Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
DİZİ DİZİ terimi sill - maiara
tarafından 8.3.2003 tarihinde eklendi
DİZİ sizce ne demek,
DİZİ size neyi çağrıştırıyor?
"DİZİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
Baybaltimora Offline
baltimora
Bay, 44
İstanbul
0 person liked.
1 person did not like.
ABD dizilerini tek geçerim.. (1.9.2009 12:50)
(bakınız: geçer, tek geçerim, diziler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKafkas Kahra.. Offline
Kafkas Kahramanları
Bay, 42
Ankara
Geçenlerde, gazetelerin magazin sayfalarında, yerli Türk TV dizilerinin Ortadoğu ülkelerinde büyük rağbet gördüğüne dair haberler vardı. Haberde, Türk dizilerine Ortadoğu ülkelerinde gösterilen yoğun ilgiye dikkat çekiliyor. Dublajı yapılan Türk dizileri, o kadar benimsenmiş ki izleyicilerinin Türk dizilerini izlediğinin farkına bile varmadığı kaydediliyordu.


Aynı gün bu konu ile ilgili başka bir haber de vardı gazetelerde: Mısır Müftüsü; Türk dizilerinin ülkedeki aile düzenin sarstığını, ailede büyük yıkımlara sebep olduğunu bunun neticesinde bu dizileri seyredenler arasında boşanmaların hızla arttığını bahsederek, Müslümanların bu dizilerden uzak kalmasını tavsiye ediyordu.


Bu, basit önemsiz bir haber olarak gazetelerde yer aldıysa da, aslında çok tehlikeli gidişin işaretidir bu haber. Sebebi şu: Batı Hıristiyan alemi, ekonomik ve siyasi gücüne güvenerek Müslümanlığı 20. yüzyılın ikinci yarısında tamemen yok etmeği veya en azından varlığı ile yokluğu bir hale getirmeyi planlamıştı. Fakat plan tutmadı; islam alemi dinine daha çok sarıldı, sahiplendi.


“MADEM Kİ YOK EDEMİYORUZ… “


Bu durum yeni projelerin gündeme alınmasına sebep oldu. “Madem ki yok edemiyoruz, kaleyi içeriden fethedelim” projesini yürürlüğe koydular: Müslümanlar, sinsice İslamdan uzaklaştırılacak, hissettirmeden İslamdan soğutulacaktı. Bunu, okulda, işyerinde kısaca sokakta başarı ile yürüttüler. Fakat ulaşamadıkları bir saha vardı; o da aile idi. Bütün tahribata rağmen aile; yaşayışı, kültürü, inancı nesilden nesile ulaştırıyordu. Bunu fark edince, aileyi dejenere etmedikçe istedikleri neticeyi alamayacaklarına karar verdiler.


Bunun için de ailenin ulaşamadıkları fertlerine ulaşmaları gerekiyordu.Ulaşamadıkları fertlerin başında da, çalışmayan evde çoluk çocuğunun etiğimi ve yetişmesi ile uğraşan anne ve kız çocukları vardı. Bir şekilde bunların yuvalarından çıkartılması gerekiyordu.


Bütün bu işlerin denemesini öncelikle Türk halkı üzerinden yaptılar. Son yıllardaki kadının sesi, kadın hakları gibi programlarla sözde kadının özgürlüğü konusu her gün işlendi. Kadının mutlaka ekonomik yönden bağımsız olması, kendi ayakları üzerinde durması programların ana konusu idi. Programa çıkarttıkları ruh hastası zorbacı, dayakçı koca tipleri ile korkutulan kadınlar ekonomik bağımsızlığa, çalışmaya şartlandırıldı. Bir mesleği, kariyeri olmayan, sadece koca parasına bağlı olan kadının mutlaka bir gün sokakta kalacağı korkusu salındı. Öyleki kadınlarımız rızkından endişe eder hale getiridi. Böylece huzur yuvası olan aileler huzursuzluk yuvası haline getirildi.


Malum aile toplumun en küçük birimidir. Bir toplumun başsız olamayacağı gibi ailenin de başsız olması mümkün değildir. En küçük iş yerinde bile son sözü söylecek bir amir yoksa orada kargaşa, husursuzluk olur. İşte bu programlarla devamlı kadın - erkek eşitliği konusu dile getirerek evde son sözü söyleyecek kimse bırakılmadı. Örfümüzde, kültürümüzde olan evin resi baba anlayışı yıkıldı. Evde herkes kendi başına buyruk hale geldi.


