Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇOLAK MÜMİN MOLLA ÇOLAK MÜMİN MOLLA terimi theUGLY
tarafından 7.7.2006 tarihinde eklendi
ÇOLAK MÜMİN MOLLA sizce ne demek,
ÇOLAK MÜMİN MOLLA size neyi çağrıştırıyor?
"ÇOLAK MÜMİN MOLLA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayAhmet Sarac 2 Offline
Ahmet Sarac 2
x
3 person liked.
1 person did not like.
Rahmetli babamın dedesidir. Ruhu şaad olsun babamın bize anlattığını Selanik'ten İstanbul'a geldiğinde, padişahlık döneminde padişahın baş pehlivanını yendikten sonra padişah kendisini ödüllendirmek üzere huzuruna çağırmaya gönderdiği elçileri rivayete göre çolak pehlivana İstanbul'u terk et padişah seni öldürecek diye yalan söyleyerek şehri terk etmesini sağlamışlar oda kaçarak canını kurtardığını sanmış fakat işin aslı milletin onu çekememesi.. (19.10.2014 22:42)
(bakınız: istanbul, çile, yalan, baba, huzur, esin, ahmet, aslı, babam, kurt)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMehmet Kırlı.. Offline
Mehmet Kırlı 2
x
çolak molla mümin pehlivan hanımımın babaannesinin babasıdır.kendisi bu sülalenin gurur kaynağıdır.büyüklerimizin bize anlattığına göre pehlivanlığı kadar balkan savaşları zamanlarında drama kavala selanik taraflarındaki türkleri efsun(rum) çetelerinden koruyan kişidir.
molla mümin çok akıllı müthiş kuvvetli güreştiği rakiplerinin güçlerini kendi lehine çevirebilen pehlivandır.koca yusuf pehlivana gelinceye kadar defalarca yenmediği pehlivan yoktur.bunlardan adalı halil, kurtdereli mehmet en ünlüleridir. koca yusuf ile üç defa güreşmiş birincisinde kesinlikle gövdesini yerden kesip kündeleyip açık düşürerek yenmiş, ikincisinde 6-8 saatlik güreş sonunda berabere kalmışlar, üçüncüsünde çok uzun süreli güreş sonunda onu paluzeye çevirmiş gücünü tamamen tüketmiş yenileceğini anlayan koca yusuf kavga çıkartmış ve güreş yarım kalmıştır.
molla mümin yaptığı güreşlerde o kadar çok ödül kazanmışki evinin bir odasını hazine odası gibi altın liralarla doldurmuş.yine anlatıldığına göre harp zamanında o paraları çok büyük bir pekmez kazanının içine doldurup yaşadığı zigoş denen yerde bilinmeyen bir bölgede toprağa gömmüştür.
molla mümin hayatının anlatıldığı bir belgede rumlar tarafından öldürüldüğü yazılmaktadır. bu doğru değildir. yaşadığı bölgedeki bir türk tarafından yatsı namazı çıkışında pusu kurularak sırtından mavzer kurşunuyla vurulmuş ağır yaralı olarak kırk gün yaşadıktan sonra vefat etmiştir. onu vuran kişi ölmediğini öğrenince korkudan öd patlamasından ölmüştür.
(22.11.2010 12:52)
(bakınız: hayat, zaman, anne, türk, para, baba, büyü, namaz, korku, akıl)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayElif Talu 1 Offline
Elif Talu 1
x
anneannemın dedesıdır, atamız, dedemız,gurur kaynagımız
allahtan ganı ganı rahmet dılıyorum onun ıcın allah nur ıcınde yatmayı nasıp etsın ona ınsallah
(26.9.2010 23:35)
(bakınız: anne, ayna, yorum, ahmet, gurur, dede, rahmet, anneanne, guru, allah)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBalkar Karaca Offline
Balkar Karaca
x
Gerçek bir sporcu ahlakına sahip olan Kavalalı Çolak Mümin gelmiş geçmiş en iyi pehlivanlardandır. Koca Yusuf ile üç kere karşılaşmıştır. Birinicisini açık düşürerek almıştır. İkincisinde berabere kalmışlardır. Zira kendisi oynaş güreş (bir nevi gösteri amaçlı) yaptığını zannetmiştir. Koca Yusuf ise ciddi güreş tutmuştur. Üçüncü ve son güreşleri ise yağmur dolayısıyla yarıda kalmıştır. Hiç yenilmemiştir Mümin güreş hayatı boyunca. Ufak tefek bir pehlivan olmasına rağmen Adalı Halil, Kurtdereli Mehmet gibi bir çok ünlü pehlivanı defalarca yenmiştir. Kişiliği, sportmenliği, ahlakı ile tam bir pehlivandır. (20.4.2010 22:01)
(bakınız: hayat, anne, yağmur, gerçek, ahlak, arda, oyun, kurt, gibi, geçmiş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİsmail Canlı.. Offline
İsmail Canlı 1
x
