Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇANKIRI YAPRAKLI OVACIK KÖYÜ ÇANKIRI YAPRAKLI OVACIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇANKIRI YAPRAKLI OVACIK KÖYÜ sizce ne demek,
ÇANKIRI YAPRAKLI OVACIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇANKIRI YAPRAKLI OVACIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
3 person liked.
1 person did not like.
Ovacık, Yapraklı

Ovacık, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ovacık kelimesi OĞUZLARIN Kınık boyunda kullanıldıgı bilinmektedir. Ovacık köyü ilk zamanlarda Amasya'ya daha sonra Kastamonu'ya ondan sonra Çorum'a daha sonra da 1984 yılında Çankırı'ya bağlanmıştır.

Kültür

- Düğünleri:

Köyün düğünleri davul ve zurnayla yapılır. Ayrıca düğünlerde pehlivanlar er meydanında güreş tutar,düğünlerde güreş kültürünü yaşatan tek köydür.erkekler köyün kendine özgü halayını çekerler. Kadınlar düğün salonunda erkeklerden ayrı kendi aralarında eğlence düzenlerler.

- Yemekleri:

Köyün keşkeği, tarhana çorbası, ayranı, tereyağı meşhurdur.

Coğrafya

Çankırı iline 60 Km., Yapraklı ilçesine 41 Km. uzaklıktadır. Köy, dağların arasındaki küçük bir ovaya kurulu olup nüfusça oldukça kalabalıktır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

350 haneli bir köy olup çankırı'nın en büyük köylerinden biridir.

Ekonomi

Köyün ekonomisinin büyük bölümü 1990'lı yıllara kadar kömür madeni, hayvancılık ve bu hayvancılığa bağlı olarak Ankara keçisinden elde edilen tiftikten yapılan iplik teşkil ederdi. Bu ipliği köyün hanımları eğirir ve sadece Tosya'da pazarlanırdı. Hâlâ sınırlı sayıda da olsa yok olma seviyesine gelmiş hünkar ipliği de denilen bu iplik sadece bu köyde yapılmaktadır. Ancak 1990'lı yıllardan sonra ekonomi çoğunlukla gurbetçiliğe kaydı. 2000'li yıllarda kömür madeni tamamen durdu, hayvancılık durma noktasına geldi. 1980'li yıllara kadar önemli miktarda göç vermeyen köy, 2000'li yıllardan sonra büyük göçler vermeye başladı ve köyde genç nüfus yok denecek kadar azaldı. Köydeki kalan yaşlılar da geçimini, gurbette yerleşik olarak kalan genç neslin yardımlarıyla sürdürmeye çalışmaktadır. Köydeki genç nüfus en çok sırasıyla Antalya, Ankara, İstanbul gibi illere göç etmiştir. En fazla göç Antalya'ya olmuştur.

Köyümüz Hakkındaki Bilgilerin en son güncellemesini yapan İstanbuldan Mahmut BALDAN Tüm köylülerime dost ve akrabalarıma saygı sevgi ve muhabbetlerimi sunarım. --------------mah-mal 00:10, 24 Ocak 2009

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre muhtarlar:Mahir TABANMehmet ŞENTÜRKŞevki AKBURAKHasan USLUHasan USLUSadık SUNGURHüseyin KANDEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde ilkokul vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama sağlık görevlisi ya da ebe yoktur. Atık su ve kanalizasyon alt yapısı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol büyük mahalledeki caminin önüne kadar asfalt olup mahalleler arasındaki bağlantı yollar asfaltlanmamıştır, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyümüz Hakkındaki Bilgilerin en son güncellemesini yapan İstanbuldan Mahmut BALDAN Tüm köylülerime dost ve akrabalarıma saygı sevgi ve muhabbetlerimi sunarım.

-----------mah-mal 00:12, 24 Ocak 2009 Köyümüzün yeni muhtarı HÜSEYİN KANDEMİR e görevinde başarılar dilerim.... RECEP KANDEMİR..ANTALYA

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇANKIRI YAPRAKLI OVACIK KÖYÜ NEDİR? çankırı yapraklı ovacık köyü ne zaman?

Antoloji.com
19.2.2017 21:39:14  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]