Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
DİYARBAKIR ERGANİ YOLBULAN KÖYÜ DİYARBAKIR ERGANİ YOLBULAN KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
DİYARBAKIR ERGANİ YOLBULAN KÖYÜ sizce ne demek,
DİYARBAKIR ERGANİ YOLBULAN KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"DİYARBAKIR ERGANİ YOLBULAN KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayResul Aslan Offline
Resul Aslan
x
1 person liked.
0 person did not like.
bu antoloji gezgini bazı yerlerde bilerek çarptırmış.

1-hasovi ler ve yakoler aynı aileden gelmedir.amca çoçuklarıdır.elazığa bağlı maden ilçesi sordar mevkisinden (ayı taşı olarakta bilinir.) gelmişlerdir.9. dedeye kadar müslüman oldukları bilinir.melek tavus uydurulmuş bir olaydır.
2-kolikiler ise göçer değildir.xıdraninin 2 km kuzeyinden gelmişler.harabe evleri hala duruyor.buda uydurulmuş.
3-yakubiler yahudi falan değil tamamen uydurmadır.müslüman oğlu müslümandırlar.
4-bu arkadaşın bahsettiği kişi zülfükar ozan da aslen hasovidir annesi yakubidir. faceye adını yazın paylaşımlarından sonradan yahudi dönmesi ve hayranı olduğunu anlarsınız.
5-ayrıca köy yolu asfatlıdır.köyün su şebekesi mevcuttur.1.5 km köyün aşağısından geliyor.
6-köyde eski mağaralar ve höyükler vardır ama hiç bir hiristiyan işareti yoktur.eski mezarlarda haç falan yoktur.
7-ayrıca zülfükar ozanın babasınıda kimse öldürmemiştir hala sağdır.öyle bir kitabıda yoktur veya duymadım görmedim.
8- köy muhtarı şu an sevban oğuzdur.1983 yılındakide yanlış yazılmış.
9-köyde 2 adet kahve 4 tane bakkal 2 adet değirmen bir kapalı.1 ilköğretim okulu 1 de cami vardır.
velhasıl daha birsürü yanlışı var müsait olduğumda devam edeceğim.
(28.10.2015 17:44)
(bakınız: anne, baba, arkadaş, kahve, arda, müslüman, yahudi, cami, okul, aile)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMurat Demir .. Offline
Murat Demir 26
x
burada yazılanlar objektif bir şekilde yazılmamış olup yazanın kendi yalnış yorumlarıyla olayı başka bir tarafa çekmiştir.Özellikle gazolu aileler için söylenen şeyler kesinlkle yalnış ve alçakca bir yorumdur.gazolu ailesine mensup insanlar kendi içinde seçkin ve bilgili insanlardan oluşmuştur.kendilerinden çok insanlara ve çevrelerine yardımcı olmuşlardır.ailemiz iiçinde farklı düşüncelerde insanlardan oluşmuştur bu da bizim nekadar demokratik özgürlükçü bir aile oldugumuzu gösteriyor bu yorumu yazan kişiye sesleniyorum lütfen özür dile ve kendi insanını burada kötüleme eminimki ailende çokta iyi insanlar yoktur bizim içimizle dışımız birdir bunu bil.. (5.2.2015 14:44)
(bakınız: insan, özgürlük, araf, bilgi, arda, düşünce, esin, insanlar, yorum, aile)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Yolbulan, Ergani

Yolbulan, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi Köyün bilinen eski adı xıdrani olup eski bir Kürt yerleşim yeridir.Erganinin Güneybatısında,şehre uzaklığı 13 km kadardır.Ergani-Çermik Karayolunun 1.9 km kadar kuzeyindeki yeşil bir vadiye kuruludur.Köy eski höyükler üzerine kuruludur.Siyasur tepesindeki kilise ile bilinir. Siyasur tepesinde Ermeni ya da başka hristiyan bir toplumun yaşadığı aşikardır.tepenin kuzey yamacı üzüm bağları güney yamacında ise toprağa gömülü büyük çömlekler gömülü idi.son yıllara kadar kalıntıları mevcut olan çömlekler şarap imalatı için kullanıldıkları tahmin edilir.Tarihi höyükler mevcut olup ilk çağlardan kalma mağaralar ve çömlekler bulunur.

Köyün kurulu olduğu bu günkü yerleşim

alanı eski ve ilk kuranlar hakında kesinlikle bir bilgi mevcut değildir.Köy belli baskı 4 göbek aileden mevcut olup bunlar!Hasovi Yakubi Gazolu ve Kolikı'dir.Köyü ilk yerleşim alanı yapanlar Hasovi ve Yakubi aşiretleridir.Gazolu'lar daha sonra yerleşirken kolikı'ler 1938 yılında çıkarılan mecburi iskan kanunu ile köye devlet eliyle yerleştirilerek konar göçer olmaktan kurtulmuş ve daimi bir ikametleri olmuştur.