Arkadaşlar bundan birkaç ay önce işe giderken radyoları karıştırıyordum aynı müziklerden sıkılmış bir şekilde. Derken radyo 15 te kurtdereli mehmen pehlivanın güreş tefrikaları anlatılıyordu bir takıldım dinlemeden edemez oldum.derken bitti diye üzülürken çolak mümin pehlivanın güreşleri anlatılmaya başlandı. Bu arada anlatıcı Yusuf Koç u tebrik etmek gerek. Adam resmen güreşi yaşatıyor kardeşim. Güreşten öte Mümin Pehlivan nasıl bir insan? resmen insan nasıl olunur onu anlatıyor her güreşte, her er meydanına çıkışında. Alçakgönüllü hayran bırakan bir karakter keşke diyor insan tanıyıp ellerinden öpebilseydik. Bu arada program devam ediyor. Yarın abisi Abdullah pehlivan ile güreşecek. Çevremden her ne kadar aklımdan şüphe edenler varsada şu an en büyük bağlılığım Çolak mollanın güreşleri oldu. H.içi her sabah 07.05 Radyo 15 selamlar... (23.12.2009 19:48)
(bakınız: insan, büyü, akıl, müzik, gönül, arkadaş, keşke, kardeş, adam, selam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymecitb68 Offline
mecitb68
x
eyyy gidi heyyy,koccca yusufum,çolak müminciğim,allah cümlesine gani gani rahmet etsin,EVET arkadaşlar mümin pehlivan koca yusufu yenmiştir.Nasıl yener yaaa derseniz:Mümin pehlivan molla +çolak+çelimsiz+sakttır.Bildiğim kararı YA BUMU PEHLİVAN HEM MOLLA HEM ÇOLAK OLACAK,derler di O zamanlar ADALI halilide bu görüntü aldattığından 3 defa tuttu üçündede yendi.MÜMİN PEHLİVANIN BİLİNMEYEN GİZLİ YÖNÜ çolak kolu yani sakat koluna RABBİMİZ çok güçlü kılmış KELEPÇE gibi derler olurya koluna güreşirken bir aza nı kaptırdın ya bittiğin an.ARKADAŞLAR MÜMİN PEHLİVAN,KOCA YUSUF ve KEL ALİÇO deyince tüylerim kalkar ONLAR güreşin efsanevi USTALARI+mütevazi+gösterişsiz+makam ve mevki sevmeyen ÜSTADLARIMIZ.Gerçi o mübarek leri 5, 10 satırda anlamak anlatmak mümkün değil.Mümin pehlivan çocukluk yıllarını okuma imkanı bulursanız ANLAYACAKSINIZ. (21.7.2009 20:33)
(bakınız: zaman, anlam, çocuk, arkadaş, anlamak, esin, ahmet, gibi, dede, üstad)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayalpertunga09.. Offline
alpertunga0909
Bay, 47
İstanbul
s.a arkadaşlar, çolak molla (namı diğer mümin hoca) çok kıymetli bir pehlivandır ancak koca yusufu yenmesi o güreşi izleyen taraftarlarının iddalarıdır,koca yusufun taraftarlarıda tam tersini idda ederler koca yusufu yenebilen deyince, koca yusufa haksızlık etmiş oluruz, kabul ediyorum mümin hoca 10 numara bir pehlivan ama koca yusuf, ona verecek numara bulamazsınız. zaten eğer güreş tarihini gerçekten biliyorsanız mümin hocanın o günden sonra birdaha güreşmediğini bilirsiniz. (21.8.2008 19:54)
(bakınız: gerçek, araf, arkadaş, tarih, yorum, sonra, haksızlık, eğer, ersin, lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycumahabat Offline
cumahabat
x
Colak molla mümin harkulade bir güreşci koca yusufu yenmiş tek tek pehlivan hemde ufacık bir pehlivanmış (22.1.2007 22:40)
(bakınız: koca, mümin, yusuf, liva, molla, ehli, koca yusuf, güreş, kula, colak molla mümin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycumaovası Offline
cumaovası
x
Merhaba siteyi begendin bana OKAN TOP pehlivan önerdi colak molla mümin pehlivanın torunlarından anlatmaya ne hacet ahlakdürüstlük timsali ne diyeyim devrin ünlü nam salmış pehlivanı koca yusufu yenebilen tek kişi hemde adalı gibi bir pehlivanı 3 kere yenmiş sırtı hic yere gelmemiş diger pehlivanlara göre daha ufak bir pehlivanmış saygılarımla. (14.1.2007 22:24)
(bakınız: ahlak, saygı, dürüstlük, lara, gibi, merhaba, okan, maya, nebi, koca)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayzigoş Offline
zigoş
x
Selam daha ne yazayım arkadaşlar yazmış dogru söze ne denir. (12.1.2007 23:39)
(bakınız: arkadaş, selam, sela, daha, arkadaşlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"ÇOLAK MÜMİN MOLLA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇOLAK MÜMİN MOLLA KİMDİR? çolak mümin molla kimdir?

Antoloji.com
26.2.2017 22:13:58  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]