BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇANKIRI ELDİVAN SEYDİKÖY KÖYÜ ÇANKIRI ELDİVAN SEYDİKÖY KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇANKIRI ELDİVAN SEYDİKÖY KÖYÜ sizce ne demek,
ÇANKIRI ELDİVAN SEYDİKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇANKIRI ELDİVAN SEYDİKÖY KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Seydiköy, Eldivan

Seydiköy, Çankırı ilinin Eldivan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün en önemli özelliği peygamber Muhammed'in 18. göbekten torunu ve Horasan erenlerinden olan Hacı Murad-ı Veli'nin türbesinin bu köyde olmasıdır.

Tarihi

Seyit Hacı Murad-ı Veli XI ve XII. yüzyıllarda buraya yerleşmesiyle birlikte köyün adına Seydi denmiştir. "Seydi" kelimesi sözlükte efendi olarak geçmektedir. "Seyyid" kelimesinden türemiştir. Seyit ise; bir topluluğun ileri gelenleri, Muhammed'in soyundan gelenler, ehl-i beyit anlamlarına gelmektedir. Seyit Hacı Murad-ı Veli, Seydi Köy ile bütünleşerek 1187 yılında buraya yerleşmiştir. Hacı Murad-ı Veli; alim, kahraman, horosan eri olarak kısa sürede çevresinde itibar kazanmıştır.

Seydi Köy'ün yerleşim yeri olarak seçilmiş olduğu; İpek Yolu'nun geçtiği belirli aralıklarla burada konaklama yerlerinin olduğu bilinir. Salcı Yolu adındaki yol boyunca 30/35 km aralıklarda, Allah'ın sevgili gönül insanları'nın olduğu Horosan erenlerinin ve alperenlerinin yerleştiği bölgenin bu bölge olduğu tespit edilmiştir.

Köyün ilk öğretmeni İsmail Şahin ilk şehidi ise, 2003 yılında şehit olan Kıdemli Üsteğmen Mustafa Çelik'tir. Başta Kanal 6 olmak üzere çeşitli kanallarda Haber Dosyası programını sunan araştırmacı gazeteci Kerim Akbaş bu köylüdür.

Kültür

Köyün gelenek, göreneklerinin oluşmasında Hacı Murad-ı Veli Türbesi'nin bu köyde olması çok etkili olmuştur. Her yıl haziran ayında yapılan Eldivan Kiraz Festivalinin açılışı bu köyde yapılmaktadır. Cuma günü yapılan bu açılışta Hacı Murad-ı Veli anılmaktadır. Bu kapsamda köy halkı tarafından mevlit okutulur, kurbanlar kesilir ve yemek verilmektedir. Ayrıca özellikle yaz aylarında çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçiler bulunmaktadır. Bunlar türbe ziyareti yaptıkları gibi adak kurbanı kesenler ve mevlit okutanlarda bulunmaktadır.

Turizm

Hacı Murad-ı Veli Türbe ve Camii, moloz taştan yapılmış, yalın, ahşap çatılıdır. Cami ve türbe içice aynı yapı altındadır. İnşa kitabeleri bulunmadığından yapılış tarihleri bilinememektedir. Hacı Murad-ı Veli’nin ölüm tarihi 1207 olduğuna göre türbe bu tarihten sonra yapılmış, daha sonra cami ilave edilmiş olmalıdır. Çeşitli dönemlerde yapılan bakım ve onarımlarla bugünkü şeklini almıştır. Cami, boyuna dikdörtgen planlı, düz ahşap tavanlı, türbe kısmının üzerini de kapatacak biçimde alaturka kiremit kaplı çatılıdır. İç duvarlarda yer alan kalem işleri Tosyalı Ali Usta tarafından 1951 yılında yapılmıştır. Güneybatı köşede tuğladan sekiz sıra kirpi saçaklı pah yer alır.Cami doğu duvarına bitişik türbenin kare planlı ve ahşap tavanlı ön mekanında Hacı Murad-ı Veli’nin oğlu ve kızlarının sandukası ile yörede kutsal sayılan iki göktaşı bulunur. Hacı Murad-ı Veli’nin kabrinin bulunduğu asıl türbe kare planlı ve tromp geçişli kubbe ile örtülüdür.

