Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇORUM ORTAKÖY KIZILHAMZA KÖYÜ ÇORUM ORTAKÖY KIZILHAMZA KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇORUM ORTAKÖY KIZILHAMZA KÖYÜ sizce ne demek,
ÇORUM ORTAKÖY KIZILHAMZA KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇORUM ORTAKÖY KIZILHAMZA KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
1 person did not like.
Kızılhamza, Ortaköy

Kızılhamza, Çorum ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir köydür.

--RevoIutionist 17:50, 21 Mayıs 2008

Tarihi

Köyün adı geçmiş zamanlarda yaşayan Kızıl Hamza isimli bi gencin adı verilmiştir. Ayrıca bu köye ilk yerleşen insan olarakta Kızıl Hamza'nın oldugu söylenir.Kızılhamza adı ilk yerleşen kişinin saçlarının kızıl renkde oluşu ve sonraları bu kişinin Kızıl Hamza lakabıyla anılması ve takip eden bu süreçde köyün ismi Kızılhamza Köyü olarak kalmıştır.

Denilmektedir ama aslı bu değildir…

Tamamen şaman kültürü olmasada bir kısmı devam ettirilmektedir Pir Sultan Abdal adına Cemevi kültürü devam edilmektedir.Özelliği Kızıl Hamza’nın Pir olan birisinin dergah adıdır .Bu köy aynı zamanda da dışardan insanları kabul etmiş ve köy hanesine eklemiştir.Bu köy misafirperverliğin pirini de böyle tanıtmış olmasına rağmen bazı nedenlerden dolayı kültür oluşumunun dışardan gelenler tarafından etkilenmiş olmakla birlikte gelen ailelerin alevi kültürünü kolayca kabul etmesi de köy kültürüne zenginlik katmıştır. Kızıl Hamzanın soy agacında genellemesi tilki, Şahin,Tepeköy,Polat,Çankaya,Satılmış,Özer,Aydemir, Aksoy ve Geçit bulunmaktadır...

Kültür

Kızılhamza köyü'nde tamamen alevi kültürü etkindir.Bu kültürdendir ki köyün kurulma tarihinden günümüze kadar,cemler yapılmış,on iki imam oruçları tutulmuş ve aşuralar kaynatılmışdır.Kızılhamza köyü konum itibarıyla çevresindeki kürt-alevi köylerden ve sünn-i köylerinden gibi köylerden etkilenmeyerek türkmen-alevi köyüne örnek oluşturmuştur.Kızılhamza köyü kültür olarak bu çevrenin kültür ve medeniyet düzeyi en düşük seviyedeki köyüdür.Kızılhamza halkı her yıl düzenli olarak GÜRBÜZ DEDE'ye kurbanlar keserek yağmur duasına giderler... :)

Coğrafya

Çorum iline 38 km, Ortaköy ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - saadettin ÇANKAYA
> 2004 - Saadettin Çankaya
> 1999 - Muzaffer Şahin
> 1994 - Yusuf Aksoy
> 1989 - Kazım Polat
> 1984 - Kazım Polat

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Ancak köy Çorum iline ve çevre illere göçün yaşanması sebebi ile köy okulu kapanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yapılmaya başlanmıştır.. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyün birde sulama barajı vardır.Çevresi ağaçlık alan olan gölette balık tutmaktadır... köy içinde hititler döneminden tarihi bulgular ve o dönemden kalma birde höyükte bulunur. çok eski yerleşim yapı kalıntıları da toprak altından bulunmuştur. gizemli ve şaşırtıcı bir çok şey bulunmaktadır.Birde çok önemli Gürbüz baba tekkesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar isimli iki sitesi vardır. Bu siteler bedava bir sitedir... En azında hiç olmamasından çok daha iyidir.. sonuçda emek verilip yapılmıştır...daha iyisini yapmak isteyenlere yardımcı oluruz...

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇORUM ORTAKÖY KIZILHAMZA KÖYÜ NEDİR? çorum ortaköy kızılhamza köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 23:02:23  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]