmizi, imamı Semerkandi gibi. Bu imamlar onların talebeleri ilk önde giden atlılar bu davayı, bu hizmeti Anadolu’ya ve daha sonrada Asya’ya, Afrika’ya, Avrupa’ya ve dünyanın her tarafına götürmüşlerdir. Allah Celle Celalehu hepsinden razı olsun.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ankara iline 90 km, Çankırı iline 41 km, Eldivan ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2008 - Recep Çelik
> 2004 - Recep Çelik
> 1999 - Fazlı Çelik
> 1994 - Fazlı Çelik
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇANKIRI ELDİVAN BÜYÜKHACIBEY KÖYÜ NEDİR? çankırı eldivan büyükhacıbey köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 16:10:12  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]