Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
DİN DİN terimi abc
tarafından 30.3.2002 tarihinde eklendi
DİN sizce ne demek,
DİN size neyi çağrıştırıyor?
"DİN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3 4 5 10 16
sonraki sayfa >>
BayanŞüheda Nur Offline
Şüheda Nur
Bayan
4 person liked.
2 person did not like.
Dinde zorlama yoktur, herkes özgürdür elbette. İsteyen dünyada pişer, isteyen ahirette..

(Necip Fazıl Kısakürek)
(27.6.2011 16:35)
(bakınız: necip fazıl kısakürek, dünya, ahiret, lama, herkes, elbette, özgür, kürek, kısa, küre)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayHira Sümer Offline
Hira Sümer
Bay, 47
İstanbul
fazla dini bilgi insanı dinden uzaklaştırıp allaha yaklaştırr (5.5.2011 01:47)
(bakınız: insan, bilgi, uzak, ilgi, fazla, allah)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOsman Özütler Offline
Osman Özütler
Bay, 44
İstanbul
Ayrıca; insana ait bir konu olarak, bireyin ruhsal yapısını, bilinçli ya da bilinçsiz olsun, etkilemekle psikolojinin zorunlu bir inceleme alanıdır.. (4.5.2011 23:34)
(bakınız: insan, emek, lara, bilinç, sana, psikoloji, elem, olsun, ince, etki)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanSuu Gibi Offline
Suu Gibi
Bayan, 44
Bursa
bütün dinler birer rehberdir..insanlara yol göstermek için gönderilmişlerdir.ama birde akıl bahşedilmiştir bize..iyiye de,kötüye de kullanmak onu, bizim ellerimize bırakılmıştır..
soyutlayın şimdi kendinizi bütün dinlerden..sadece aklınız ve vicdanınınzla ne kadar 'insan'sınız..budur mühim olan..özünüzdür.. zorunlu kılınmadan,yani; içinizde cehennem korkusu olmadan; olduğunuzdur...ne olduğunuzdur...
ara sıra dışınıza çıkıp,içinize bakmayı bir deneyin..otokontrolünüzle yapın bunu..unutun kuralları ,kanunları..içinizde ki kurallardan haber verin..varsa...
(4.5.2011 13:35)
(bakınız: insan, korku, akıl, cehennem, şimdi, arda, rakı, vicdan, insanlar, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTaskin Tuna 1 Offline
Taskin Tuna 1
x
islam,teslim,müslim kelimeleri hep aynı kökten geliyor sim lam mim kökünden ALLAHA TESLİM OLMAK demektir.Kainatın tek dinidir ali imran 19 Muhakkak ki Allah'ın indinde dîn İslâm'dır. öncelikle ne kadar geriye gidersek gidelim hep islam yasanmıstır. süra 13:(Allah) dînde, onunla Hz. Nuh'a vasiyet ettiği (farz kıldığı) şeyi (şeriati): “Dîni ikame edin (ayakta, hayatta tutun) ve onda (dînde) fırkalara ayrılmayın.” diye Hz. İbrâhîm'e, Hz. Musa'ya ve Hz. İsa'ya vasiyet ettiğimiz şeyi Sana da vahyederek, size de şeriat kıldı. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah'a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O'na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır) .