Mimari olarak büyük bir özelliği bulunmamakla birlikte Horasan Erenleri'nden olan Hacı Murad-ı Veli'nin Türbe'si olması sebebiyle önem arz etmekte ve çok sayıda ziyaretçi çekmekte, özellikle yaz aylarında adak kurbanı kesmek isteyen vatandaşlarca tercih edilmektedir.

Coğrafya

Çankırı iline 18 km, Eldivan ilçesine 5 km uzaklıktadır. Eldivan Ovası'nın batı yakasına kurulmuştur. Deprem yönünden Çerkeş - Kurşunlu - Tosya deprem kuşağında bulunmaktadır. Zemin alüvyon, serpantin ve andezittir. Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları soğuk ve karlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Nüfus

Köyde şuan yaklaşık 150 hane bulunmaktadır. 800 erkek 700 kadın toplam 1500 nufusu olmasına rağmen başta İstanbul olmak üzere çeşitli yerlere göç vermiştir. Yazın köy nufusu diğer illerden tatil nedeniyle gelen gurbetçi köy halkı olduğu için artmaktadır. 2007 Nufus Sayımına göre 90 olan nufusun 47'si erkek 43'ü kadınır. Seydi Köyünün bilinen soy kütüğü şu şekildedir.

* 1. Ayangil
* 2. Çifcigiller
* 3. Ebitgiller
* 4. Efedayıgiller
* 5. Eskihocagil
* 6. Haydarlar
* 7. Hüsneablagil
* 8. İmamgil
* 9. İsmail Arslan
* 10. Kadir Çavuşgil
* 11. Keleşinaligil
* 12. Köraligiil
* 13. Mahbupgiller
* 14. Mudun
* 15. Sarıahmetler
* 16. Sarıçavuşgil
* 17. Yusuflar
* 18. Zurnacı Kamilin Dede
* 19. İbişler
* 20.Hacıgil

Ekonomi

Köyün geçim kaynakları tarımsal ürünler ve hayvancılıktır. Hayvancılık son yıllarda azalmıştır. 1990' lı yıllarda DSİ tarafından Seydi Göleti'nin yapılmasıyla birlikte sebze ve meyve yetiştirimine geçilmiştir. Kurak geçen yıllarda Gölet sadece ağaçların sulanması amacıyla hizmet vermektedir. Göletin kaynak alanı kapasitesi 688.000 m3'tür. Sulanan alan 450dır. Yetersiz nüfus nedeniyle sulanamayan alan 490dır. Ayrıca gölette balık mevsiminde köy halkı ve çevre illerden gelenler tarafından olta ile balık tutulmaktadır. Ayrıca gölet çevresine piknik yeri bulunmaktadır. Bu amaçla burası muhtarlık tarafından ağaçlandırılmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Mehmet Karadut
> 2004 - Şükrü İlhan
> 1999 - Rıfat Gökçe
> 1994 - İlhami Er
> 1989 - Osman Pehlivan
> 1984 - Osman Pehlivan

Ayrıca geçmiş yıllarda sırasıyla Mustafa Işık, Mustafa Teke, Satılmış Makina, Şakir Gökçe, Satılmış Sever, Mehmet Çavuş, Halit Gökçe, Bayram Karadut, Yusuf Öksüz Seydi Köyü muhtarlığı yapmışlardır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 5 adet misafirhane bulunmaktadır. Armutçu Odası ve 2005 yılında yeniden yapılan Yeni Oda kullanılır durumdadır. Tekke Odası, Yusufların Odası, Hacıgilin Odası ise kullanılacak durumda değillerdir.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* Seydi Köyü Sitesi
* / Hacı Murad-ı Veli

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇANKIRI ELDİVAN SEYDİKÖY KÖYÜ NEDİR? çankırı eldivan seydiköy köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 09:12:21  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]