Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇANKIRI ŞABANÖZÜ KARAÖREN KÖYÜ ÇANKIRI ŞABANÖZÜ KARAÖREN KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇANKIRI ŞABANÖZÜ KARAÖREN KÖYÜ sizce ne demek,
ÇANKIRI ŞABANÖZÜ KARAÖREN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇANKIRI ŞABANÖZÜ KARAÖREN KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Karaören, Şabanözü

Karaören, Çankırı ilinin Şabanözü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Karaören Köyü ve yöresi M.Ö. 2000 tarihinde Tunç Çağı yerleşim birimlerindendir. Karaören adı; eski şehir kalıntıları olduğu için önce KARAVİRAN, sonra KARAÖREN olarak anılmıştır.

Yapılan kazılarda toprak tuğlalar , çanaklar , tapınaklar , ateş boyalı bakır kaplar ve çömlekler bulunmuştur . Arkeolog İsmail Kılıç Kökten Karaören’deki höyüklerin ilk Tunç Çağına ait olduğunu söylemektedir . Çorum-İskilip-Eldivan-Şabanözü-Karaören-Orta yolu üzeri Hitit Krallığına , daha sonra da Doğu Roma döneminde Galatya Kralı Deitaros’un yönetimine girmiştir .Yörede Bizans etkinliği 1082 tarihinde Emir Karatekin Bey’in Çankırı’yı fethi ile Selçukluların hakimiyetine katılmıştır ve halen Anadolu Selçuklularından eserler ayaktadır .

Bizans Komutanlarından Melik , Karaören köyünün hüyük tepesi ve civarına bir tarihi şehir kurmuştur . Bundan dolayı bu mevkiye bugün Melikce denilmektedir . Deam edilen kazılarda yer altı şehirleri kalıntılarına rastlanmaktadır .

Eskiden Karaören köyünün ortasından Deve Yolu geçermiş ; kervanların konaklaması için kabileler odalar yapmışlar , yolcuların dinlenme –yeme –içme ve hayvanlarının yemlerini dahi ücretsiz karşılamayı güzel bir adet haline getirmişlerdir . Halen köyde 7 tane oda , misafirlerinin anıları ile ayakta beklemektedir .

Karaören köyünden pek çok asker ; Yemen-Çanakkale-Balkanlarda-Osmanlı/Rus Savaşında ve Kore’de hazır bulunmuş ve şehit olmuşlardır .

Köye yapılan 3 katlı modern hizmet binası cenaze , iftar , düğün , nişan , mevlit merasimleri ve sosyal amaçlı toplantılar için sürekli faaliyettedir . Ayrıca ; Kur’an Kursu , Sağlık Ocağı , Okul ve Çamaşırhanesi hizmete açıktır . Ahmet Talat ONAY , “geçmişte Karaören’de kaval , davul , zurna ile pek çok hünerli insanlar olduğunu yazar . Karaörenli DAVULCU DURSUN hüneri ile herkesi hayrette bırakırdı” diye de ekler .

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Okuma yazma oranı % 99’dur .

Coğrafya

Karaören Köyü Ankara iline 84 km., Çankırı iline 45 km,. Şabanözü ilçesine 5 km uzaklıktadır.

Karaören Köyü konumu itibariyle üç tarafı sıra tepelerle kapalı , güney batısı açık geniş bir çanak içine yayılmıştır . Kuzey sınırının uç noktasından itibaren Karadeniz sınırı başlar . Köyün ortasından geçen Ankara-Orta-Çerkeş-İstanbul yolunu takip eden yolcular Karaören sınırında komşu bulunan BULDUK Köyünü geçince suların Kuzey Doğuya doğru aktığını Karaören tarafındaki sularında güneye doğru aktığını görünce şaşırmaktan kendilerini alamazlar .

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Karaören’de meyvecilik ve hayvancılık gelişmiştir . Orta İlçesinde ürünlerini değerlendirme imkânı mevcuttur . Halkının tamama yakınının sosyal güvencesi vardır ve % 90’ı maaşlıdır .

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Yüksel Köse
> 1999 - Seyfettin Demirtaş
> 1984 - Hüseyin Toruk
> 1977 - Yusuf GÖKDEMİR
> 1973 - Mehmet ERDOĞAN
> 1971 -
> 1968 - Şükrü DEMİRTAŞ
> 1963 - Hüseyin Toruk
> 1960 -
> 1954 - Ahmet AYDOĞDU
> 1946 - Süleyman DİKYOL
> 1942 -
> 1940 - Seyit DEMİRTAŞ
> 1936 - Zeynel ELİBOL
> 1926 -
> 1923 - Abdullah TORUK

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, elektrik ve telefon hattı vardır. Köy okulu açık olup, ikinci kademe öğrencileri taşımalı sistemle Şabanözü Şehit Murat SOMUNCU İlköğretim Okuluna taşınmaktadır. Köyde bir adet sulama göleti bulunmakta ve gölet çevresinin ağaçlık olması nedeniyle mesire özelliği taşımaktadır. Amatör balıkçılar göletin olta ile balık tutarak hafta sonlarını değerlendirmektedirler. Köyün iki camisi, köy odası, sağlık ev ve selektör binası vardır. Sokakları parke taşı ile kaplı olup çok şirin bir köydür.

Çankırı’nın bozkırlarında tarih görmek , temiz hava solumak, temiz su içmek için , oksijen deposu ormanı içinde göletini seyrederek balık tutmak için , kalesine çıkarak mağaraları dolaşmak için Şabanözü - Karaören Köyü sizleri bekliyor...

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* Karaören Köyü Resmi Web Sitesi

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇANKIRI ŞABANÖZÜ KARAÖREN KÖYÜ NEDİR? çankırı şabanözü karaören köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 18:49:31  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]