Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇORUM OSMANCIK TEKMEN KÖYÜ ÇORUM OSMANCIK TEKMEN KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇORUM OSMANCIK TEKMEN KÖYÜ sizce ne demek,
ÇORUM OSMANCIK TEKMEN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇORUM OSMANCIK TEKMEN KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayErtan Kafada.. Offline
Ertan Kafadaroğlu
x
0 person liked.
0 person did not like.
Osmancık'ın en aydın köyü. (11.4.2014 15:48)
(bakınız: aydın, osman, osmancık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Tekmen, Osmancık

Tekmen, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya

Çorum iline 72 km, Osmancık ilçesine 19 km uzaklıktadır.

Yaylaları

Tekmen Yaylaları, Ilgaz dağlarının devamı olan Çomağın çal, Ahladın çal, İnegöl dağ zincirinin kuzeyinde yer alan Dede çalın eteklerinde yer alır.

* Çaldibi
* Kirezler
* Maden Deresi
* Aşuluk,
* Yelli Geriş
* Buzağı Kayası
* Elmacık,;
* Hacıların Yayla
* Söğütoluğu
* Çatmayeri
* Taspınar
* Saltıkobası

İklim

Yaylalar bölgesi sert bir iklime sahip olduğundan çoğunlukla iğne yapraklı ağaçlar yetişebilir. Yer yer çoğu kesilmiş, çıraya doğranmış kara çam ağaçları, ardıç ve diken ardıç ağaçları görülür. Bunun dışında yüzlerce çeşidiyle geven en yaygın bitkidir. Öbek öbek geven kümeleri kilometrelerce uzanır. Yaylalar bölgesinin en gözde ağacı kara camdır. Çıra, kereste, odun, tahta olarak büyük oranda tahrip edilmişlerdir. Devasa gövdesi geniş ve yüksek yapısıyla kara çam hem koyunları güneşten koruyan bir egrek hem de pozaklarıyla tezek ve cali çırpı yakan yaylalılara yakacak temin etmiştir. Söğüt ağaçları kara camların azalmasıyla alternatif olarak yetiştirilmişlerdir. Her ne kadar karaçamın yerini tutmasalar da hızlı büyüdüğü ve yazın gölge sağlayabildiği için ikinci gözde ağaç olmuştur.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

* 2007....?
* 2000..........340
* 1997..........346
* 1990......... 592
* 1985..........727
* 1975..........817
* 1970..........828
* 1965..........753
* 1955..........517
* 1935..........416

Kendine yeterli çok az sayıda aile kalmıştır. Bu da gösteriyor ki, Tekmen köyü en parlak dönemini 1970'lerde yaşamış, sonraki yıllarda ise hızla boşalmıştır. Bitki örtüsü değişik bölgelerinde değişik iklimleri, yağıs rejimi ve toprak yapısı olan son derece geniş bir köydür. Arazinin Kuzeyden Güneye genişligi 25; Dogudan Batıya genişliği ise 15 kilometreyi bulmaktadir. Arazinin bu kadar geniş olması, bitki örtüsünün de Kuzeyden Güneye inildikçe değişmesine sebep olmuştur.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tekmen Köyü kurulduğu günden bu güne kadar hep hayvancılıkla geçinmiş.başta koyun keçi olmak üzere küçük baş hayvancılığı alabildiğine ilerlemiştir. Comba dedemin anlattığı bir olay beni çok düşündürmüştür. Rivayet odur ki 1930 yıllar galiba tam bilemeyeceğim oğlağın derisi de iki buçuk lira eti de iki buçuk lira ediyordu diyor benim cahil halkım oğlağı kesip etini yeyip derisini iki buçuk liraya satmıyordu da canlı iki buçuk liraya veriyordu diyordu.buradan şunu anlatmak istiyorum bu devlet bu millete sahip çıkmasa da bu millet bu devlete daima sahip çıkmıştır.yok pahasına malını satmış ama üretimden düşmemiştir. Yine yorgi Rüstem amcadan bir hikâye anlatmak istiyorum yeğenağa derdi her şey pahalı olsun ama bir şey ucuz olsun oda ekmek eğer bu millet aç kalırsa asileşir büyüğüne başkaldırır onun için çok dikkat etmek lazım derdi. Tekmen Köyü hayvancılık ve tarımı uzun zaman birlikte götürdü bir hak buğdaya bir tüp doldururken üç hak buğdaya bir tüp doldurur hale geldi belki daha da fazladır. Yokluk kıtlık kıt kanaat geçinmek idareli yaşamak nedir diye merak eden varsa buyursun tekmen onlara bir örnek teşkil eder. Ama hiç kimse bu yoksul halinden şikayet etsene isyan etmez her yediği yemeğin sonunda Allah bu devlete zeval vermesin diye dua eder.Tekmenli artık iptidai tarım ve hayvancılık ekonomisini terk ederek yeni geçim kaynakları arayışına yönelmiştir. Azalarak da olsa hala suren göçler neticesi geride kalan çoğunluğunu orta ve ileri yas gurubu hastalıklı ve çürük nüfus mutlak anlamda dışarıya bağımlı olarak yaşamaktadır.Yaşlı maaşları, Osmancık 'ta kiremit fabrikalarında toz ve aşırı sıcağa karşı asgari ücretin bile altında sigortasız çalışanlar, oğul veya kız olarak dışarıdan yapılan çeşitli yardımlar ve Ziraat Bankası 'nın açtığı köylülere göre çok yüksek olan tarım ve hayvancılık kredileri geride kalanların büyük bir çoğunluğunun geçim kaynaklarıdır.

Eğitim ve öğretim

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.

Tekmen de Eğitim deyince akla ilk gelen kişi Küpenin Hüsük dür. 1945'li yıllarda Tekmene eğitmen olarak atanmış böylece Tekmenli Okulla ve ilk defa devlet memuru ile tanışmıştır. Bu eğitmenin görevi öğrenim çağına gelen çocuklara okuma yazma öğretmek ve ilkokula hazırlamaktır ve kısa ömrü boyunca bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Bu öğrenciler daha sonraları ilkokulu bitirmiştir. Tekmen'de ikinci eğitim emekçisi Merhum Mehmet KAZANAN akla gelmektedir. Mehmet KAZANAN döneminde öğrencilerimizin tamamı ilkokul sonunda eğitime devam etmişler ve hepside memur çıkmışlardır. bu öğrencilerin okuyup memur olması tüm köy öğrencilerinin rehberi olmuştur.

Altyapı bilgileri

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersizdir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Dış bağlantılar

www.tekmen.com Tekmen Köyü Interaktif Eglence ve Haber Merkezi

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇORUM OSMANCIK TEKMEN KÖYÜ NEDİR? çorum osmancık tekmen köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 01:43:47  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]