Hasovi ve Yabubiler'in aynı aile oldukları rivayet edilsede kesinlikle doğru değildir.bu iki aşiret
reisleri sadece birbirine çok bağlı iki arkadaştan öteye gidememişlerdir.ten
yapıları göz renkleri ve kemik yapıları çok
farklı olan iki farklı insan tiplemeleri
mevcuttur.Hasovi'ler Yakubiler'in
devamlı damadı olmakla övünmüsler.

yakubilerin yahudi kökenli sabetay kürtleri olduğu araştırmacı yazar Zülfikar Ozan'in kaleme aldığı Babamı öldürdüler adlı eserinden yazmıştır.Hasoviler ise safkan Kürt oldukları ve Melek i tavus a inandıkları söylensede pek itibar görmemiştir.günümüzde tamamen ıslam dini mensubudurlar ve bölgenin aksine hanefi mezhebine mensupturlar ve yine zülfikar ozan'in araştırmaları bunlarınBatı anadolu'dan Bursa'dan gelen Kavalali mehmet ali paşanın sürgüne gönderilen aşireti olduğu izlenimleri mevcuttur.özellikle hasovilerde M.ali ismi yaygındır.1.dünya savaşı ile tüm yetişkin erkekleri savaşa zorla götürülmüş maalesef geriye dönen olmadığından köydeki tüm çocuklar yetim kadınlar dul kalarak ortaçağ karanlığına gömülmüştür.Dul ve yetimler cumhuriyetin esaretini uzun yıllar üstünde atamamıştir. Taa ki günümüze kadar 80 yıllık yetim kalmışlık ve esaret zincirleri günümüzde dahi kırılamamıştır. Hala hakim güç şovenist devlet milliyetçiliği yapan gazolu ve kendi kavmine ihanet içinde bulunan kolikıler gibi mevcut korucular vardır.bir parça ekmek uğruna halkına silah doğrultan cash olmaktan geri kalmadıkları gibi ihanet içinde olmaktan utanç bile duyduklarını zannetmiyorum.yerleşik düzeni bilmeyen konar göçer topluluklar bir parça ekmek uğruna ihaneti bir marifet sanıyor.Oysa yarın ölüm döşeğinde ölümü beklerken kendi evlatlarına vatanlarina yapmış oldukları ihaneti ve engel oldukları özgür bir vatan vermediklerini anladıklarında çok geç olacağını kendileri bile farketmeyecekler.

Coğrafya

Yolbulan köyü karasal iklim etki alanında olmasına rağmen seraları vardır. Diyarbakır iline 71 km, Ergani ilçesine 14 km uzaklıktadır. Şehirle bağlantıyı sağlayan yol üstünde çalışan köy minibüsleri mevcuttur. Köy, Ergani Çermik karayolunun 2 km kuzeyinde, 3 dağın arasında küçük yeşil bir BOGAZAkuruludur ve önü geniş bir ova ile çevrilidir. Köyün sağında Dağarası solunda Salihli bulunur. Domuzlar Geçidi civarında pınarlar ve höyükler bulunur. Köyün ormanları korunup çoğaltılmaktadır

İklim ve Bitki Örtüsü

Köyün iklimi, karasal bir iklime sahiptir. Meşe ormanları geniş yer kaplar. Giderek yok olan ormanlar, son yıllarda dağıtılan kömürler,sıkı denetimlerle giderek artmasını sağlamıştır. Kaçak olarak kullanılan elektriğin mutfak ve ısınmada odun yerine kullanmasının da bunda önemli katkı sağladığını da eklemek gerekir.Meyve ve sebze bahçeleri köyün her tarafına dağılmıştır.

Nüfus

130'dan fazla haneye sahip köyde, minareli bir cami mevcuttur.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde su sorunu bulunmaktadır bundan dolayı köyün genelinde kuru tarım yapılır ve köyde hemen hemen her evde kuyu mevcuttur. Kuru tarımın yanında su sorunu olmayan köylüler sebze yetiştirir ve şehir merkezine satarlar.

Köy Karasal iklim alanında olmasına rağmen köyde seralar vardır. Köyün dağları aynı zamanda üzüm bağları ile örülüdür. Köyde su kuyuları açmak için sondaj çalışmaları yapılmakta olup olumlu sonuçlar alnmaktadır. Köyde elektrik, duvar, alçı ve dekorasyon ustalığı gibi meslek erbabı yetişmektedir. Bunlar büyük şehirlerde çalışmakta ve köye nakit akışı sağlamaktadırlar. Köyde birer tane de market ve kahvehane vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Yakup cebe
> 2004 - Yakup Cebe
> 1983 - Hüseyin Ağa Koçyiğit//Selda Koçyiğit
> 1994 - Zübeyir güçlü
> 1989 - Zübeyir güçlü
> 1984 - Zübeyir güçlü

hayırlısı olsun

Altyapı bilgileri

Köy, 1951 yılında kurulan bir ilköğretim okuluyla Türkiye'nin çoğu köyünden önce okula kavuşmuştur. Ancak 6, 7, 8. sınıflar için eğitim taşımalı olarak Ergani şehir merkezinde yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 1986 yılında yapılmış ancak bu şebeke köyün içine 1998 yılında dağıtılmıştır. Ancak şu anda köyün içme suyu kuyu ve köyun ortasındaki zehirlidir uyarısı yapılan ceşmeden gideriliyor. kanalizasyon şebekesi bazı yerlerde vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı 1980 yılında kullanıma hazır hale getirilmiştir ancak bugün hizmet vermemektedir. Sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprakolup köye elektrik 1981 yılında bağlanmıştır. Köyde sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: DİYARBAKIR ERGANİ YOLBULAN KÖYÜ NEDİR? diyarbakır ergani yolbulan köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 07:09:17  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]