Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇANKIRI YAPRAKLI DAVUTLAR KÖYÜ ÇANKIRI YAPRAKLI DAVUTLAR KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇANKIRI YAPRAKLI DAVUTLAR KÖYÜ sizce ne demek,
ÇANKIRI YAPRAKLI DAVUTLAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇANKIRI YAPRAKLI DAVUTLAR KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
1 person did not like.
Davutlar, Yapraklı

Davutlar, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çankırı iline 49 km, Yapraklı ilçesine 30 km uzaklıktadır.Köye bağlı bir mahalle vardır.Köy Ilgaz Dağı milli parkını karşıdan görmektedir.Büklü Dere adı verilen piknik alanı yeşilliği ve bol oksijenli havası ile göz kamaştırmaktadır.Köyde türbe tepesi ve tarihi kale tepeleri yer almaktadır.Ayrıca şifalı topğıylada ünlüdür.Köy sınırları Karadeniz bölgesine kadar uzanmaktadır.Tarıma elverişli toprakları vardır.Bölgenin en yüksek köylerinden olması eşsiz havasını da beraberinde getirmektedir.Köye gitmek için Çankırı - Dağ Ovacık yolunu takip etmek ve köye ulaşan uzunca virajları takip etmek için Çakırlar köyünden sola dönmek gerekmektedir. Köy etrafına göre yüksek bir arazi birimi üzerine kurulduğu için güzel bir manzaraya sahiptir. Köyde küçük bir cami bulunmaktadırSarıkaya dağlarının batı sırtlarında iki parça olarak kurulmuş olup, ikinci parça Davutlar Köyü ne bağlı olan ve bu köyün mahallesi durumundaki Saraycık’lu. Esas ve büyük yerleşimi teşkil eden parça Davutlar Köyü’dür. Saraycık Mahallesi, Davutlar köyünün doğusunda "Ebenin Kaş" diye anılan tepenin eteklerinde kurulmuştur. Saraycık Mahallesi 21 hanedir. Köyün hemen üstünde Oluğüstü ve hemen yanında ise Kale Tepeleri yer alır. köyde göç çok fazla olmakta oldugu için köy nufusu çok azalmıştır. köy bayramlarda çok neşeli hale gelir göç eden köylüler bayramlarda köylerine gelmeyi çok severler ve yaklaşık olarak köyün %80 i köyde toplanır. bütün erkekler köy odasında toplanır beraber yerler içerler sohbet ederler. köy gençleri gezmeyi çok sever köyün alanı çok güzel oldugu için şehirden gelen köylüler temiz havası suyu doğasını gezerek rahatlarlar. köyde yaz aylarında su sıkıntısı çekilmektedir. Yayla yolu da buradan geçer. Köyün kuzeydoğusunda Söğütlü Pöhre ismiyle anılan dağlar vardır. Kalenin arkasında Uçoluk Tepeleri, biraz daha ilerisinde Mama Yurdu Tepelen yer alır. Artık yaylaya da ulaşmış olursunuz. Davutlar Yaylasının doğusunda ise komşu Dereli yaylaları bulunmaktadır. Ay rica İki Aralığı, Damcuğaz, Çukur Ahlat, Alancuk, Üç oluk, gibi yer isimleri ilgi çekicidir. Davutlar Köyü 1980 nüfus sayımına göre 86 hane ve toplam 521 nüfusa sahip iken 1990 yılı genel nüfus sayımında ancak üç kişilik bir artış göstermiştir. Sürekli ve mevsimlik göç olayının yaşandığı Davutlar’dan özellikle Ankara, Çankırı, Antalya, İzmir ve İstanbul?a önemli oranda akın vardır. Davutlar Köyü il merkezine 40 km., ilçeye ise 25 km. mesafede bulunmaktadır.

Yerleşim

85 hanelik köyde en kalabalık ailede birey sayısı 15’tir. Köyde iki tane oda bulunmaktadır. Bu odalardan birisini köylüler ortak işletirken, diğerini şahıs işletmektedir. Köyde akraba evliliği çok azdır. Yaklaşık 85 aile bankadan kredi almaktadır. Köyde bir bakkal vardır. Araziden kalkan mahsul köyün kendi ihtiyacını karşılamakta kullanılmakta olup, köyün en büyük gelirini dışarıda çalışarak köye aynı zamanda nakit girdi sağlayan gurbetçiler oluşturmaktadır. Köyün ulaşım ve tarım işlerinde kullanılan iki minibüs bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca köyden büyük kentlere göç vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2007 - Ferid Ekerbiçer
> 2004 - Memiş Civan
> 1999 - Memiş Civan
> 1994 - Veysel Özkan
> 1989 - Veysel Özkan
> 1984 - Mehmet Özkan

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.ilk ögretim okulunun devam edebilmesi için yeterli sayıda ögrenci bulunmadıgından dolayı okulun kapatılması düşünülmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇANKIRI YAPRAKLI DAVUTLAR KÖYÜ NEDİR? çankırı yapraklı davutlar köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 23:43:07  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]