Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ÇORUM SUNGURLU KUŞÇALI KÖYÜ ÇORUM SUNGURLU KUŞÇALI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ÇORUM SUNGURLU KUŞÇALI KÖYÜ sizce ne demek,
ÇORUM SUNGURLU KUŞÇALI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ÇORUM SUNGURLU KUŞÇALI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Kuşçalı, Sungurlu

Kuşçalı, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy Kuşçu Ali Adındaki Bir Avcının 1700 lü Yıllarda Köyün Bulunduğu Yere Yerleşmesiyle Kuşçuali Adını Almıştır. Zamanla Kuşçuali İsmi Kuşçalı Olarak Degişmiştir. Köye İsmini Veren Kuşçu Ali Sülalesi Conuların Dedesi Olduğu Bilinmektedir. Conularda Şuan Tadıkoğlu Soyadını Taşımakta Olduğu Rivayet Edilip. Köy birçok Kültürün Birleşmesiyle Meydana Gelmiştir. Köyde Türk Arap ve türkmen ailelerinden olduğu bilinmektedir. ayrıca köyde lazların da bulunduğu bilinen bir gerçektir.

Kültür

Köyün Gelenekleri Her Anadolu İnsanının Misafirperverliği İle Sevgi Hoşgörü içinde Anadolu İnsanın Sıcaklığı Paylaşılmaktadır.Ayrıca köy halkının müthiş bir mizah anlayışı vardır.Çevre köylerde, yaren meclislerinde yaşanan olaylar anlatılır dinleyenler kahkaya boğulurlar.Köyümüzün ünlü hikâyelerinden biri de tazıya benzin içirilmesi olayıdır.Olay şöyle gerçekleşmektedir.Köyümüz avcılığa meraklı olduğundan dolayı köylülerden biri ava çıkmış.Tazısı hızlansın diye ava çıkmadan önce tazıya benzin içirmiş.Daha sonra avdayken tazıya bir tavşan göstermiş.Tavşanı gören tazı ok gibi fırlamış.Bunu gören avcı planın doğru işlediğini zannederek tazının yanına doğru gitmiş.Bir de bakmış ki benzin tazının midesini yakmasından dolayı ölmüş.Köyümüzde yaşanan bir diğer olaysaÖrneğin köy odasının içinde tapan yapıp dışarı çıkartamayınca odanın duvarının yıkılarak çıkartılması, Tazı da içindeki benzinin midesini yakmasından dolayı oracıkta ölüverir.Düğünlerde oğlan evinde kına yakıldığı günü akşamında köy gençlernin oyun çıkartmaları, Kış ayı geçelerinde köy gençlerinin ev ev dolaşarak köçek oynamaları ve ev sahibinin gönlüne göre ikramda bulunmaları gibi... ayrıca köyümüzün kendine özgü lakap takma geleneği vardır. laz, lazut, carba gibi. kuşçalı insanı kültürüyle göz doldurmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. yukarıda yazılan yazı bir art niyetli yaratık tarafından kapasitesinin olmadını kanıtlanmak için bir takım uydumalardır. şu sıralar mıktar ile imf heyeti arasında yapılan görüşmeler sonucu köyümüz düzelmesi beklenmektedir. kuşçalı köyü,bir leblebi diyarı,insanları dost,yabancıya gönlü açık,anadolunun güzüde insanları,geçim sıkıntısı onları vurdu uzak diyarlara,ama hayellerinde hep çocukluğunu geçirdşkleri,tarlada,bağda,çalıştıkları, memleketleri vardır.yıllık izinler hep ona göre ayarlanır,mezar yeri bile köyden kombinedir,nede olsa gurbet toprağı hem soğuk hemde pahalıdır.erzaklar yollanır gurbete BAKİ mercimek, nohut,fasulye,un,bulgur,soğan,tuz,bide canım leblebim,oy oy yo hepsi beleşdir :),toprağım be o olmasa biz ne yapardık.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak su şebekesi çok eski olmasından ve yaz dönemi suyun azalmasından dolayı düzenli icme suyu sağlanamamaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. bu köyePtt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp ilçe ile ulaşımı münibüsle sağlanmaktadır. köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÇORUM SUNGURLU KUŞÇALI KÖYÜ NEDİR? çorum sungurlu kuşçalı köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 17:01:21  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]