Aileyi bozmak için bunlar yetmedi. Brezilya dizileri tarzı yeri TV dizileri ortalığı sardı. Kim kimin karısı veya kocası belli olmayan diziler. Her dizide boy gösteren gayri meşru çocuk olgusu. Kahvaltına bile içki içen aile fertleri. Yetişkin kızının erkek arkadaşı olmadığı için üzüntü duyan anne baba tipleri. Gayri meşru beraberlikleri, birliktelikleri evliliğe tercih eden gençlik anlayışı. Yıllarca birliktelikleri huzurlu gösterip evlilikleri gavgalı gürültülü gösteren; sakın evlenmeyin evlenirseniz başınıza bunlar gelir, siz gayri meşru yaşamaya devam edin düşüncesini telkin eden dizi seneryoları…Bütün bunlarda nihai hedef, aileyi dejenere edip, İslami özelliğini yok etmek; İslamın yeni nesillere intikaline mani olmak!


KURULAN TUZAĞIN FARKINA VARILAMIYOR!


Batı Hıristiyan alemi, son yıllarda bu ve buna benzer projelerle: Türk aile yapısında; kültüründe, yaşayışında hissettirmeden istedikleri doğrultuda önemli reformlar gerçekleştirdiler, gerçekleştirmeye devam ediyorlar.


Şimdi, Türkiye üzerinden gerçekleştirdikleri bu projeleri diğer İslam ülkelerine ihraç etmektedirler. İslam ülkeleri, Batı’nın dizilerine karşı ön yargılı olduğu için bunlara karşı mesafeli duruyor; kendinden kabul ettiği Türk dizilerine ön yargısız yaklaştığı için bunlara daha sıcak yaklaşıyor. Kendisine kurulan tuzağın farkına varamıyor. Mısır Müftüsü’nün feryadı da bundan.


05 Ağustos 2008 SalıAilenin bozulmasında çok kesimin menfaati var!

Dün, TV dizileri ile geleneksel aile yapımızın hızla değişime uğratıldığından bahsetmiştik. Kültürün, örf ve adetlerin yeni nesillere intikalinde ailenin çok büyük önemi vardır. Ailenin orijinal yapısı buzulduğunda, o milletin medeniyeti, kültürü de sona ermiş olur.


Ailenin sarsıntı geçirmesi, boşanmalarının artması geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için de büyük tehlikedir. Californialı psikiyatrist Judith VVallerstein, ana-babası boşanmış 131 çocuk üzerin­de onbeş yıl müddetle yaptığı inceleme sonucunda, 'Üzerinde boşanma hadisesinin tesiri kalmayan, uyumlu, normal bir yetişkin hali­ne gelen bir tek çocuk görmedik.' diyor. Boşanmalarında ana sebebinin de “eşitlik” mücadelesinden kaynaklandığını söylüyor. Psikiyatrist Wallerstein devam ediyor: “ Bo­şanma ve kadının erkekle eşit olma arzusunu elde etmesi ile her şeyin hallolacağı sanıldı. Gelin nokta bunun ne kadar yanlış olduğunu ortaya koydu”


“YENİ ROLDE KADIN ZARARDA! ”


Batı’da bugün evliliklerin yarısından çoğu boşanma ile neticeleniyor. 30-40 sene önce böyle değildi. Peki bu geçimsizliğe sebep ne? Wallerstein bunu şöyle izah ediyor: 'O zamanlar ailede roller net bir şekilde paylaşılmış, benimsenmişti. Erkek ekmeği getiren, kadın onu pişirendi.Halbuki bugün böyle değildir. Bugün roller karışmıştır. Sahnedeki rol karışıklığı oyunun düzensizliğine ve bozulmasına yol açmaktadır. Bugün aile hayatındaki sarsıntı sahnedeki iki esas oyuncu arasındaki çekişmeden, rol kavgasından kaynaklan­maktadır.Rol değişikliği isteyen kadın olduğuna göre bu işte en çok kadının kârlı çıkması beklenirken tam tersi oldu. Ekmek getirme sorumluluğunu paylaşacak birini bulduk­ları için erkekler, bu rol değişikliğinden kârlı çıktı. Yani kadınlar zararda. En büyük zarar gören ise, aile sıcaklığından eğitiminden uzak kalarak ruhi dengeleri bozulan çocuklar. ”


Yapılan araştırmalara göre, Türk aile yapısı Batı’ya göre daha kuvvetli olduğundan, boşanma oranı en düşük düzeyde. Dünyada en yüksek boşanma oranı İngiltere’de.


İngiltere’de, yakın bir gelecekte aile mefhumunun kalmayacağı görüşünden hareketle, yeni kanunlar hazırlanıyor. Boşanma oranının vahametini gören İngiliz hükümeti, giderek çöken aile kurumunu koruma altına alma gayretinde...


Ne hazindir ki, Batı’nın hali bu durumdayken, onlar aileyi kurtarmak için yeni arayışlar içindeyken, bizler olup bitenden ders almıyor, sonu belli olan bu yanlış yolda hızla ilerlemeye çalışıyoruz. Batı, geri dönemeyecek mesafede yol aldığı, geri dönüşü olmayan yola girdiği için, bir şey yapamıyor. Biz, onlara göre daha avantajlıyız. Ne yazık ki, basiretimiz bağlanmış, bunu değerlendirecek durumda da değiliz. Manevi değerlerimizi birer birer peşkeş çekmeye devam ediyoruz.