burada görüldüğü gibi peygamber efendimize sav farklı bir serriat gelmemiştir yüce rabbimiz kainatı yarattıgı zaman insanları hepsini islam (hanif) fıtratı ile islam dinini yasayacak standarta yaratmıstır rum 30:Artık hanif olarak kendini (vechini) dîn için ikame et, Allah'ın hanif fıtratıyla ki; Allah, insanları onun üzerine (hanif fıtratıyla) yaratmıştır. Allah'ın yaratmasında değişme olmaz. Kayyum olan (kaim olacak, ezelden ebede kadar yaşayacak) dîn budur. Fakat insanların çoğu bilmez.
görüldüğü gibi kayyum olan ezelden ebede kadar var olacak tek dindir. tabiki insanlar zaman gectikçe malesef nefslerindeki afetler sebebiyle iblisinde tesiri ile yozlasarak dinden uzaklasacaklardır ve rabbimizde insanların unuttugu dini kitaplar göndererek güncellemiştir.her peygamber allaha 100de 100 teslim olmustur yetmez onlara tabi olanlarda teslim olmustu ve teslim olmak için enzem olan ibadetleri 100de100 yerine getirmişlerdir zikir,namaz,oruc, v.s
ama öncelikle evvel emirdeki farzıyet ALLAHIN DAVETİDİR
hac67:ved’u ilâ rabbiksen rabbine davet et.rad14:Lehu da’vetul hakk Hakkın daveti O'nadır (Kendisinedir, Allah'adır) . bakara 186ucîbu da’veted dâi izâ deâni, fel yestecîbû lî O halde onlar da Bana (Benim davetime) icabet etsinler ve Bana âmenû olsunlar (Bana ulaşmayı dilesinler) yani görüldüğü gibi insanlar uyarılıyor emanet yaratılıs hedefimizin allaha ölmeden önce ualsmak islamın bütününü hayatımıza tatbik ederek dünya ve ahiret saadetine ulasmamızdır. yani din insanı teslime götürür daha acık bir ifadeyle kişiyi ALLAHA ULASTIRIR insan YARATILANLARIN EN ŞEREFLİSİDİR onu serefli kılan RUH emanetidir insan fizikvucut, nefs vucut,ruh vucut olmak üzere bir üçlüden olusuyor ruh ALLAHIN TEMSİLCİSİ nefs ise baslangıc standartlarda nefsi emvarede olması hasebiyle SEYTANIN EMSİLCİSİDİR fizik vucut ise bir ise karar merceği olarak aklı (iradeyi kullanır) bu dünya hayatında kişi idrak ederse bende ALLAHIN BİR EMANETİ VAR
ALLAHTA BENİ KENDİSİNE DAVET EDİYOR ve bunu FARZ KILMIS fecr 28. rabbine geri dön müemmil 8 herseyden kesil ona ulas zümer 54:ölmeden önce ona teslim ol.rum31:allaha yönel takvasahibi ol ve birçok ayeti kerimede farz.
PEYGAMBER EFENDİMİZ SAV İLK CUMA HUTBESİ: ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜN.kişi kalben dilerse neolur enfal 29: Ey âmenû olanlar! Allah'a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir) . Ve Allah, büyük fazl sahibidir 14 asır öncede sahabe bu dilekle sahabe oldular zümer 17 ve onlar taguta kul olmaktan kendilerini kurtardılar allaha ulasmayı dilediler onlara müjdeler vardır.
işte bizde bu dileği ALLAHA ULASMAYI KALBEN DİLERSEK bizede müjdeler vardır sevgili kardeslerim ALLAH RAZI OLSUN
(16.3.2011 22:05)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayYeşil Xx Offline
Yeşil Xx
Bay, 30
Hiçbir amaç için kullanılmamalı, 'vasıta' haline getirilmemelidir...