Geleneksel aile yapısını dejenere etmede birçok kurumun ortak menfaati var. Bunun için, aile yapımızın geleceği hayli karanlık. Aile yapısı bozulduğunda, islama zarar vermek kolay olacağı için misyonerlerin işine gelir. Kadın ucuz işçi olduğu için ve onların bedenleri istismar ederek mal pazarladıkları için patronların menfaatine geliyor. Onlara satış yapacakları için alış veriş merkezlerinin işine gelir. Tuzaklarına daha kolay düşürecekleri için feministlerin işine gelir…
“ONU SOKAĞA ÇEKMEMİZ LAZIM! ”


Araştırmacı-yazar Sayın Aytunç Altındal kadını sokağa kimlerin, niçin çektiğini bakınız nasıl anlatıyor: “Feminist hareketler Masonluğun etkisi altındadır. Son 50 yıldaki feminist hareketlere baktığımızda bunların arasında ilaç ve kozmetik üreticileri olduğunu görüyoruz. ‘Kadına bir şey satabilmemiz için onu sokağa ve inançsız bir alana çekmemiz lazım’, diyorlar. Onun için birçok paneller düzenliyorlar. Önde kadın var, arkada ise görünmeyen bir sponsor. Ya da çok agresif bir kadını köşe yazarı yaptırıyorlar. Bu yeni değerleri savunması için.”(Sabah,10.8.2005)


Kadının istismarından memnun olan çok. Bu kadar “memnuniyet” menfaat birliğinden kadının dolayısıyla ailenin kurtulması çok zor. (Ailemizi, bu tehlikelerden korumak için neler yapmamız konusunda, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabını – Arı sanat, 0212 5204151- özellikle gençlere önemle tavsiye ederim.)


06 Ağustos 2008 Çarşamba
Mehmet Oruç
(28.12.2008 17:47)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansmokin Offline
smokin
Bayan, 32
Van
Türkiye'de ünlü olmak ne kadar kolaysa dizi çekmekte o kadar kolaylaştı önüne gelen dizi yapıyor hep aynı konular işleniyor izleyiciyi bıktırdılar artık biri hayrına bi DuR desin.......... (12.4.2008 00:52)
(bakınız: türk, türkiye, esin, artık, ekmek, kola, ne kadar, ünlü, hayr, kadar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayhascan0658 Offline
hascan0658
x
dizi yazınedir (7.11.2006 14:21)
(bakınız: nedir, yazı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynaty-delisi Offline
naty-delisi
x
Sos Mi Vida
NATALİA OREİRO
(17.9.2006 19:16)
(bakınız: natalia oreiro)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysu delisi Offline
su delisi
x
bıkmadınızmı aynı senaryolardan. köy ağası, polat alemdarı, şehir entrikaları, aldatanı, aldananı.

ama komediler müstesna... :)) özellikle

AVRUPA YAKASI
(10.9.2006 23:10)
(bakınız: polat alemdar, avrupa yakası, arda, şehir, sena, alem, adın, alemdar, senaryo, dana)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayc3maL Offline
c3maL
x
oyalama sanatı.... (23.6.2006 21:40)
(bakınız: sanat, lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilgecan nir.. Offline
bilgecan nirvana yolunda
Bay, 49
Birleşik Arap
tren vagonu gibi peşpeşe giden bölümlere dizi deniyor (muş) evlat! ......- ;))

uydudan geçen alt yazı izledim bir tane kore kanalından....bir atasözü var.....çok anlamlıymış! tercüme için yardım bekliyorum....lütfen ilgilenin kore seven arkadaşlar....

jumatımo norsedaro ailo, tendiroşkili mo zoundokine balımoro tsunomi.

yukardaki ne demek? ? ?
(3.6.2006 20:07)
(bakınız: ölüm, anlam, arkadaş, arda, atasözü, yorum, emek, lenin, gibi, yazı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayPalmv Offline
Palmv
x
Bir zamanlar Bugay Yapım'ın ' Oğlum Adam olacak ' diye bir dizisi vardı hatırlarmsınız? Bana göre konu itibari ıle Türk Televizyon Tarihinin en muhteşem dizisidir. (15.5.2006 18:25)
(bakınız: zaman, türk, tarih, adam, televizyon, aman, vizyon, itibar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysaalev Offline
saalev
Bay, 55
Hatay
Dizi; ard arda duran devamı olan demek. (15.5.2006 09:49)
(bakınız: arda, emek, demek, devam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"DİZİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: DİZİ NEDİR? dizi ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 21:25:27  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]