Yoksa, beraberliğe değil, bölünmeye götürür...

...
(13.9.2010 22:38)
(bakınız: emel, amaç, için, mama, yoksa, bera, meme, anıl)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayErdem Ülkün 1 Offline
Erdem Ülkün 1
Bay, 73
Türkiye
Egemen ve çıkarcısınıfıniyüzyıllarca,statüsün koruma amaçlı (din adına) ortaya koyduğu bu zulümler ve cinayatler bütün dinlerde olduğu gibi İslam(İlahi Adaşet) dininin hakikatıyla anlaşılmasını oldukça zorlaştırmiştır.Binbir ihanet sonucu yozlaştırılarak insanlığa sunulan İslam,adalet dini olmaktan çıkmış,egemenlerin statüsün koruyan bir muhafız haline gelmiştir. (4.6.2010 16:08)
(bakınız: insan, adalet, ihanet, islam, hakikat, lara, gibi, dinle, zulüm, adın)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBahattin Erg.. Offline
Bahattin Ergezen
Bay, 46
Allah katından gönderilen dinin adı ne Yahudi'lik ne Hıristiyan'lık ne de Müslüman'lık!

Hak olan tek din vardır onun adı da İslam!

İslam dininin ilk kitabı Tevrat'tır. Yazılı Zebur da Tevrat'ın içerisinde bir bölümdür!
İslam dininin ikinci kitabı Kuran'dır. Yazılı İncil de Kuran'ın içerisinde bir bölümdür!

İslam dininin dört değil iki kitabı vardır ikisi de Allah tarafından korunan kitaplardır.

Kuran'da Yahudilik ve Hıristiyanlık diye bir kavram yoktur, bir topluluğa verilen isim olan Yahudiler ve Hıristiyanlar vardır!

Yahudiler ve Hıristiyanlar; Hz. Musa'yı, Tevrat'ı, Hz. İsa'yı ve ona verilen İncil'i (yazılı değil) Hz. Muhammet'i ve ona indirelien Kuran'ı tasdik etmedikleri sürece Allah'a teslim olmuş, İslam'ı kabullenmiş olmazlar!

Allah'ın dininde bütünlük esastır; İslam'ın bir bölümü tek başına asla İslam değildir!
İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar her insan bulunduğu zaman içerisinde kendisine Peygamberler tarafından sunulan İslam'ı bütünüyle kabul ederek Allah'a teslim olabilir!

Kuran da Müslümanlık diye bir kavram da yoktur; Müslüman olma kavramı vardır!
Müslüman olmak, Allah'a teslim olmak, İslam'ı kabullenmek...
Kuran da: Hz.Nuh, Hz.İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer peygamberin müslüman oldukları yazılıdır.
(26.4.2010 19:19)
(bakınız: ölüm, insan, zaman, kitap, araf, tarih, islam, müslüman, yahudi, peygamber)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEsma Öztürk 1 Offline
Esma Öztürk 1
Bayan, 28
yaşamaya doyulamayacak kadar güzel bir duygu fakat nefsi duyguların agır basıp unutturdugu bir kavram biz nsanlara (25.9.2009 17:29)
(bakınız: güzel, yaşam, duygu, lara, lama, nefs, maya, fakat, kadar, anlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycencored Offline
cencored
Bay, 50
Şanlıurfa
İnsan kendi egoları ve korkuları ile yaşarken bütün psikolojik davranışlarına birer dayanak bulmaya çalışır. Toplumsallaşmadan öncede böyle bir dayanak arama savaşında olup olmadığını çok bilmek isterdim. Toplumsallaşmadan önce böyle bir kaygıya sahip olduğunu sanmıyorum, daha özgür ve daha bireysel olduğu kanaatindeyim,öyle olmalı. Toplumsallaşmadan önceki yaşamında insan özgürlük kısıtlayıcı bütün davranışlarda ilga etme hakkını kulanıyor olmalıydı. Tek hakim güç kendisi idi. Hümanist olmaması doğal yaşam form unu sonuna kadar yaşaması bireylerin diğer bireylerin hakkına saygı göstermemesi doğal yapısı geregi güçlü olan güçsüz olanı yok etmiştir. Bu durum kapitalizmin başlangıcı olarak kabul edilmeli.

Toplumsal yaşamda egolar ve korkular hep hakim olmuştur. İlk ilahlar toplumsal hayatta iken insandır.nemrud,zeus,firavun, vs…
Bakın olimposlu ölümsüz zeus için ne yazılmış.
Rheia ve kronos un oğludur. Gaia ve uranos dedeleri bir torunu olacak ve ölümsüz kral olacağını müjdeliyorlar. Kronos ise doğan bütün çocuklarını yemeye başlamış. Ancak rheia zeusu doğurmak için bir mağaraya gider ve zeusu doğurur bir bez içinde bir taş ı kronos a verir. kronos bu taşı yer zeus kurtulur. Tabii zeus ölümsüz kral tanrı olur.

Bu ilkel din anlayışını üç açıdan inceleyelim. Kurtarıcının geleceğinin müjdelenmesi. Tek tanrılı dinlerde ise peygamberlerin geleceği önceden müjdelenir. İsa,Muhammed, musa da önceden müjdelenmiştir. Tabi diğer peygamberlerde İbrahim gibi müjdelenmişlerdir. Çok tanrılı dinlerde ve tek tanrılı dinlerde kurtarıcı yok edilmek istenmiştir. Kahraman oldukları için türk filimlerindeki kurtarıcı kurtarmadan ölmez figürleri hepsi mevcuttur. Burada yok edilmek istenir cümlesi mazlum gösterilme erekli kulanılmıştır. Muhammed ise yetim olarak mazlumlaştırılmıştır. Mazlum olanların güçlenmesi hepsinde ortaktır. Güçlü,hümanist,ve adil kişilikler olarak ortaya çıkmaktadır kurtarıcılar. Güçlendikçe daha ilahlaşmışlardır. Genelde tek tanrılı dinlerde peygamberler öldükten sonra kulaktan kulağa yayılan 30 yumurta misali ilahlıkları ve kutsallıkları daha çok artmıştır. Sanırım bazen bu kutsalların arkadaşları daha çok uluhiyet kazanmışlardır. Özelikle okuma kültürünün olmadığı toplumlarda evliya olarak niteledikleri kişiler için öyle övgüler söylenirki kendi peygamberleri o kadar güçlü olmadığını gözlemlersiniz. İkinci olarak siz incelerseniz bütün kutsallar soylu bir aileden geliyorlardır. Yine güçlülük devrededir.güçlü bir ailenin çocuğunu toplumun kabullenmesi daha kolaymı ne. Zeus kralların çocuğu, isa Allahın oğlu, Muhammed haşimi ailesinin çocuğu, İbrahim nemrud kralının sarayında bulunan yetkili ve soylu bir ailenin çocuğu. Tabii soylu bir ailenin çocuğu zülme uğrarsa feodal toplumlarda tepki oluşur, insanlık mazlümün yanında olma psikolojisini hesaba katarsanız bu güne düşman yaratıp iktidar kavgalarınıda anlamış olursunuz.

Fakat 3. bakış en önemlisi, kutsuyetin evrimleşmesini görmek gerekir. Çok tanrılı pagan dinlerinde insanlık kendine olan saygısını kayb etmemiştir. Tanrılar yine en üstün yaratık olan insandır. Nemrut ismi bile ölümsüz insan dan gelmektedir. Bu süreçte hala ilkel yaşam formunun izleri çarpıcı bir şekilde görülmektedir. En güçlü insandır. İnsan kendi tanrısını kendi içinden biri olarak kabul etmektedir. Yaratıcı sını kendi arasından birini kabul etmiş olurken insandan daha büyük bir zeka kabul etmemektedir. Şunuda belirtmek gerekir. Bu toplumlarda dünya henüz küçüktür. Dünya sadece lokal bölgedir, dünyası küçük olanların sorunlarıda küçüktür. İnsan tanrı onların gücünden faydalanarak onların bir çok sorununa çözüm olmuştur. En önemlisi bu bu pagan tanrılar ilkel çağdaki düzensiz yaşama bir düzen getirmiştir. Onlara bir verdiğinde çok şeyler almıştır. Çok düşünmeye gerek kalmadan şunu diye biliriz bu tanrılar insanlar tarafından zorunlu tanrı olarak kabul edilmişlerdir.
Tarihi eserleri incelerseniz bu tanrılar için olmadık yerlerde olmadık büyüklüklerde müthiş eserler inşa edilmiş ve bu inşa sırasında bir çok insan canını vermiştir.bu tanrılar insanlara zülm ün çok büyük bölümünü yapmıştır.
DEVAM EDECEK
(8.8.2009 12:35)
(bakınız: ölüm, insan, hayat, türk, dünya, büyü, özgürlük, anlam, korku, deli)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5 10 16
sonraki sayfa >>

"DİN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: DİN NEDİR? din ne zaman?

Antoloji.com
19.2.2017 21:38:01  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]